PGL chce umorzenia pożyczki Condora

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
01 kwietnia 2020 11:02
20 komentarzy
Polska Grupa Lotnicza domaga się od niemieckich władz umorzenia 380 mln euro pożyczki pomostowej dla Condora. To żądanie ma być warunkiem sfinalizowania transakcji.
Reklama

Polska Grupa Lotnicza (PGL) miałaby zostać zwolniona z obowiązku spłaty pożyczki pomostowej w wysokości 380 mln EUR udzielonej Condorowi przez niemieckie instytucje finansowe. Taką informację przekazał portal jundewelt.de. W ten sposób miałaby zostać uratowana transakcja przejęcia niemieckiej linii lotniczej przez PGL. Umowa miała zostać sfinalizowana do końca marca br., ale z powodu kryzysu koronawirusa ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.


Przyjęcie propozycji PGL oznaczałoby, że rząd federalny i land Hesja umorzyłyby zobowiązania Condora. Pozwoliłoby to PGL na przejęcie niemieckiej firmy o wiele taniej niż zakładano pod koniec stycznia br. Innym rozwiązaniem mogłoby być wycofanie się z transakcji, co jednak naraziłoby PGL na zapłatę kar umownych, których wysokość nie jest znana.

LOT i Condor realizują obecnie akcję repatriacji obywateli Polski i Niemiec. Wpływy z tych działań to jednak tylko kropla w morzu utraconych przychodów obu przewoźników. Perspektywy na rynku przewozów lotniczych są bardziej niż złe. W związku z czym Condor wystąpił do niemieckich władz już o kolejną pożyczkę w wysokości 200 mln euro. Losy transakcji PGL zdecydują się zapewne w kwietniu br., kiedy to Condor miał spłacić 380 mln euro pożyczki pomostowej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_abd26 2020-04-02 23:35   
gość_abd26 - Profil gość_abd26
Przejmowanie Condora od początku było głupotą.
Dzięki Bogu koronawirus ochroni podatnikom miliardy. Oczywiście nie na długo bo będzie trzeba znów ratować LOT.
gość_69ca3 2020-04-02 22:31   
gość_69ca3 - Profil gość_69ca3
@adam1987
a) zapoznaj się z prawem upadłościowym w Niemczech, zwłaszcza spółek GmbH, co się dzieje z długiem
b) upadek DE to brak wpływu w wielu podatkach
c) 4000 pracowników ląduje w Job Center, rząd Hesji co najmniej przez rok płaci im 60% wynagrodzenia a to 200-300 mln euro rocznie
d) upadek dużej firmy ciągnie na dół firmy współpracujące, dostawców jak np. catering, obsługa naziemna, agencje turystyczne, hotele i wiele, wiele innych firm współpracujących, więc to taka spirala warta 1-2 mld euro

Condor to nie była zwykła linia czarterowa tzw. jedno stronna (np. Enter wozi Polaków tylko w 1 stronę i połączenia bezpośrednie) Condor sprzedaje wycieczki w te i nazad, nie będąc przywiązany do 1 biura również jak linia przesiadkowa z CodeSahare-ami (nie mając własnych połączeń zasilających), z Pragi (CSA), z WAW (LH i LO) jak i niemieckie wszystkie miasta i inne czyli Czartery bez i pośrednie w 2 strony i połączenia regularne bez i pośrednie w 2 strony, linia niby wakacyjna ale ma połączenia 3,4,5,6 i nawet codzienne.

Rząd Hesji jak i Niemcy, wiedzą czym to dla nich grozi i dla nich najważniejsze jest chronić miejsca pracy
ORDFlyer 2020-04-02 20:44   
ORDFlyer - Profil ORDFlyer
@adam1987
To prawda. Condor za pewne będzie próbował powiązać konieczność odroczenia pożyczki z koronawirusem. Podobno do lutego radził sobie całkiem dobrze i nie miał w ogóle zamiaru wykorzystać pożyczki w całości. Jest w tym pewna racja, a to czy rząd niemiecki łyknie to inna sprawa. Po tym jak tamtejszy rząd wyraził chęć nacjonalizacji Condora w razie (prawdopodobnej) potrzeby, raczej olania DE bym się nie spodziewał.

Na pewno PGL dobrze zrobił, że się nie pospieszył z dokończeniem kupna. Żądanie kolejnych 200 mln€ zbliża się cenie samego zakupu. Może się okazać, że przejęcie Condora nawet za darmo byłoby już problemowe.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama