Chorzewski: Polskie lotniska długo kryzysu nie wytrzymają

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
30 marca 2020 09:30
15 komentarzy
To jest największy kryzys lotnictwa cywilnego w jego ponad stuletniej historii, uważa szef Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.
Reklama

Koszt utrzymania modlińskiego lotniska to miliony złotych w skali miesiąca niezależnie od liczby obsłużonych pasażerów a odbudowa ruchu lotniczego będzie trwała wiele miesięcy, twierdzi Leszek Chorzewski, członek zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin (MPL)


Chorzewski zdradza, że z oficjalnego pisma Ryanaira wynika, że Irlandczycy nie będą latać do 30 kwietnia br. Wobec wstrzymania operacji przez praktycznie jedynego klienta portu spadki przychodów MPL są zatrważające. Jednocześnie spółka zastanawia się nad przyszłością mając nadzieję, że w czerwcu br. ruch lotniczy zacznie się pomału odbudowywać.

Zdaniem szefa MPL bez pomocy państwa porty lotnicze w Polsce sobie nie poradzą, a pierwszym dużym wsparciem dla nich mogłoby być odroczenie płatności podatku VAT z faktur, które nie zostaną zapłacone przez kontrahentów w kłopotach. Według Chorzewskiego lotniska w Polsce wytrzymają tylko kilka tygodni, a później będą walczyć o przeżycie.

Z oświadczenia Airport Council International wynika, że szybkie przywrócenie połączeń lotniczych powinno stanowić kamień węgielny strategii ożywienia gospodarczego kraju i jego przyszłego rozwoju. Bez uruchomienia lotnisk powrót do wzrostów nie będzie możliwy. Chorzewski ma nadzieje, że nie dojdzie do sytuacji, w której wsparcie państwa zostanie uruchomione dopiero po pierwszych upadłościach portów lotniczych, a za chwilę stan spółek lotniskowych może być tragiczny.


Według szefa MPL pod koniec kwietnia niektórzy przewoźnicy mogą zbankrutować i z tego powodu odbudowa ruchu może być trudna, bo nie da się szybo niektórych linii lotniczych zastąpić. Chorzewski potwierdza też, że spadki wpływów liczone rok do roku będą na pewno dwucyfrowe.
Więcej o sytuacji w polskiej branży lotniskowej, niezbędnej pomocy państwa, planach lotniska w Modlinie oraz stanie jego infrastruktury już jutro "Gościem Pasażera" będzie Leszkiem Chorzewskim.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b6ffa 2020-04-03 15:03   
gość_b6ffa - Profil gość_b6ffa
Modlin kto słyszał o takim Lotnisku ?
gość_9851a 2020-04-02 11:13   
gość_9851a - Profil gość_9851a
A nie będzie to szansa dla Wmi? Oglosic upadłość, podmiot ktory, nie chce dalej inwestowac (PPL generalnie musi szukac oszczednosci i pewnie moze zapomniec także o RDO) zostanie wykupiony przez reszte?
gość_04dec 2020-03-31 18:38   
gość_04dec - Profil gość_04dec
A najwyższy guru z Nowogrodzkiej zdecyduje że CPK i tak będzie i nikt nie ma prawa tego zmienić i koniec dyskusji. To że jego kaprys pogłębi kryzys finansowy związany z koronawirusem to nie jego problem bo jemu wolno wszystko. Brak słów na taką bezczelność i durny elektorat.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama