Teksas: Samolot śmiertelnie potrącił człowieka

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
11 maja 2020 11:00
2 komentarze
W czwartek (7.05) wieczorem lokalnego czasu, na drodze startowej lotniska obsługującego Austin w amerykańskim stanie Teksas, lądujący samolot z dużą prędkością uderzył w mężczyznę, który poniósł śmierć na miejscu. Wstępne dochodzenia wykazało, że na terenie lotniska znalazł się bezprawnie.
Reklama

Według przedstawicieli międzynarodowego portu lotniczego Austin–Bergstrom, mężczyzna został śmiertelnie uderzony przez samolot Southwest Airlines, który lądował na drodze startowej 17R/35L międzynarodowego lotniska Austin-Bergstrom w czwartek ok. godziny 20:12. Jak potwierdził rzecznik prasowy portu, mężczyzna znalazł się na terenie lotniska po tym jak przeskoczył jego ogrodzenie. Pozostałe okoliczności wypadku są obecnie badane przez Federalną Administrację Lotnictwa Stanów Zjednoczonych (FAA), przy współpracy z portem lotniczym Bergstrom i lokalną policją.

Zmarły mężczyzna nie był pracownikiem lotniska i ustaliliśmy ponad wszelką wątpliwość, że przeskoczył wysokie ogrodzenie otaczające lotnisko, a następnie udał się na pas startowy. Jego wtargnięcie traktujemy jako groźne naruszenie bezpieczeństwa. W przeszłości od czasu do czasu notowaliśmy podobne incydenty, jednak jeszcze nikt nigdy nie dostał się na czynny pas startowy – powiedział Bryce Dubee, rzecznik lotniska Austin–Bergstrom.


Z relacji przewoźnika wynika, że piloci uzyskali zgodę na lądowanie na pasie 17R/35L lotniska Austin–Bergstrom, a następnie po przyziemieniu i wytraceniu części prędkości, zauważyli przed sobą człowieka. Podjęli próbę manewrowania samolotem tak, aby uniknąć potrącenia. Po uderzeniu samolot się zatrzymał, a piloci zgłosili incydent kontrolerom ruchu lotniczego. Po otrzymaniu instrukcji, kapitan podjął decyzję o kołowaniu maszyny do bramki, a pasażerowie i załoga bezpiecznie przedostali się do budynku terminala. Na pokładzie znajdowało się 59 osób, z których żadna nie odniosła obrażeń.

Droga startowa na której doszło do tragedii, została natychmiast wyłączona z ruchu, a na miejsce potrącenia wysłany został personel medyczny. Po krótkiej reanimacji ratownicy stwierdzili zgon. Obecnie wiadomo jedynie, że był to dorosły mężczyzna, jednak żadne dalsze informacje o nim nie zostały ujawnione.

Maszyna która potrąciła intruza to Boeing 737-700 (N401WN) w malowaniu taniego amerykańskiego przewoźnika Southwest Airlines, zabierająca na pokład maksymalnie 143 pasażerów. Samolot lądował po krótkim 35-minutowym locie WN1392 z lotniska Dallas–Love. Po wstępnych oględzinach maszyny stwierdzono, że posiada ona znaczne wgniecenia na osłonie lewego silnika, co wskazuje, że to właśnie w tym miejscu doszło do kontaktu z potrąconym mężczyzną. Jak informują lokalne media, śledczy ustalili, że tak rozległe uszkodzenia poszycia samolotu mogą świadczyć, że w momencie potrącenia poruszał się on z prędkością nawet ok. 100 km/h.


Już kilka godzin po incydencie do Austin przybyli śledczy Federalnej Administracji Lotnictwa Stanów Zjednoczonych, którzy przesłuchali obecnych w samolocie pasażerów i załogę, jednak nie chcieli udzielać mediom żadnych informacji. Prace na miejscu tragedii zakończyły się w ciągu nocy, a pas został ponownie otwarty następnego dnia rano.

Fot.: D. Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_dcd46 2020-05-12 10:34   
gość_dcd46 - Profil gość_dcd46
kto by się spodziewał samolotu na lotnisku? wredny samolot tam się znalazł i kogoś potrącił... myślę, że tytuł powinien być: chłop wlazł pod samolot po tym jak włamał się na lotnisko!
gość_f0f31 2020-05-12 07:28   
gość_f0f31 - Profil gość_f0f31
Czy zbadali samolot alkomatem? Skoro spowodował wypadek, to chyba powinni.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama