Islandia: Testy na koronawirusa dla wszystkich przylatujących do kraju

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
14 maja 2020 10:31
2 komentarze
Islandzki rząd ogłosił we wtorek (12.05), że planuje testowanie na obecność koronawirusa (COVID-19) wszystkich pasażerów przylatujących na jedyne międzynarodowe lotnisko w kraju. Wdrożenie testów zaplanowano już na przyszły miesiąc.
Reklama

Testy będą przeprowadzane na międzynarodowym lotnisku Keflavík, położonym 50 km od Reykjavíku, a więc jedynym lotnisku w kraju, na które przybywają pasażerowie z zagranicy. Pozwolą one ustalić, czy osoby odwiedzające wyspę będą musiały poddać się czternastodniowej kwarantannie.

Jak informuje rząd Islandii, akcja przeprowadzania testów będzie odbywała się na zasadzie zaufania. Po przylocie do Keflavíku i pobraniu próbki, będzie można od razu udać się do domu lub hotelu, i tam poczekać na wyniki testu na COVID-19. Wyniki dla wszystkich przylatujących osób będą dostępne tego samego dnia, a pasażerowie którzy otrzymają wynik pozytywny, będą zobowiązani do samoizolacji przez co najmniej 14 dni.


Jeśli po przylocie pasażerowie będą mogli przedstawić odpowiednio aktualny wynik testu na COVID-19, od uznanego organu medycznego, nie będą musieli ponownie się badać. Oprócz poddania się testowi, wszyscy przybywający na Islandię będą musieli pobrać i korzystać z rządowej koronawirusowej aplikacji śledzącej, która jest już używana przez ok. 40 proc. populacji kraju.

Rozpoczęcie masowego testowania zaplanowano na 15 czerwca. Jak na razie, nie jest do końca jasne kto pokryje koszt wykonania testu. Islandzki rząd zasugerował, że pasażerowie nie zostaną obciążeni rachunkiem za test na COVID-19 wykonany w Keflavíku, jednak ostatecznie nie potwierdził tej informacji.


Islandia jest krajem, gdzie wykonano dotychczas ok. 55 tys. testów, co oznacza, że przebadano ponad 15 proc. mieszkańców wyspy. Jest to większa ilośc testów na koronawirusa wykonanych na mieszkańca, niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Przez cały czas trwania pandemii, islandzkie granice pozostają otwarte dla osób z paszportami należącmi do strefy Schengen, a także kilku innych, jednak od 24 kwietnia po przylocie bezwzględnie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Rząd Islandii przyznaje, że w najbliższych tygodniach będzie starał się ożywić gospodarkę, której bardzo ważną częścią są usługi turystyczne dla gości z zagranicy. Kraj nie chce jednocześnie wzrostu zachorowań i pogorszenia statystyk. Od wybuchu epidemii Islandia odnotowała 1802 przypadki COVID-19, w tym 10 śmiertelnych. Do tej pory od początku maju zgłoszono jedynie cztery przypadki zachorowań.

Fot.: materiały prasowe, BOC Aviation
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_207c4 2020-06-16 22:33   
gość_207c4 - Profil gość_207c4
Dobry wieczór! Mam pytanie dotyczące lotów na Islandię. Lot mam wykupiony na 22 lipca z Wrocławia, czy do tego czasu będą obowiązywać testy na wirusa? Pytam, bo jestem w zawieszeniu :( Lot mam wykupiony z dwiema pełnoletnimi córkami. Upragnione wakacje w tym momencie stają się nierealne ze względu na koszty.
adam7691 2020-05-14 16:32   
adam7691 - Profil adam7691
No i mamy zgodne z prawem śledzenie każdego obywatela,
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama