×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ambitne plany PAŻP-u. Czy kryzys przyspieszy cyfrową rewolucję?


Drony w służbie zdrowia i inteligentne lotniska? Agencja opracowała system, dzięki któremu statki bezzałogowe będą mogły w pełni współpracować z maszynami pasażerskimi.


Pod koniec kwietnia w Warszawie dron Agencji lecąc w strefie kontrolowanej lotniska poza zasięgiem wzroku operatora, przewiózł pomiędzy dwoma szpitalami próbki do badań na obecność wirusa COVID-19. Może to być pierwszy krok do komercjalizacji statków bezzałogowych.

- Obecnie wszystkie siły przerzuciliśmy na testowanie innowacyjnych rozwiązań tworzonych dzięki unikalnej wiedzy naszych specjalistów od nowoczesnych technologii. Już dziś wchodzimy np. w etap praktycznego wykorzystania dronów przez służby ratownicze – mówi Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. 

Loty dronów mogą być bezpiecznie realizowane w przestrzeni kontrolowanej lotnisk dzięki systemowi PansaUTM - pierwszemu w Europie wdrożonemu operacyjnie systemowi do koordynacji dronów. Program pozwala również na szybką integrację statku z państwowymi rejestrami, czy numerem alarmowym 112.


Dzięki PansaUTM kontrolerzy ruchu lotniczego otrzymują informację o planowanym locie drona i na podstawie informacji z systemów do zarządzania ruchem lotniczym sprawdzają, czy lot może być wykonany bezpiecznie, a następnie przekazują bezpośrednio do operatora zgodę na wykonanie operacji.

Jednym z priorytetów Agencji jest wkład w budowę pierwszego inteligentnego lotniska w Polsce. Do czasu uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego instytucja planuje wydać na inwestycje 286,75 mln zł. W pierwszym etapie zostanie zaprojektowana nowa przestrzeń powietrzna nad Polską.

W ramach przygotowań do CPK Agencja planuje również uruchomić specjalny ośrodek w Poznaniu. wyposażony m.in. w system wież zdalnych jako równoległy do konwencjonalnej wieży ruchu lotniczego. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie sprawowanie służby kontroli ruchu lotniczego na CPK, także bez konieczności fizycznej obecności kontrolera na lotnisku.

- Świat lotniczy po kryzysie nie będzie taki jak wcześniej. My będziemy gotowi, by sprostać wymaganiom nowej normalności i pod kątem efektywności oraz innowacyjności być w ścisłej europejskiej czołówce agencji żeglugi powietrznej – zapewnia prezes PAŻP.gość_39736 - Profil
gość_39736
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie