Pociągi "na Okęcie" zamówione

17 marca 2010 09:54
11 komentarzy
Reklama

Szybka Kolej Miejska zakupiła od PESY Bydgoszcz 13 składów pociągów za kwotę blisko 300 milionów złotych. Zamówione pociągi łączyć będą centrum stolicy z lotniskiem Okęcie. Połączenie ruszy w 2011 roku, najprawdopodobniej jesienią.

Umowę podpisano wczoraj (16.03) w Warszawie. Dostawca, od chwili parafowania umowy, ma 14 miesięcy, aby dostarczyć odbiorcy pierwsze składy. Ostatni pociąg trafi do SKM po 18 miesiącach.

Planuje się, że pociąg z Okęcia odjeżdżał będzie co kwadrans, a podróż do centrum trwała będzie 20 minut. Jednorazowo nowy skład pomieści 900 pasażerów. Pojazdy będą miały 12 par drzwi a ich podłoga będzie dostosowana do wysokości peronów, co ułatwi podróżowanie osobom niepełnoprawnym. W środku również przewidziano miejsca dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także specjalne przestrzenie do przewozu rowerów.

I choć PESA dostarczy pierwsze pociągi w maju 2011, to i tak będą one bezużyteczne za "lotniskowej trasie", gdyż ta nie będzie jeszcze... wybudowana. Jednak nie przez opóźnienia - taki jest po prostu harmonogram budowy linii, i wszystko - póki co - idzie zgodnie z planem.

- Opóźnień w budowie nie będzie, tory mają być gotowe do jesieni 2011 - zapewnia Paweł Dziwisz, członek zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która koordynuje budowę. - To pierwsza nowa linia kolejowa w Polsce od 1985 roku - dodaje.

- Będzie to najdłuższy pojazd zespolony w Polsce i jednocześnie częściowe spełnienie oczekiwań związanych z Euro 2012 - stwierdził Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu firmy PESA z Bydgoszczy. - Mamy nadzieję, że nasze pociągi sprawnie i wygodnie dowiozą turystów i kibiców z lotniska - dodaje Zaboklicki.

Przy okazji wydarzenia, jakim jest zamówienie pociągów do obsługi Okęcia, można się wsłuchać w głosy innych ważnych decydentów.

- Warszawskie lotnisko może być przykładem dla innych miast, jak organizować nowoczesny węzeł komunikacyjny - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Z kolei Michał Marzec, dyrektor Polskich Portów Lotniczych zapowiedział, że w ciągu 4-5 lat w lotnisko Chopina w Warszawie "wpompowane" zostanie 1,3 mld złotych na inwestycje. Powstanie m.in. nowy hotel i przebudowany zostanie stary terminal.

- To bardzo ważna inwestycja dla turystów, lotniska i w ogóle Warszawy, bo docieramy już do światowych standardów - powiedział Marzec, odnosząc się do zapowiedzi SKM i PKP.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
bagi 2010-03-20 10:59   
bagi - Profil bagi
w ZRH mozna takze sie wkrecic na krzywy ryj:) jak bierzesz wyciczke po lotnisku (8 frankow, a czasmi gratis:) to pozniej autobus sie zatrzymuje kolo wejscia na taras i mozna sobie wejsc i wrocic innym autobusem:) Co do samego tarasu to wypas!! Duzy, sa rozne zdjecia, mozna poczytac i nasluchiwac wiezy kontroli:)
tomeks 2010-03-20 10:34   
tomeks - Profil tomeks
Zurich też jest niezły pod względem tarasu. Wprawdzie kosztuje 2 franki, ale widoczność jest rewelacyjna. Niestety jak pada to na głowę, bo z tej części która jest zadaszona to mało co widać. A w punkcie informacyjnym lotniska mają darmowe wejściówki, więc te 2 franki też niekoniecznie...
jurek 2010-03-17 13:58   
jurek - Profil jurek
Daletego bardzo lubię lotnisko Birmingham. Tam w przejściu między dwoma terminalami jest wielka przeszkolona sciana i można spokojnie się pogapić na samoloty na płycie lotniska 'bez łaski' i za darmo :o)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama