Avianca rozpoczyna postępowanie upadłościowe

Marek Stus - Profil Marek Stus
11 maja 2020 09:09
1 komentarz
Avianca tworząca drugą po LATAM co do wielkości grupę lotniczą w Ameryce Południowej złożyła wczoraj (10.05) w nowojorskim sądzie wniosek o rozpoczęcie postępowania upadłościowego. Zobowiązania finansowe przewoźnika sięgają miliardów dolarów.
Reklama
Kolumbijskie linie dobrowolnie rozpoczęły postępowanie na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego Kodeksu Upadłościowego. Nie oznacza to jednak bankructwa Avianki, która na tym etapie chce uzyskać ochronę przed wierzycielami i możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji w zakresie dającym możliwość kontynuowania działalności. Bezpośrednią przyczyną takiego kroku przewoźnika było niespłacenie w terminie zobowiązań w wysokości 65 mln dolarów, a ponadto odrzucenie przez rząd Kolumbii wszystkich wniosków o udzielenie pomocy publicznej.


- Avianca boryka się z najpoważniejszym kryzysem w naszej 100-letniej historii - stwierdził prezes linii, Anko van der Werff. Linie obwiniają za swoją sytuację kryzys na rynku przewozów pasażerskich wywołany rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa. Avianca pod koniec marca zawiesiła wszystkie loty rozkładowe i wysłała na bezpłatne urlopy blisko 80 proc. pracowników. Ogłoszono ponadto całkowite wycofanie się grupy z rynku peruwiańskiego. W rzeczywistości problemy finansowe przewoźnika rozpoczęły się już na długo przed pojawieniem się COVID-19. We wrześniu ub.r. Avianca zlikwidowała wiele nierentownych połączeń i przedstawiła plan restrukturyzacji zakładający powrót do rentowności w 2021 roku. Całkowie zobowiązania grupy sięgały wówczas poziomu co najmniej 5 miliardów dolarów. Jednym z jej największych wierzycieli są United Airlines. Wymuszone przez pandemię zawieszenie operacji lotniczych przekreśliło jednak dotychczasowe wysiłki na rzecz poprawy modelu biznesowego kolumbijskiej firmy.

Wdrożenie postępowania upadłościowego ma pozwolić Aviance na kontynuowanie lotów po zdjęciu restrykcji wynikających z obecnej sytuacji epidemiologicznej, a także stworzyć warunki do zachowania pozycji najważniejszego przewoźnika na rynku kolumbijskim. Linia liczy też na utrzymanie większości z 21 tys. miejsc pracy, które obecnie zapewnia w różnych krajach Ameryki Południowej. W tym celu będzie dążyła do restrukturyzacji swoich długów i przyszłych zobowiązań wynikających z leasingów samolotów oraz innych zawartych umów.


Avianca zapewniła swoich klientów, że w związku z bieżącą sytuacją firmy wszystkie wystawione przez nią bilety i vouchery na przyszłe przeloty pozostają w pełni ważne. Wnioskiem do sądu nie został objęty także program lojalnościowy linii LifeMiles, który jest od niej niezależny organizacyjnie. Jego członkowie mogą zatem bez zmian gromadzić i wykorzystywać posiadane mile.

Kolumbijskie linie są drugim najstarszym funkcjonującym przewoźnikiem lotniczym na świecie. W ubiegłym roku świętowały 100-lecie swojego powstania.

Fot. P. Bożyk, mat. prasowe.

Ostatnie komentarze

adam1987 2020-05-11 09:34   
adam1987 - Profil adam1987
I pomyśleć, że jeszcze w 2018 mieli ponad 1 mld $ zysku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy