Nowa Alitalia już w przyszłym miesiącu

Marek Stus - Profil Marek Stus
24 marca 2020 09:15
8 komentarzy
W najbliższych dniach Alitalii grozi utrata płynności finansowej. Jednak włoski rząd robi wszystko, by zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, uratować bankrutującego przewoźnika.
Reklama

Jak donosi dziennik La Repubblica "nowa" Alitalia powstanie już w ciągu kilku nadchodzących tygodni. Zdaniem ministra rozwoju gospodarczego, Stefano Patuanelliego z uwagi na sytuację finansową nie ma w tej chwili więcej czasu na ratowanie upadającej linii. Ostateczny kształt projektu pomocowego dla Alitalii cały czas nie jest jednak przesądzony. W ubiegłym tygodniu władze przeznaczyły na wsparcie rodzimego sektora lotniczego 500 mln euro i większość tych pieniędzy ma trafić do przewoźnika. Dominującym scenariuszem jest więc pełna renacjonalizacja linii, choć niewykluczone że ostatecznie będzie dokonana z udziałem włoskiej grupy technologicznej Almaviva. Kilka dni temu raziła ona zainteresowaniem zakupem udziałów w Alitalii.


Zgodnie ze wstępnym planem zaprezentowanym wczoraj (23.03) związkom zawodowym Alitalii do "nowej" linii trafi tylko 25-30 samolotów, a więc 1/4 jej obecnej floty. Będzie to równoznaczne ze znacznym ograniczeniem jej działalności operacyjnej oraz nieuchronnymi zwolnieniami, co z kolei może być źródłem konfliktu. Obiecano też, że w zarządzie linii znajdą się miejsca dla przedstawicieli pracowników. Rząd nie ma jednak nadal gotowego pomysłu na przyszłość "odchudzonej" Alitalii. Wydaje się, że dominuje raczej przekonanie o konieczności szybkiego powołania przewoźnika w nowej odsłonie, a jego strategia biznesowa pozostaje na razie na dalszym planie.

Fot. M. Stus


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9a53e 2020-03-25 14:42   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
Koronawirus to istna kroplówka życia w przypadku tej włoskiej linii.
gość_5da6e 2020-03-25 10:38   
gość_5da6e - Profil gość_5da6e
Ryan musiał po zmieniać tam, gdzie musiał wyrokiem sądu, by chwile później zamykać tam bazy i otwierając Ryan Sun --> Buzz, kupując Air Malta czy Laudę.
W LO też są ludzie na b2b … tylko LO lata … a nikt inny do PL nie może
adam1987 2020-03-24 21:58   
adam1987 - Profil adam1987
@gość_5da6e: A to dobrze, ze na b2b są tylko LCC, a nie np. LOT. :)

Swego czasu Ryan chyba musiał pozmieniać zasady współpracy z pracownikami w niektórych krajach, dlatego założył sobie spółki w Polsce i Malcie, by przynajmniej częściowo latać na b2b.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama