LOT: Zarząd obniża wynagrodzenia, ale nie kadry kierowniczej

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
17 kwietnia 2020 11:05
35 komentarzy
W ramach redukcji kosztów stałych LOT zamierza drastycznie obniżyć pensje załóg lotniczych. Natomiast cięcia wynagrodzeń mają nie dotyczyć kadry kierowniczej.
Reklama
LOT chce zredukować uposażenie personelu lotniczego - poinformowała agencja ISBnews. W czasie przestoju piloci i pilotki oraz stewardesy i stewardzi mają otrzymywać obniżone wynagrodzenie.

- Priorytetem Polskich Linii Lotniczych LOT jest zachowanie miejsc pracy. Wszystkie osoby, które w związku z ograniczeniem działalności operacji lotniczych nie wykonują obowiązków służbowych otrzymały ofertę utrzymania swoich wynagrodzeń na niższym niż do tej pory poziomie. Takie rozwiązanie pozwala na podtrzymanie wszystkich miejsc pracy i powrót do poziomów wynagrodzeń sprzed wstrzymania rejsów po wznowieniu działalności operacyjnej - mówi Michał Czernicki z biura prasowego LOT-u. w rozmowie z Pasazer.com.


Według ISBnews w trakcie oczekiwania na wznowienie operacji lotniczych kapitan zarobi ok. 7 tys. zł, natomiast członkowie personelu pokładowego nie mniej niż 2,6 tys. zł tzn. pensję minimalną. Doniesienia nie precyzują czy obniżona kwota wynagrodzenia dotyczy najlepiej zarabiających pilotów, czyli tych którzy dowodzą dreamlinerami.

- Konkretne kwoty pozostawiamy do wiadomości naszych pracowników i zapewniamy, że w obecnej sytuacji rynkowej są to świadczenia zadawalające, biorąc pod uwagę fakt, że otrzymujący je nie wykonują obowiązków służbowych - dodaje Czernicki.


Według narodowego przewoźnika zgoda na tę propozycję pozwoli na utrzymanie zatrudnienia. Według polskiej linii ten ruch jest konieczny w celu ograniczenia kosztów stałych. Po rozpoczęciu lotów wynagrodzenia załóg mają wzrosnąć. LOT podkreśla, że jego strategia w takcie kryzysu minimalizuje negatywne skutki dla pracowników. Utrzymanie zatrudnienia w czasie przestoju ma pozwolić LOT-owi na szybkie odtworzenie zdolności operacyjnej po powrocie do normalności.

Innego zdania są lotowskie związki zawodowe. Według nich zaproponowane obniżki płacy personelu lotniczego mają obowiązywać, nie do końca przestoju, ale aż przez trzy lata. Załogi kokpitowe mają przez ten czas otrzymywać wynagrodzenie niższe o jedną trzecią, a stewardzi i stewardesy o połowę. Związkowców oburza też fakt, że redukcja płac nie dotyczy ani członków zarządu, ani kadry kierowniczej narodowego przewoźnika.

Na pytanie czy zarząd obniży też swoje wynagrodzenie Czernicki odpowiedział: - Gdy tylko taka decyzja zapadnia do mediów zostanie wysłany komunikat.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c9962 2020-08-11 12:14   
gość_c9962 - Profil gość_c9962
Inne linie obnizaja pensje a dostali od rzadu pieniadze z Tarczy...?
gość_ae565 2020-04-20 12:05   
gość_ae565 - Profil gość_ae565
ZYSK wypracowują głównie osoby odpowiedzialne za stronę przychodową czyli sprzedaż biletów, załoga lotnicza może odpowiadać jedynie za częściowe utrzymanie klienta, weźmy za analogię sieci komórkowe, gdzie mamy podział na pozyskanie i utrzymanie.

O "kolesiach i wpychaniu kogoś tam" pisze członek personelu pokładowego? Zabawne zaiste ;-)
gość_d3055 2020-04-20 10:59   
gość_d3055 - Profil gość_d3055
Czy ktoś się zastanawiał ilu pracowników LOT mających kontakty z pasażerami nie zna żadnego języka obcego =a dużo wystarczy sprawdzić pracujących na lotnisku większość to kolesie kogoś tam wepchnięci po znajomościach jak przychodzi obcojęzyczny pasażer to dukanie jak dzieci w szkole te osoby reprezentują nasz kraj dlaczego nikt nie weryfikuje ich kwalifikacji???? Czepiacie
Się załóg latających ale to oni wypracowują zyski a nie niedouki w biurze
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy