Qantas: Na razie bez najdłuższych lotów świata

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
05 maja 2020 18:07
We wtorek (5.05) australijski przewoźnik ogłosił bezterminowe zawieszenie Project Sunrise, w ramach którego planowane są loty m. in. z Sydney do Londynu, mające trwać blisko dobę. Powód to zła sytuacja na rynku lotniczym spowodowana światową pandemią koronawirusa (COVID-19).
Reklama

Wciąż uważamy, że Project Sunrise ma ogromny potencjał, ale nie nadszedł na niego jeszcze odpowiedni czas. Z uwagi na to, jaki wpływ na podróże lotnicze po świecie ma COVID-19, musimy na razie odłożyć wdrożenie lotów. Wierzymy, że istnieje dla tego typu połączeń silny potencjał biznesowy i wrócimy do tej kwestii przy najbliższej dobrej okazji – powiedział Alan Joyce, dyrektor generalny Qantas, podczas webinarium medialnego.

W grudniu 2019 r. australijski przewoźnik ogłosił, że samolot Airbus A350-1000 jest „preferowanym” wyborem dla Project Sunrise. Umowa z europejskim przewoźnikiem miała zostać podpisana w marcu 2020 r., a następnie termin ten został przesunięty najwcześniej na koniec bieżącego roku. Na chwilę obecną inwestycja została odłożona na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Z przykrością informuję także, że z pewnością nie zamówimy samolotów [Airbus A350 - przyp. red.] w tym roku i będziemy stale monitorować, kiedy ożywi się rynek i będzie na to odpowiedni czas – dodaje Joyce.


Linia już od kilku lat planuje uruchomienie bezpośrednich ultra-długodystansowych lotów z Sydney i Melbourne do Londynu i Nowego Jorku. Na liście potencjalnych tras znalazł się także Paryż–CDG oraz Frankfurt. Jednak żaden obecnie produkowany samolot nie spełnia technicznych wymagań stawianych przez australijskiego przewoźnika. Pierwsze połączenia pomiędzy Sydney a Londynem i Nowym Jorkiem miały zostać uruchomione w 2023 r. W marcu 2020 r. Qantas osiągnął kompromis ze związkiem zawodowym zrzeszającym swoich pilotów. Personel pokładowy przez długi czas nie chciał zgodzić się na proponowane przez przewoźnika warunki pracy na planowanych ultra-długodystansowych trasach.

Przedstawiciele przewoźnika nie chcieli omawiać dalszych planów na przyszłość dla Qantas. Od początku kwietnia br., w związku z pandemią koronawirusa, linia wstrzymała wszystkie loty.

Fot.: Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama