Nur-Sułtan zmienia kod stołecznego lotniska

Marek Stus - Profil Marek Stus
08 kwietnia 2020 09:20
7 komentarzy
Od czerwca międzynarodowy port lotniczy w Nur-Sułtan będzie posługiwał się nowym kodem IATA. Dotychczasowe oznaczenie TSE zostanie zastąpione kodem NQZ.
Reklama

Formalną zgodę na tę zmianę wydało już Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Jak poinformowały władze lotniska wejdzie ona w życie 8 czerwca br. Od tego momentu nowy kod będzie stosowany przez wszystkich przewoźników i systemy rezerwacyjne. Trzyliterowe alfanumeryczne kody lotnisk IATA ułatwiają i porządkują m.in. organizację transportu pasażerów oraz ich bagaży. Są powszechnie używane w wyszukiwarkach połączeń, pojawiają się na potwierdzeniach rezerwacji, kartach pokładowych i etykietach bagażowych. Zwykle kody nawiązują do nazwy danego miasta, ale nie mają ściśle unikalnego charakteru. W kilkuset przypadkach oznaczenia powtarzają się.


Wprowadzenie nowego kodu NQZ jest konsekwencją niedawnej zmiany nazwy kazachskiej stolicy. Dotychczasowa Astana na mocy decyzji parlamentu została przemianowana na Nur-Sułtan ponad rok temu. Stalo się to w celu uczczenia prezydenta kraju, Nursułtana Nazarbajewa, który odszedł ze stanowiska po 30 latach swych nieprzerwanych rządów.

Lotnisko w Nur-Sułtan, które także nosi imię Nazarbajewa, jest drugim co do wielkości portem w Kazachstanie. Znajduje się ponad 16 km od centrum stolicy. Obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, w tym bezpośrednie połączenie z Warszawą oferowane przez LOT.


Fot. Lotnisko w Nur-Sułtan


Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_5ba35 2020-04-09 10:18   
gość_5ba35 - Profil gość_5ba35
Ciekawe dlaczego w aplikacji FlightStats nie można wyszukać po kodzie WMI, a jedynie poprzez EPMO. Ktoś może wie z czego to wynika?
gość_c42e2 2020-04-08 19:14   
gość_c42e2 - Profil gość_c42e2
A ja z kolei nie rozumiem, po co ta zmiana ? Mieli stary kod IATA, który przez wielu był znany, łatwo kojarzył się z lotniskiem w Astanie, później Nur-Sułtanie. Dla mnie to trochę nonsens.
gość_6bedf 2020-04-08 18:58   
gość_6bedf - Profil gość_6bedf
Jest to decyzja czysto politczna i dyktatorska. Ho Chi Minh nadal utrzymje stary kod SGN. Formalnie w innych aspektach to juz nie Sajgon.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama