×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IAG i Etihad Airways są zainteresowani Austrian Airlines


Grupa IAG oraz Etihad Airways wyraziły zainteresowanie Austrian Airlines. Jak donosi austriacki dziennik "Die Presse" taki scenariusz mógłby stanowić alternatywę dla pomocy publicznej, której poszukuje przewoźnik.


Zdaniem gazety zarówno przedstawiciele grupy IAG, do której należą m.in. linie British Airways, Iberia, Aer Lingus oraz przewoźnicy niskokosztowi Vueling i LEVEL, jak i Etihad Airways mieli zgłosić rządowi austriackiemu swoje potencjalne zainteresowanie Austrian Airlines. Należąca do Grupy Lufthansy linia znalazła się w trudnej sytuacji z powodu uziemienia wywołanego trwającą pandemią i poszukuje wsparcia finansowego o wartości ok. 800 mln euro. Kanclerz Sebastian Kurz nie jest jednak entuzjastą ratowania Austrian Airlines za wszelką cenę za publiczne pieniądze i wielokrotnie podkreślał w ostatnich tygodniach, że w grę mogą także wchodzić inne rozwiązania. 


Lotnisko w Wiedniu może być szczególnie interesujące dla grupy IAG, która jest już na nim obecna za pośrednictwem mającej tutaj jedną ze swoich baz linii LEVEL. Niskokosztowy przewoźnik obsługiwał dotąd ze stolicy Austrii jedynie połączenia krótkodystansowe, ale po ustaniu aktualnego kryzysu mógłby skupić się również na rozwoju siatki lotów międzykontynentalnych. Przejęcie kontroli lub bliska współpraca z Austrian Airlines niewątpliwie pomogłoby IAG w realizacji tego celu. Dla władz austriackich stanowiłoby to z kolei istotną gwarancję utrzymania pozycji wiedeńskiego lotniska, jako jednego z kluczowych hubów europejskich. Gigantyczne problemy Lufthansy i sygnalizowana już przez nią konieczność zmiany strategii po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej na kontynencie takiej pewności na dziś nie dają. "Die Presse" nie precyzuje jednak, co dokładnie jest przedmiotem propozycji złożonej w tej sprawie rządowi. Grupa IAG sama znalazła się w delikatnej sytuacji, szczególnie w obliczu ogromnych zwolnień zapowiedzianych przez British Airways i pomocy publicznej zagwarantowanej Iberii. Trudno zatem przypuszczać, że byłaby zainteresowania w tej chwili przejęciem kontroli nad Austrian Airlines. 


Jeszcze mniej jasne w tym kontekście są ewentualne zamiary Etihad Airways wobec austriackiego przewoźnika. Ta bliskowschodnia linia już bowiem na długo przed obecnym kryzysem borykała się z własnymi problemami finansowymi, a jej ambitny projekt globalnej ekspansji realizowany poprzez nabywanie udziałów w kolejnych liniach, m.in. Air Berlin, Alitalii, czy Jet Airways, zakończył się całkowitą klęską. 

Niezależnie od rzeczywistej wartości przedstawionych rządowi przez IAG i Eithad Airways ofert rozważanie różnych scenariuszy dla rozwiązania problemów austriackiego przewoźnika pokazuje, że jego pozostanie w przyszłości w grupie Lufthansy obecnie nie jest przesądzone. 

Fot. Austrian Airlines
gość_228db - Profil
gość_228db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie