Donald Trump obiecał pomoc dla Boeinga

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
18 marca 2020 11:01
5 komentarzy
Amerykański prezydent zapowiedział, że rząd Stanów Zjednoczonych ochroni Boeinga przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa.
Reklama

Boeing poinformował, że rozmawia z urzędnikami administracji Trumpa na temat potencjalnej pomocy finansowej dla producentów samolotów i spółek z nimi współpracujących. Donald Trump zasugerował, że wsparcie dla Boeinga i innych firm z branży lotniczej będzie częścią oczekującego planu pomocy gospodarczej.

- Musimy chronić Boeinga. […] Bez wątpienia musimy mu pomóc – skomentował Trump.

Producent od ubiegłego roku pogrążony jest w kryzysie - od kiedy jego najlepiej sprzedawany model, boeing 737 MAX został uziemiony na całym świecie z uwagi na dwie tragiczne katastrofy z udziałem tych maszyn, w których łącznie zginęło 346 osób. Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa, popyt na przewozy lotnicze drastycznie zmalał i oczekuje się, że powrót do wcześniejszego stanu zajmie kilka lat.

Prawdopodobnie wpłynie to na unieważnienie, bądź opóźnienie wielu zamówień na nowe samoloty, w tym również na maszyny Boeinga. W zeszłym tygodniu Air Canada poinformowała o rezygnacji z zakupu jedenastu zamówionych maxów."Wykorzystujemy wszystkie nasze zasoby, aby utrzymać działalność. Gotowy dostęp w krótkim terminie do publicznych i prywatnych środków będzie kluczowy dla linii lotniczych, lotnisk, dostawców oraz producentów samolotów" –
podaje w komunikacie Boeing.

Ostatnio informowaliśmy, że amerykańscy przewoźnicy oczekują ponad 50 mld dolarów pomocy publicznej od rządu USA. To niewątpliwie jeden z najtrudniejszych okresów dla branży lotniczej w historii. Rozmowy amerykańskiego producenta z Białym Domem wciąż trwają i mają zapewnić również pomoc dla General Electric, Spirit Aerosystems oraz lotnisk, dla których wsparcie finansowe nie jest uwzględnione we wspomnianej kwocie. Trump poinformował, że pierwsza pomoc będzie dostępna w przeciągu dwóch tygodni.

W marcu br. Boeing zaciągnął pożyczkę w wysokości 13,8 mld dolarów, którą udało mu się zabezpieczyć już w styczniu br.

Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_122e1 2020-03-18 20:01   
gość_122e1 - Profil gość_122e1
Pan Am też był potęgą
lysypiotr76 2020-03-18 18:46   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Koronawirus może być tak naprawdę wybawieniem dla amerykańskiego producenta samolotów. Temat MAX-ów zniknął. Pomoc na pewno otrzyma. Zresztą Airbus też się zakwalifikuje do pomocy. Więc WTO nie będzie miała ,,pracy'' bo obaj producenci dostaną pieniądze. Zanim linie lotnicze wrócą do poziomu operacyjnego sprzed epidemii minie sporo czasu. Zamówienia które są już w realizacji obecnie, będą realizowane ze sporym opóźnieniem. Możliwe, że część linii upadnie, więc producenci będą miały czas na odtworzenie pełnych mocy produkcyjnych. Ciekawe czasy nadchodzą :)
gość_85b93 2020-03-18 12:48   
gość_85b93 - Profil gość_85b93
Zbyt duży by upaść....
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy