Lufthansa pracuje nad pierwszym A380 w wersji cargo

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
7 maja 2020 11:05
14 komentarzy
Lufthansa Technik, część niemieckiego przewoźnika zajmująca się utrzymaniem samolotów, pracuje nad pierwszą na świecie konwersją największego pasażerskiego odrzutowca w samolot mogący przewozić jedynie ładunek cargo. 
Reklama
Lufthansa Technik nawiązała współpracę z nieujawnionym dotychczas klientem, którego maszynę A380 czasowo zmieni w samolot do przewożenia ładunku, przy wykorzystaniu nowatorskich rozwiązań inżynieryjnych. Doświadczenie z tego projektu ma w krótkim czasie posłużyć do opracowania procedury przerabiania airbusów A380 na wersję cargo, na dużą skalę.

Jest to odpowiedź na wzmożone zainteresowanie przewoźników pasażerskich chcących poradzić sobie z obniżoną podażą na podróże lotnicze, w związku ze światową pandemią koronawirusa. Lufthansa Technik pracuje obecnie nad uzyskaniem odpowiednich rozwiązań dla wszystkich najpopularniejszych typów samolotów, aby przewoźnicy z całego świata mogli szybko przekształcić swoje samoloty pasażerskie w cargo, a w odpowiednim czasie równie szybko powrócić do ich pierwotnego przeznaczenia.


W ciągu ostatnich dni zauważyliśmy duże zainteresowanie ze strony różnych linii lotniczych, które chciałyby czasowo zamienić swoje usługi pasażerskie na przewóz frachtu. Zakres takich prac obejmuje znacznie więcej niż tylko zdemontowanie foteli. To proces wymagający zaangażowania ekspertów w dziedzinie inżynierii, którzy wiedzą jak pokonać wszelkie wyzwania i znaleźć rozwiązania rozwiązania, które zadowolą posiadaczy samolotów, ale i będą bezpieczne i znajdą aprobatę ze strony lotniczych organów regulacyjnych – informuje Henning Jochmann, starszy dyrektor ds. modyfikacji samolotów w Lufthansa Technik.

Przedstawiciele Lufthansy Technik tłumaczą, że przy konwersji samolotu należy wziąć pod uwagą m. in. inne obciążenie podłogowe ładunku czy strukturalną ładowność statku powietrznego, która dla samolotu pasażerskiego jest niższa. W przypadku przewozu pasażerów samolot musi być zaopatrzony w odpowiednią ilość tlenu, co przy przewozie cargo nie jest wymagane, inne są natomiast specjalistyczne zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Fot.: T. Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
demar 2020-07-08 11:52   
demar - Profil demar
Ciekawa propozycja "First Cargo Airbus A380": zobacz link .
lysypiotr76 2020-05-09 22:57   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
A380 to samolot najmniej przyjazny do przewozu ładunków wśród największych samolotów które można by było zamienić na samolot stricte cargo. Podstawowy problem to słabe podłogi, zwłaszcza na górnym pokładzie. Do tego brak dużych drzwi załadunkowych i do tego koszty pracy A380 które mogą okazać się mało ekonomiczne dla potencjalnych zysków. Mam wrażenie, że linia lotnicza która zleciła to zadanie jest w,, desperacji'' bo samolot stoi, nie zarabia a sprzedaż tego molocha komukolwiek jest bliska zeru.
gość_79f7e 2020-05-09 19:07   
gość_79f7e - Profil gość_79f7e
Ja uważam że ten samolot o ile nie sprawdził się w wersji pasażerskiej, to w towarowej może jeszcze namieszać.
Przypomnijcie sobie DC-10, MD-11.
Jeżeli na rynku wtórnym pojawi się odpowiednia ilość samolotów w "atrakcyjnej" cenie, to rozwiązania same się znajdą..
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy