Ambitne plany PAŻP-u. Czy kryzys przyspieszy cyfrową rewolucję?

Bartłomiej Wojnowski - Profil Bartłomiej Wojnowski
06 maja 2020 09:46
Drony w służbie zdrowia i inteligentne lotniska? Agencja opracowała system, dzięki któremu statki bezzałogowe będą mogły w pełni współpracować z maszynami pasażerskimi.
Reklama
Pod koniec kwietnia w Warszawie dron Agencji lecąc w strefie kontrolowanej lotniska poza zasięgiem wzroku operatora, przewiózł pomiędzy dwoma szpitalami próbki do badań na obecność wirusa COVID-19. Może to być pierwszy krok do komercjalizacji statków bezzałogowych.

- Obecnie wszystkie siły przerzuciliśmy na testowanie innowacyjnych rozwiązań tworzonych dzięki unikalnej wiedzy naszych specjalistów od nowoczesnych technologii. Już dziś wchodzimy np. w etap praktycznego wykorzystania dronów przez służby ratownicze – mówi Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Loty dronów mogą być bezpiecznie realizowane w przestrzeni kontrolowanej lotnisk dzięki systemowi PansaUTM - pierwszemu w Europie wdrożonemu operacyjnie systemowi do koordynacji dronów. Program pozwala również na szybką integrację statku z państwowymi rejestrami, czy numerem alarmowym 112.


Dzięki PansaUTM kontrolerzy ruchu lotniczego otrzymują informację o planowanym locie drona i na podstawie informacji z systemów do zarządzania ruchem lotniczym sprawdzają, czy lot może być wykonany bezpiecznie, a następnie przekazują bezpośrednio do operatora zgodę na wykonanie operacji.

Jednym z priorytetów Agencji jest wkład w budowę pierwszego inteligentnego lotniska w Polsce. Do czasu uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego instytucja planuje wydać na inwestycje 286,75 mln zł. W pierwszym etapie zostanie zaprojektowana nowa przestrzeń powietrzna nad Polską.

W ramach przygotowań do CPK Agencja planuje również uruchomić specjalny ośrodek w Poznaniu. wyposażony m.in. w system wież zdalnych jako równoległy do konwencjonalnej wieży ruchu lotniczego. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie sprawowanie służby kontroli ruchu lotniczego na CPK, także bez konieczności fizycznej obecności kontrolera na lotnisku.

- Świat lotniczy po kryzysie nie będzie taki jak wcześniej. My będziemy gotowi, by sprostać wymaganiom nowej normalności i pod kątem efektywności oraz innowacyjności być w ścisłej europejskiej czołówce agencji żeglugi powietrznej – zapewnia prezes PAŻP.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy