×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kolej do Pyrzowic przekracza budżet


Remont linii kolejowej nr 182 łączącej Tarnowskie Góry z Zawierciem przekroczył planowany budżet. Osiem ofert, które uczestniczyły w przetargu, szacowały koszty na więcej, niż przewidziane 849 mln zł. Odbędzie się jeszcze jedna aukcja, tym razem elektronicznie.


Najtańszą ofertę złożył poznański Torpol - 1 114 773 258,76 zł. Następny był warszawski PORR - 1 174 527 000,00 zł i Budimex - 1 304 866 799,00 zł.

Linia przebiega przez teren gmin Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz, Łazy, Poręba, Zawiercie. Odcinek Tarnowskie Góry – Siewierz jest nieczynny. Częściowo rozebrana jest również łącznica Miasteczko Śląskie Gosek – Tarnowskie Góry, która miała umożliwiać przejazd od strony stacji Kalety.

Linia jest jednotorowa i niezelektryfikowana, ale plany przewidują jej elektryfikację. Po przebudowie ma być przystosowana do obsługi pociągów o długości do 750 m z prędkością maksymalną 140 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowych. Planowana jest również budowa lokalnego centrum sterowania w Siewierzu.


Na stacji Pyrzowice Lotnisko przewiduje się standard podwyższony, z wiatą i poczekalnią. Dodatkowo w Zawierciu, na stacji Pyrzowice Lotnisko i Tarnowskie Góry planowane są dłuższe zadaszenia peronu. Linia ma służyć jako dojazd do lotniska dla pasażerów oraz pracowników. Oprócz tego będzie też pełniła funkcję północnej towarowej obwodnicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Według założeń PLK czas przejazdu do lotniska z Katowic od strony Tarnowskich Gór ma wynieść 63 minuty. Natomiast założony czas dojazdu do lotniska z Katowic od strony Zawiercia to 68 minut. Przetarg na rewitalizację połączenia ruszył w październiku 2019 roku.gość_39736 - Profil
gość_39736
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie