LOT tnie koszty. Nieoficjalny plan ratunkowy

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
10 kwietnia 2020 09:30
36 komentarzy
Rezygnacja z dostaw samolotów, renegocjacje stawek leasingowych i obniżka wynagrodzeń personelu lotniczego, to pierwsze działania antykryzysowe narodowego przewoźnika.
Reklama

Jak nieoficjalnie dowiedział się Pasazer.com LOT ma nadzieje powracać pomału do operacji lotniczych pod koniec czerwca br., zaczynając od połączeń krajowych. Jest to jednak, zdaniem przedstawicieli linii, wersja optymistyczna. W maju br. odbędą się bowiem wyłącznie rejsy zlecone przez rząd i loty w ramach akcji #CARGOdlaPolski. Przyszłość narodowego przewoźnika widziana w ciemniejszych barwach zakłada stopniowe rozpoczęcie latania dopiero w ostatnim kwartale br. i powrót do normalności w trakcie sezonu lato 2021. Z uzyskanych informacji wynika, że LOT nie posiada środków finansowych na ten drugi, pesymistyczny scenariusz.


W celu przygotowania się na przeżycie nadchodzących, bardzo trudnych miesięcy narodowy przewoźnik, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, podjął kilka ważnych działań. Po pierwsze zdecydował, że w 2020 r. nie odbierze żadnych nowych samolotów. Pod drugie, co istotniejsze, służby LOT-u zaczęły renegocjować warunki umów dzierżawy samolotów starając się przekonać leasingodawców do obniżenia rat dzierżawy lub przełożenia terminów ich spłat. Co więcej, jeśli negocjacje nie pójdą po myśli LOT-u, jest on gotowy na zwrot maszyn właścicielom. Przypomnijmy, że prawie 80 proc. floty narodowego przewoźnika zostało pozyskane w drogim leasingu operacyjnym, a roczne zobowiązania z tym związane przekraczają 500 mln zł.

LOT ma jednak nadal nadzieje na powrót do działalności gospodarczej w skali zbliżonej do czasów przed kryzysem, bo nie zamierza rozwiązywać umów z załogami lotniczymi. Niemniej kierownictwo firmy zapowiedziało chęć renegocjacji wymiaru wynagrodzenia gwarantowanego tzw. pensum. Mogą zostać również obniżone stawki godzinowe poprzez wprowadzenie jednolitych kwot niezależnych od rodzajów samolotów. Wszystkie te propozycje mają mieć charakter tymczasowy i obowiązywać tylko w trakcie trwania kryzysu. LOT ma też starać się zapewnić pilotom utrzymanie uprawnień za pomocą organizowania lotów okrężnych. Z naszych informacji wynika, że szczegóły rozwiązań dla personelu lotniczego powinny zostać przedstawione po 13 kwietnia br.

Podjęte przez LOT działania są ze wszech miar racjonalne i de facto polegają na staraniach o redukcję kosztów stałych, które trzeba ponosić pomimo zaprzestania wykonywania wszelkich operacji lotniczych. Koncentracja na obniżeniu rat leasingowych też nie jest zaskoczeniem, bo stanowią one największą część tych kosztów. Dobrą informacją jest również chęć zachowania odpowiedniej liczby załóg lotniczych, bez których szybkie wznowienie normalnej działalności będzie niemożliwe. Wszyscy pracownicy LOT-u powinni trzymać kciuki za negocjatorów, bo ewentualne fiasko rokowań i zwrot samolotów oznaczałyby o wiele większe turbulencje na horyzoncie.


Na koniec jedna uwaga. Dowiedzieliśmy się już co zamierza zrobić airBaltic, o radykalnych cięciach Lufthansy nadal jest głośno, wiadomo jak zareaguje w najbliższych miesiącach Air France/KLM, tylko narodowy przewoźnik o swoich działaniach milczy. Oczywiście LOT nie jest przedsiębiorstwem giełdowym i nie podlega ścisłym obowiązkom informacyjnym, ale przecież jest to jedna z kluczowych spółek Skarbu Państwa, predestynowana do miana polskiego czempiona gospodarczego. Czy podatnicy, którzy są tak naprawdę akcjonariuszami LOT-u, nie zasługują na otrzymanie podstawowej informacji o kondycji i perspektywach firmy, zwłaszcza w czasach największego kryzysu lotnictwa cywilnego w historii?
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_49cfc 2020-04-14 23:36   
gość_49cfc - Profil gość_49cfc
gość_6bc0a: oj, święta racja. Największy ubaw mam na krajówkach jak widzę W Dashach rozpaczliwe próby dostania się do toalety w miejscu, w którym jej nie ma. :-)
gość_6bc0a 2020-04-14 21:49   
gość_6bc0a - Profil gość_6bc0a
Każdy jest ekspertem od linii lotniczych do momentu w którym trzeba otworzyć drzwi od toalety. Drodzy forumowicze, życzę więcej ogłady. Sytuacja jest wybitnie bezprecedensowa. Zamiast szczuć się nawzajem i strzelać jadem, może wykorzystacie możliwość komentowania do wyrażenia wsparcia dla osób które mogą stracić pracę w branży? Cała Polska, Europa, Świat jadą na tym samym wózku aktualnie.
Pozdrawiam Wszystkich,
Zażenowany czytelnik portalu.
gość_e8f06 2020-04-13 12:08   
gość_e8f06 - Profil gość_e8f06
... gość_fc2a1 ... racja, nie ma to jak "specjalisci" od koleji
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama