Nowa Zelandia przez długi czas nie będzie przyjmować turystów

Marek Stus - Profil Marek Stus
06 maja 2020 10:01
3 komentarze
Nowa Zelandia nie planuje w przewidywalnej perspektywie czasowej przywrócenia ruchu turystycznego. Kraj może pozostać przez długi czas zamknięty dla pragnących go odwiedzić obcokrajowców.
Reklama

Mimo że Nowa Zelandia należy dziś do grupy państw relatywnie najlepiej radzących sobie z pandemią koronawirusa nie oznacza to, że można spodziewać się szybkiego wznowienia tam ruchu turystycznego. Złudzeń co do tego nie pozostawia premier kraju, Jacinda Ardern. - Przez długi czas nie będziemy mieć otwartych granic dla reszty świata - potwierdziła wczoraj (5.05) w trakcie konferencji prasowej szefowa rządu. Nowa Zelandia zawiesiła możliwość wjazdu dla zdecydowanej większości cudzoziemców, w tym wszystkich turystów 20 marca br. Już wcześniej sygnalizowano, że zamknięcie kraju może potrwać nawet do momentu wynalezienia skutecznej szczepionki na koronawirusa.


Władze nowozelandzkie rozważają natomiast możliwość stworzenia specjalnego korytarza turystycznego z Australią. Pozwoliłoby to obywatelom obu krajów swobodnie między nimi podróżować bez nadmiernych restrykcji, czy obowiązkowej kwarantanny. Decyzje w tej sprawie będą jednak zależały od dalszego rozwoju sytuacji epidemiologicznej w tym regionie świata. W Nowej Zelandii przez dwa ostatni dni nie zanotowano żadnych nowych przypadków zachorowania na COVID-19, a całkowita liczba zakażonych nie przekroczyła jak dotąd 1500, z których 20 osób zmarło. W ubiegłym tygodniu obniżono tam poziom zagrożenia epidemiologicznego z czwartego na trzeci oraz rozpoczęto proces stopniowego uchylania niektórych restrykcji. Z kolei w liczącej pięciokrotnie więcej mieszkańców Australii zanotowano niespełna 6900 zakażonych, w tym 96 osób zmarło.

Turystka stanowi dla Nowej Zelandii ważną gałąź ekonomii odpowiedzialną za wypracowywanie ok. 6% jej PKB. Zatrudnienie w tej branży znajduje 10% czynnych zawodowo mieszkańców kraju. Zdecydowana większość odwiedzających Nową Zelandię przyjeżdża jednak właśnie z sąsiedniej Australii, a więc otwarcie ruchu między obydwoma krajami pozwoliłoby na częściowe odżycie tego sektora gospodarki.

Fot. M. Stus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a2cdb 2020-05-07 01:38   
gość_a2cdb - Profil gość_a2cdb
@gość_24730 Nie, po prostu oni nie beda mogli nigdzie wyjezdzac, ewentualnie do Australii
gość_24730 2020-05-06 18:31   
gość_24730 - Profil gość_24730
Rozumiem że na zasadach wzajemności reszta świata tez nie będzie do siebie wpuszczać Nowozelandczyków?
gość_5393f 2020-05-06 12:58   
gość_5393f - Profil gość_5393f
'całkowita liczba zakażonych nie przekroczyła jak dotąd 1500, z których 20 osób zmarło'

zamykamy cały kraj i czekamy na szczepionkę, czego nie rozumiesz?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama