×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kraków: W marcu spadek o 58 proc.


Z krakowskiego lotniska skorzystało w marcu 250,9 tys. pasażerów. To o 58 proc. mniej w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r.


Liczba pasażerów według miesięcy
Jeszcze gorzej prezentuje się wyniki w odniesieniu do prognoz. Krakowski port przewidywał bowiem, że w poprzednim miesiącu obsłuży ok. 730 tys. pasażerów (wzrost wyniósłby wtedy ok. 21 proc.). 

- Kraków i Małopolska, ale także inne samorządy, które ściśle współpracują z lotniskami już zmagają się z poważnymi stratami wynikającymi z załamania się branży turystycznej. Teraz pytanie brzmi: jak zmienią się trendy w turystyce i jak głębokiej zmianie ulegnie przeobrażenie całej siatki połączeń, czy będą funkcjonować np. popularne przed pandemią „citybreak”, turystyka religijna, czy w końcu cały segment podróży biznesowych. W związku z zaistniałą sytuacją dzisiaj nie wiemy np. czy linie American Airlines zaczną oferować połączenia do Chicago, czy i kiedy PLL LOT uruchomi zapowiadane wcześniej połączeń do Nowego Jorku lub kiedy powróci szansa na rozpoczęcie planowanych operacji Air France z Krakowa do Paryża - pisze Radosław Włoszek, prezes lotniska w Krakowie, w liście skierowanym do pasażerów i mediów.

W pierwszym kwartale lotnisko w Balicach obsłużyło ponad 1,53 mln podróżnych. To o 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. 


Jednocześnie, jak podaje port, jego terminal pozostaje zamknięty dla pasażerów. Wszystkie operacje odbywają się w ścisłym porozumieniu z odpowiednimi władzami i służbami sanitarnymi. Lotnisko zapewnia, że jest gotowe przygotowani do pomocy w każdej sytuacji czy to w zakresie akcji #LOTdoDOMU prowadzonej przez naszego narodowego przewoźnika, jak i w zakresie pomocy obcokrajowcom, którzy opuszczają nasz kraj dzięki tzw. rescueflight. 

- Nasze lotnisko jest współużytkowane przez wojsko, w każdej sytuacji kryzysowej operuje tutaj lotnicze pogotowie ratunkowe co sprawia, że nieustannie wraz z służbami medycznymi i lotniczymi Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, polskimi żołnierzami z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, krakowskim oddziałałem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej służymy obronności Rzeczpospolitej i potrzebom w zakresie ratowania zdrowia Polaków - stwierdza Włoszek. - Przed nami wielkie wyzwanie! Wszyscy razem będziemy musieli pracować nad przywróceniem zaufania do podróży lotniczych, by wzmocnić nie tylko wielkich przedsiębiorców i instytucje naszego regionu, ale także tych którzy z turystyki żyją czasami prowadząc biznes rodzinny, właścicieli restauracji, hoteli, przewodników, sprzedawców pamiątek. 

fot. mat. prasowegość_fe704 - Profil
gość_fe704
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie