Buzz: Musimy zmniejszyć zatrudnienie pilotów

2 maja 2020 11:06
12 komentarzy
Buzz - spółka zależna Ryanaira zarejestrowana w Polsce - zwolni część swoich pilotów, a innym zmniejszy pensum godzinowe. Większość z nich zatrudnionych jest na podstawie umów cywilnoprawnych za pośrednictwem Warsaw Aviation.
Reklama
- Niezależnie od ograniczeń rządowych związanych z epidemią, wywarła ona bezprecedensowy niszczycielski wpływ na naszą działalność. Ze względu na niepewność w branży lotniczej w ciągu najbliższych miesięcy i pomimo wszelkich starań niestety nie jesteśmy w stanie utrzymać obecnej liczby pilotów - czytamy w liście skierowanym do pilotów przez Warsaw Aviation, a podpisanym przez Mścisława Gaca prezesa zarządu i Radosława Paruzela, członka zarządu.


Nie wiadomo jak wielu pilotów dotknął zwolnienia, a którym zostaną zmniejszone tzw. godziny blokowe. European Cockpit Association (ECA) informuje, że decyzja o zwolnieniach podjęta została jednostronnie i a ich warunki nie były konsultowane - donosi rumuński serwis boardingpass.ro. Z drugiej strony, ta sama organizacja już wielokrotnie przestrzegała przed formą zatrudnienia w oparciu o umowy cywilnoprawne.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a0177 2020-05-05 08:15   
gość_a0177 - Profil gość_a0177
Pan Kaczmarzyk to chorągiewka... raz tak raz tak. To czy zamknie bazy i ile samolotów wycofa z baz nie będzie jego decyzja tylko Ryanaira. I całe szczęście bo gdyby oddać to Polakom to cały biznes rozmontowaliby w rok.
Także trzeba poczekać co w Dublinie wymyśla z tymi bazami i ilością samolotów. Co do zwolnień to tak, tu zadecyduje Kaczmarzyk. Dadzą mu określona pule kasy i powiedzą ,, rób chłopie co uważasz za stosowne,,
Tak będzie to wyglądać zapewne.
gość_49cfc 2020-05-04 22:24   
gość_49cfc - Profil gość_49cfc
Z jednej strony rozumiem argumenty za zmniejszeniem ruchu biznesowego po upowszechnieniu się spotkań TC, sam przypuszczam, zw tak będzie. Jednak z drugiej strony zastanawiam się czy w dłuższej perspektywie nie będzie to wyglądało jak kilka sytuacji, które już w ostatnich latach przeżywaliśmy. Przypomnę smierć JPII, świat miał już nie być taki sam, mówiło się o pokoleniu JPII, kibole padali sobie w ramiona... Czy cokolwiek z tego zostało? Czy ktoś by pamiętał o rocznicach 2 kwietnia gdyby nie telewizja?
Pracuje w tzw. biznesie od wielu lat i niejedna rewolucje dotycząca lotów służbowych już przeżyłem. Oczywiście pod hasłem oszczędności i cięcia kosztów. Najbardziej drastyczna pod koniec 2008, gdy to w teatralnych gestach odwoływano wszelkie podróże, bez względu na to czy wszystko już zostało opłacone czy nie i ile da się z tego odzyskać, jeśli w ogóle. I w tym wypadku tez nie mam wątpliwości, ze na krótka metę te telekonferencje się ostana, ale jak już się trochę wszystko wyprostuje znów będziemy latać na różne spotkania i poziom lotów biznesowych wróci do normy. Jak do tej pory dużym firmom udało się jedynie wprowadzić standard latania w klasie eco na trasach europejskich i nie latanie klasa pierwsza, choć i w tych wypadkach nie dotyczy to 100% personelu, ale jednak wyraźnie firmy to ograniczyły, czego dowodem jest obcinanie klasy pierwszej do kilku miejsc lub wręcz w całości przez większość europejskich linii. Ale w sumie tylko to...
gość_40ef6 2020-05-04 22:11   
gość_40ef6 - Profil gość_40ef6
gość_30e96

powrót tego samego dnia? To po co w ogóle latać? 8h lotu (razem z dojazdem, odprawą w obie strony itd.) 2 godziny spotkania.
Zupełnie chore. Takich wyjazdów będzie coraz mniej bo nie mają sensu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy