El Al: 5 tys. pracowników na bezpłatnym urlopie, cztery loty na dobę
El Al, izraelski narodowy przewoźnik, w związku ze światową pandemią koronawirusa (COVID-19), ograniczył swoją działalność do czterech lotów dziennie oraz wysłał na bezpłatny urlop większość personelu. Takie działania mają uchronić załogę przed całkowitą utratą zatrudnienia.
Reklama
Co najmniej do końca maja 2020 r., 5,5 tys. pracowników linii El Al pozostanie na bezpłatnym urlopie – obecnie pracę wykonuje nie więcej niż 1,5 tys. zatrudnionych przez izraelską linię. Jest to przykra konsekwencja drastycznego ograniczenia działalności przez przewoźnika, który w związku z pandemią COVID-19 przygotowuje się do zawnioskowania o ogromną pożyczkę pozwalającą przetrwać zastój w podróżach lotniczych. Potencjalnym pożyczkodawcą miałby być izraelski bank, nie podano jednak o jak wysoką kwotę będzie ubiegać się El Al. Izraelskie media spekulują, że może chodzić nawet o 700 mln dolarów (ok. 2,9 mld złotych).
Z działaniami przewoźnika zgodziły się związki zawodowe zrzeszające pracowników El Al, które przyjęły argumentację kierownictwa linii, według której czasowe bezpłatne urlopy to jedyny możliwy sposób na zachowanie etatów i kontynuowanie pracy w przyszłości większości załogi. Przewodniczący związku zawodowego wyraził zrozumienie dla posunięcia El Al, jako że turystyka i podróże do Izraela zasadniczo całkowicie ustały.
Rozmowy pomiędzy związkiem pracowniczym a zarządem przewoźnika utknęły jednak w martwym punkcie wobec planów linii dotyczących stałego zwolnienia przynajmniej 600 pracowników, co jest częścią restrukturyzacji El Al wymaganej przez Ministerstwo Finansów Izraela do zgody na uzyskanie pożyczki. Na spotkaniu ministra finansów z przedstawicielami El Al powiedziano, że firma musi wprowadzić plan naprawczy drastycznie obniżający koszty działalności, aby uzyskać zgodę na zaciągnięcie ratującej pożyczki.
Pracownicy przebywający na bezpłatnych urlopach mają zachować większość swoich dotychczasowych praw i przywilejów – pracodawca nadal będzie przeznaczać fundusze na składki emerytalne i ubezpieczenia zdrowotne. Osoby posiadające samochód służbowy nadal będą nim dysponować. Ponadto, w dobie kryzysu pracownicy są zwolnieni z obowiązku ubiegania się o pozwolenie pracodawcy na podjęcie dodatkowej pracy.
El Al poinformował także we wtorek (17.03), że zredukuje liczbę swoich lotów pasażerskich do zaledwie czterech dziennie – po jednym do Nowego Jorku–JFK i Newark, do Paryża–CDG i Londynu–Heathrow. Ponadto, w systemie rezerwacyjnym przewoźnika wciąż można kupić bilety na jeden lot tygodniowo do Toronto–Pearson oraz Johannesburga.
Ministerstwo finansów w Jerozolimie oszacowało, że całkowite szkody dla izraelskiej gospodarki spowodowane pandemią koronawirusa (COVID-19) wyniosą ok. 45 mld szekli (ok. 50 mld złotych). Benjamin Netanyahu, premier i szef resortu, wezwał wszystkie firmy zatrudniające powyżej 10 pracowników do redukcji biurowych etatów o przynajmniej 70 proc. i jak najściślejszego „zaciskania pasa”.
Fot.: materiały prasowe, D. Sipiński