×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qantas: Na razie bez najdłuższych lotów świata


We wtorek (5.05) australijski przewoźnik ogłosił bezterminowe zawieszenie Project Sunrise, w ramach którego planowane są loty m. in. z Sydney do Londynu, mające trwać blisko dobę. Powód to zła sytuacja na rynku lotniczym spowodowana światową pandemią koronawirusa (COVID-19).


Wciąż uważamy, że Project Sunrise ma ogromny potencjał, ale nie nadszedł na niego jeszcze odpowiedni czas. Z uwagi na to, jaki wpływ na podróże lotnicze po świecie ma COVID-19, musimy na razie odłożyć wdrożenie lotów. Wierzymy, że istnieje dla tego typu połączeń silny potencjał biznesowy i wrócimy do tej kwestii przy najbliższej dobrej okazji – powiedział Alan Joyce, dyrektor generalny Qantas, podczas webinarium medialnego.

W grudniu 2019 r. australijski przewoźnik ogłosił, że samolot Airbus A350-1000 jest „preferowanym” wyborem dla Project Sunrise. Umowa z europejskim przewoźnikiem miała zostać podpisana w marcu 2020 r., a następnie termin ten został przesunięty najwcześniej na koniec bieżącego roku. Na chwilę obecną inwestycja została odłożona na bliżej nieokreśloną przyszłość. 

Z przykrością informuję także, że z pewnością nie zamówimy samolotów [Airbus A350 - przyp. red.] w tym roku i będziemy stale monitorować, kiedy ożywi się rynek i będzie na to odpowiedni czas – dodaje Joyce.


Linia już od kilku lat planuje uruchomienie bezpośrednich ultra-długodystansowych lotów z Sydney i Melbourne do Londynu i Nowego Jorku. Na liście potencjalnych tras znalazł się także Paryż–CDG oraz Frankfurt. Jednak żaden obecnie produkowany samolot nie spełnia technicznych wymagań stawianych przez australijskiego przewoźnika. Pierwsze połączenia pomiędzy Sydney a Londynem i Nowym Jorkiem miały zostać uruchomione w 2023 r. W marcu 2020 r. Qantas osiągnął kompromis ze związkiem zawodowym zrzeszającym swoich pilotów. Personel pokładowy przez długi czas nie chciał zgodzić się na proponowane przez przewoźnika warunki pracy na planowanych ultra-długodystansowych trasach.

Przedstawiciele przewoźnika nie chcieli omawiać dalszych planów na przyszłość dla Qantas. Od początku kwietnia br., w związku z pandemią koronawirusa, linia wstrzymała wszystkie loty.

Fot.: Airbusgość_d99a3 - Profil
gość_d99a3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie