LOT wycofuje się z kupna Condora

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
13 kwietnia 2020 15:50
34 komentarzy
- Polska Grupa Lotnicza poinformowała Condora o odstąpieniu od transakcji zakupu tej spółki - poinformowała Katarzyna Majchrzak, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Polskiej Grupy Lotniczej.
Reklama

PGL pod koniec stycznia br. poinformował o podpisaniu umowy przejęcia linii Condor. Transakcja miała zostać sfinalizowana do końca kwietnia br.

W ub. tygodniu plan ratunkowy Condora, który zakłada przejęcie niemieckiego przewoźnika został finalnie zatwierdzony. W czwartek sąd we Frankfurcie nad Menem oddalił protesty złożone przez kilku wierzycieli i w konsekwencji plan naprawczy zaczął obowiązywać. Jednym z warunków wypełnienia kontraktu przez PGL była właśnie ostateczna akceptacja tego planu. Obecnie z formalnego punktu widzenia nic już nie stało na przeszkodzie do przejęcia Condora przez PGL.


Dziś (13.04) PGL poinformował, że wycofuje się z transakcji przejęcia linii. - Na tym etapie nie udzielamy więcej informacji - dodała Majchrzak.

Rezygnacja z kontraktu może wiązać się z karami umownymi. Na razie nie podano jednak żadnych szczegółów odstąpienie od transakcji. Prawdopodobnie PGL starał się uzyskać możliwość bezkosztowego wycofania się z transakcji, a jej główną kartą przetargową są prawa do nabycia przewoźnika z Frankfurtu nad Menem. Rozwód obu podmiotów ma zatem polegać na zrzeczeniu się praw do nabycia udziałów przez PGL w zamian za odstąpienie od stosowania kar umownych przez Condora. Innym scenariuszem może okazać się ingerencja Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), niemieckiego państwowego banku rozwoju. Wtedy spłata pożyczki zostałaby odroczona, Condor otrzymałby kolejna pożyczkę - o którą już zresztą wystąpił - i mógłby zostać objęty zarządem powierniczym. Oczywiście PGL musiałaby wtedy przenieść prawa do nabycia udziałów Condora na KfW.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a85a2 2020-04-14 21:22   
gość_a85a2 - Profil gość_a85a2
gość_5ba05

LOT też "przyjmie każdą ilość gotówki". Prawie cała flota w leasingu. Raty trzeba płacić. Wynagrodzenia trzeba płacić.
Jakie zakupy? Oni teraz muszą kasowac te już zamówione samoloty. Nie wiadomo dokąd będą latać obecną flotą.
Przy negatywnym scenariuszu polegającym na nacjonalizacji największych linii państwa zadbają żeby te firmy zarabiały - czytaj nie miały konkurencji. Więc wolności lotnicze mogą zostać ograniczone i wrócimy do dawnych czasów. LOT też może się cofnąc do epoki z lat 90-tych.
gość_6d5ec 2020-04-14 19:50   
gość_6d5ec - Profil gość_6d5ec
@gość_5ba05 : inwestor juz jest to rzad Niemiecki, tylko pierwsze przejmie to za pomoca KfW aby udupic blokade przez PGL transakcji przejecia przez inny podmiot. Juz leca newsy na N-TV niemieckim ze decyzja podjeta i beda ratowac Condora /finansowanie przez panstwa zostaly uwolnione obecnie przez unie/.
gość_9a53e 2020-04-14 19:02   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
Boeing to trup. Lepiej trzymac sie od nich z daleka. LOT powinien przejac Condora. Tak czy siak beda mieli wolna reke w prowadzeniu tej firmy. Szybko moga okielznac personel pokladowy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama