Rekordowo niskie ceny ropy amerykańskiej

Bartłomiej Wojnowski - Profil Bartłomiej Wojnowski
22 kwietnia 2020 08:34
Notowania cen ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadły poniżej zera. Wczoraj (21.03) około godziny 14:30 czasu polskiego baryłka West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na maj kosztowała -8,5 dolara.
Reklama
- Tego, co wydarzyło się na rynku ropy, nie pamiętają najwięksi traderzy. Kontrakty terminowe na ropę runęły. Za baryłkę ropy WTI płacono minus 37 dolarów. Jeśli chciałbym komuś dać kontrakt na ropę, musiałbym dopłacić tę kwotę - komentuje w rozmowie z Onet Rano Mikołaj Kunica, redaktor naczelny portalu Business Insider Polska.

Trudno przewidywać, czy linie lotnicze skorzystają na załamaniu cen ropy. Powszechne uziemienie maszyn i ograniczenia w przemieszczaniu się sugerują, że potencjalne korzyści ominą branżę transportową. Większym problemem jest brak miejsca na gromadzenie surowca.

- Majowe kontrakty na WTI „odchodzą” nie z cichym jękiem, ale z wrzaskiem - powiedział Daniel Yergin, wiceprezes IHS Markit Ltd.


Jak zaznaczają redaktorzy Business Insider, z perspektywy polskiego konsumenta zmian nie odczujemy. WTI to ropa amerykańska, a rynek europejski bazuje na ropie Brent, która ciągle jest w okolicach 21,50 dolarów za baryłkę (stan na 14:30). Ceny czerwcowe rozkładają się jeszcze inaczej. Na londyńskiej giełdzie paliw ICE Futures Europe, była wyceniana po 19,50 dolara za baryłkę, po spadku o ponad 23 proc.

Jak podaje agencja AFP, to najniższy poziom od 2001 roku. Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko ceny ujemne w Europie nie miałyby racji bytu ze względu na wysokie podatki oraz marże rafinerii i stacji benzynowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy