Włoszek: Nie obsłużymy w marcu 450 tys. pasażerów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
25 marca 2020 11:46
13 komentarzy
- Nie obsłuży 450 tysięcy pasażerów w stosunku do zakładanych planów na marzec br. - mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport w rozmowie z Pasazer.com.
Reklama
Włoszek uważa, że skala strat z jaką mierzy się branża lotnicza i turystyczna jest ogromna.

- Należy zakładać, że nie tylko ważny jest czas walki z koronawirusem i jej krótkoterminowe skutki, jak np. kwestie bieżącej płynności finansowej, ale także długoterminowe jak np. zmniejszenie budżetów rodzinnych czy firm prowadzących działalność gospodarczą - mówi prezes lotniska w Balicach i dodaje:

- Komunikacja i transport są dziś niezbędnym narzędziem pracy, ale już teraz musimy sobie zadać pytanie jak zmienią się trendy w branży turystycznej i jak głębokiemu przeobrażeniu ulegną całe siatki połączeń, przy poważnych problemach finansowych linii lotniczych.

Lotniska i podmioty z branży lotniczej to duże zakłady pracy, często z unikatowymi specjalizacjami. - Przed zarządzającymi tymi podmiotami, jak i przed stroną społeczną wielkie wyzwania w kwestii rozwiązań pracowniczych w każdej firmie. Nie znając skali efektu koronawirusa trudno mówić w tej chwili, o ewentualnych zmianach w założeniach realizacji planów inwestycyjnych - przekonuje.

Według danych ACI Europe z dnia 17 marca wynika, iż w samym pierwszym kwartale z europejskich lotnisk z powodu problemów z koronawirusem nie skorzysta ponad 100 mln pasażerów, czyli zakładany jest ponad 50% spadek w stosunku do pierwotnych prognoz.

- Możemy już mówić o wielkich problemach także małych, rodzinnych przedsiębiorstw, które żyją z turystyki. Kraków i Małopolska, czy inne samorządy, z którymi współpracuje każde lotnisko zmierzą się z ogromnymi stratami wynikającymi z załamania się branży turystycznej. Dlatego tutaj, należy podkreślić znaczenie szybko podjętych działań władz centralnych i procedowany pakiet antykryzysowany na poziomie krajowym - mówi Włoszek.


Krakowskie lotnisko spodziewa się, że nie obsłuży 450 tysięcy pasażerów w stosunku do zakładanych planów na marzec br.

- W Kraków Airport w tej chwili odbywają się rescue flights, którymi cudzoziemcy opuszczają nasz kraj. Jesteśmy także lotniskiem wojskowym i cały czas spełniamy obowiązki w zakresie obronności Rzeczpospolitej. Z uznaniem trzeba także powiedzieć, o akcji narodowego przewoźnika #LOTdoDomu, która jest często jedynym sposobem na powrót naszych rodaków do domu - mówi.

Pracownicy MPL, którzy mogą pracować zdalnie, tak jak w innych firmach, wykonując swoje obowiązki z domu.

- Oczywiście ta część pracowników która jest niezbędna do utrzymywania operacyjności lotniska współużytkowanego z polskimi siłami zbrojnymi i lotniczym pogotowiem ratunkowym, jest na posterunku - mówi.

Prezes przekonuje, że trudno zakładać dziś co będzie się działo po sytuacji związanej z koronawirusem tj. jak trwałe i głębokie będzie załamanie koniunktury w branży.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_28052 2020-03-28 11:54   
gość_28052 - Profil gość_28052
Nie spodziewam się już po tym Panu czegokolwiek dobrego dla Balic. Ogrzał się w ciepełku nie swoich sukcesów, marnując inwestycyjnie 5 lat prezesowania. Pora chyba odejść.
ReadySteadyGo 2020-03-28 00:12   
ReadySteadyGo - Profil ReadySteadyGo
Zasadniczą niewiadomą jednak jest fakt jaki będzie dokładnie apetyt na latanie oraz same podróże tak te uznaniowe jak i służbowe po relatywnym ustabilizowaniu się sytuacji motywującej cały globalny szok ekonomiczny. Z drugiej strony czy dalej będzie istniał jakikolwiek popyt na loty do Hiszpanii czy Włoch?
gość_9a53e 2020-03-27 02:17   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
Czy LOT ma plany na drastycznie ograniczenie siatki połączeń oraz redukcję swojej floty? Czy marka przetrwa?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama