Lotnisko Chopina wprowadza nowe zasady odprawy

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
19 marca 2020 19:02
3 komentarze
W związku ze zgłaszanymi uwagami dotyczącym nadmiernego zagęszczenia pasażerów powracających w ramach operacji #LOTdoDomu, oczekujących na odprawę graniczną, Lotnisko Chopina wprowadza nowe zasady odprawy.
Reklama

"Działania prowadzone w ramach operacji #LOTdoDomu są działaniami nadzwyczajnymi, często jest to wyścig z czasem, aby zdążyć przed zamknięciem granic danego kraju i uratować jak najwięcej polskich obywateli przed niebezpieczeństwem pozostania za granicą bez środków do życia i bez jakiejkolwiek możliwości powrotu" - czytamy w komunikacie lotniska.Jednocześnie w związku z zamknięciem granic Rzeczpospolitej Polskiej wszyscy przylatujący muszą przejść procedurę kontroli granicznej i sanitarnej, po której zostają skierowani do kwarantanny domowej. Procedura ta zajmuje więcej czasu, niż dotychczasowe odprawy realizowane w miesiącach przed epidemią. Powoduje to zgromadzenie większej liczby osób oczekujących na odprawę, które motywowane chęcią jak najszybszego opuszczenia lotniska po długiej podróży, nie zawsze respektują wskazówki dotyczące zachowania bezpiecznych odstępów w kolejce.

W celu zmniejszenia liczby oczekujących w jednym pomieszczeniu na terminalu konieczne bywa także spowolnienie przemieszczania się pasażerów, w wyniku czego oczekują dłużej na wyjście z samolotu lub na wyjście z autobusu.

Aby zminimalizować zagrożenie wynikające ze skumulowania dużej liczby osób oczekujących na odprawę graniczną służby lotniska wspólnie z LOT Polish Airlines i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadzają następujące rozwiązania:
 • koordynację rozkładów lotów i bieżącej kolejki przylotów w taki sposób, aby minimalizować ryzyko ich kumulacji,
 • koordynację przewożenia pasażerów do Terminalu (stąd może zaistnieć konieczność oczekiwania w samolocie, lub autobusie) oraz rozdzielenie lotów pomiędzy różne strefy odprawy granicznej,
 • ograniczenie liczby osób transportowanych w autobusach o ponad połowę – do maksymalnie 50 osób,
 • specjalne oznakowanie na podłodze wskazujące kolejkowanie do kontroli paszportowej (zachowanie odległości między pasażerami),
 • komunikaty graficzne i głosowe przypominające o konieczności zachowania odległości,
 • na terenie terminala znajdują się również dozowniki z płynem dezynfekującym, które są na bieżąco uzupełniane,
 • pasażerowie mają dostęp do wody do picia i wydzielone poczekalnie z miejscami do siedzenia (z zachowaniem odstępu), które pozwalają w spokoju poczekać na swoją kolej do odprawy.
Wszystkie wprowadzone działania nie będą skuteczne bez współpracy i dyscypliny pasażerów. Dlatego lotnisko prosi o stosowanie się do następujących zaleceń:
 • bezwzględne i szybkie stosowanie się do poleceń wydawanych przez załogi pokładowe, służby lotniska i funkcjonariuszy Straży Granicznej.
 • spokojne oczekiwanie bez opuszczania miejsca siedzącego, od momentu, gdy samolot wylądował i stoi na płycie, aż do momentu przekazania informacji przez załogę samolotu, iż można rozpocząć opuszczanie samolotu.
 • spokojne oczekiwanie w autobusie stojącym przy terminalu.
 • zajmowanie miejsca w kolejce do odprawy granicznej z zachowanie odstępów minimum 1 metra.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bc853 2020-03-20 12:34   
gość_bc853 - Profil gość_bc853
gość_d94d3: Ale wiedzieli, w jakich godzinach będą przylatywać te czartery oraz ile tych samolotów przyleci w danych godzinach. Do tego lotnisko przyjmuje aktualnie dużo mniej operacji, a nie wierzę że tak duży port lotniczy jak WAW nie mógł zachować odpowiednich procedur wcześniej przy kilku operacjach na godzinę.
gość_d94d3 2020-03-20 08:22   
gość_d94d3 - Profil gość_d94d3
Jak dla mnie to kolejny dowód na to, że potrafimy błyskawicznie reagować na sytuację. Powrót do domu to gigantyczna akcja przygotowana w bardzo krótkim czasie i jakiś błąd czy niedociągnięcie miało się prawo zdarzyć. Nie myli się ten kto nic nie robi.
Okęcie szybko robi zmiany i chwała im za to. I za tą wielką pracę jaką codziennie wykonują żeby Polacy mogli wrócić do domów.
gość_93b19 2020-03-20 00:12   
gość_93b19 - Profil gość_93b19
Nie dziwie się że jest wprowadzonych tyle zmian, cała obsługa Lotniska Chopina staje teraz na głowie, aby jak najlepiej zaopiekować się Polakami wracającymi z zagranicy. Pełen podziw dla nich że mimo tak ciężkiej sytuacji dla lotów działają dalej i starają się zapewnić wysoki standard obsługi. Miejmy nadzieję że państwo wspomoże PPL w ramach tej Tarczy Antykryzysowej
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama