Kraków: W marcu spadek o 58 proc.

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
01 kwietnia 2020 13:59
10 komentarzy
Z krakowskiego lotniska skorzystało w marcu 250,9 tys. pasażerów. To o 58 proc. mniej w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r.
Reklama

Statystyki Kraków (KRK)
Jeszcze gorzej prezentuje się wyniki w odniesieniu do prognoz. Krakowski port przewidywał bowiem, że w poprzednim miesiącu obsłuży ok. 730 tys. pasażerów (wzrost wyniósłby wtedy ok. 21 proc.).

- Kraków i Małopolska, ale także inne samorządy, które ściśle współpracują z lotniskami już zmagają się z poważnymi stratami wynikającymi z załamania się branży turystycznej. Teraz pytanie brzmi: jak zmienią się trendy w turystyce i jak głębokiej zmianie ulegnie przeobrażenie całej siatki połączeń, czy będą funkcjonować np. popularne przed pandemią „citybreak”, turystyka religijna, czy w końcu cały segment podróży biznesowych. W związku z zaistniałą sytuacją dzisiaj nie wiemy np. czy linie American Airlines zaczną oferować połączenia do Chicago, czy i kiedy PLL LOT uruchomi zapowiadane wcześniej połączeń do Nowego Jorku lub kiedy powróci szansa na rozpoczęcie planowanych operacji Air France z Krakowa do Paryża - pisze Radosław Włoszek, prezes lotniska w Krakowie, w liście skierowanym do pasażerów i mediów.

W pierwszym kwartale lotnisko w Balicach obsłużyło ponad 1,53 mln podróżnych. To o 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.


Jednocześnie, jak podaje port, jego terminal pozostaje zamknięty dla pasażerów. Wszystkie operacje odbywają się w ścisłym porozumieniu z odpowiednimi władzami i służbami sanitarnymi. Lotnisko zapewnia, że jest gotowe przygotowani do pomocy w każdej sytuacji czy to w zakresie akcji #LOTdoDOMU prowadzonej przez naszego narodowego przewoźnika, jak i w zakresie pomocy obcokrajowcom, którzy opuszczają nasz kraj dzięki tzw. rescueflight.

- Nasze lotnisko jest współużytkowane przez wojsko, w każdej sytuacji kryzysowej operuje tutaj lotnicze pogotowie ratunkowe co sprawia, że nieustannie wraz z służbami medycznymi i lotniczymi Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, polskimi żołnierzami z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, krakowskim oddziałałem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej służymy obronności Rzeczpospolitej i potrzebom w zakresie ratowania zdrowia Polaków - stwierdza Włoszek. - Przed nami wielkie wyzwanie! Wszyscy razem będziemy musieli pracować nad przywróceniem zaufania do podróży lotniczych, by wzmocnić nie tylko wielkich przedsiębiorców i instytucje naszego regionu, ale także tych którzy z turystyki żyją czasami prowadząc biznes rodzinny, właścicieli restauracji, hoteli, przewodników, sprzedawców pamiątek.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_79c40 2020-04-15 00:46   
gość_79c40 - Profil gość_79c40
Do gość_9cf17.
Wprowadziliście zakaz palenia czymkolwiek, a smog dalej macie. I nie łudź sie, turystyka miejska długo nie wróci do poziomów sprzed koronawirusa. Wole Mazury albo morze i powietrze czystsze i ludzie sympatyczniejsi, bez pogardy dla wiosek
gość_9cf17 2020-04-10 10:20   
gość_9cf17 - Profil gość_9cf17
Do gość_8a3bf
Pokaż mi człowieku drugie miasto w Polsce gdzie wprowadzono zakaz palenia czymkolwiek...
Taka Rabka pseudoZdrój czy inne uzdrowiska są kilkukrotnie bardziej zasmogowane niż transparentny Kraków, gdzie co kilkaset metrów mamy centra pomiarowe zanieczyszczeń a w innych miejscowościach bronią się jak mogą przed mobilnymi stacjami pomiarowymi- żeby tylko nie wyszło na jaw jaki u nich smród jest...
Jeszcze trochę to będziecie przyjeżdzać ze swoich wiosek do Krakowa pooddychać czystym powietrzem...
gość_8a3bf 2020-04-02 12:29   
gość_8a3bf - Profil gość_8a3bf
do gość_9a53e Nie bądź naiwny, że po kryzysie Kraków będzie bardziej na topie turystycznym niz południe Europy! Raczej spodziewaj sie gwałtownego spadku ludzi chcących przebywać turystycznie w miastach a zwłaszcza w takich jak Kraków - zanieczyszczone powietrze, brudno wszędzie i skupisko ludzi. Tylko desperat zdecyduje się na odwiedziny w takich miejscach.
Większe szanse beda miały Bieszczady czy Beskidy niz Kraków!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama