×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Tomasik: Obecna sytuacja to typowy "czarny łabędź"


- Trudno było przewidzieć, że cios dla branży wyjdzie z tej strony i będzie tak silny. Uważam za bardzo prawdopodobne, że żadne lotnisko w Polsce nie odnotuje wzrostu ruchu pasażerskiego w 2020 roku - komentuje Artur Tomasik, prezes Katowice Airport w rozmowie z Pasazer.com.


Według prezesa katowickiego lotniska obecny kryzys koronawirusowy nie jest tylko chwilowym załamaniem koniunktury, a jego efekty będą miały długoterminowe skutki. Tomasik przewiduje, że żadne lotnisko w Polsce nie odnotuje wzrostu ruchu pasażerskiego w 2020 roku.

Minione lata były dla europejskiego lotnictwa dobre, w tym wręcz znakomite dla Polski. Można było spodziewać się, że cykl dobrej koniunktury przygaśnie, bo na duże wzrosty nie można liczyć w nieskończoność. Jednak obecna sytuacja to typowy „czarny łabędź”. Trudno było przewidzieć, że cios dla branży wyjdzie z tej strony i będzie tak silny. Uważam za bardzo prawdopodobne, że żadne lotnisko w Polsce nie odnotuje wzrostu ruchu pasażerskiego w 2020 roku - mówi nasz rozmówca. 

W tym roku Pyrzowice planowały obsłużyć około 5,5 miliona podróżnych. W związku z pandemią konieczna jest mocna rewizja tych planów.

- Podobnie jak wszystkie lotniska w Europie, będziemy zmuszeni zweryfikować w dół tegoroczną prognozą. Trudno na tym etapie mówić o szczegółach, ale z powodu tej nadzwyczajnej sytuacji, z pewnością odnotujemy znaczny spadek liczby obsługiwanych pasażerów - mówi.


Tomasik uważa, że zażegnanie kryzysu po koronawirusie na rynku lotniczym będzie skomplikowane i doprowadzi do jego istotnej transformacji.

Jeśli chodzi o ruch pasażerski, nie spodziewam się powrotu do stanu sprzed pandemii. W mojej ocenie, europejska siatka połączeń lotniczych przejdzie ogromną transformację. W najbliższym czasie, jeśli nie pomogą państwa, może dojść do bankructw linii lotniczych, a to przełoży się na spadek podaży. W kłopotach znajdą się także lotniska, szczególnie te mniejsze - mówi.

Pandemia będzie miała negatywny wpływ na budżety domowe Europejczyków, a to spowoduje poważny spadek popytu na podróże lotnicze.

- Przez dłuższy czas latać będą tylko te osoby, które rzeczywiście muszą. Myślę, że przygaśnie moda na city breaki. Długo odbudowywać będzie się także oferta lotów czarterowych. W Pyrzowicach od lat konsekwentnie dywersyfikowaliśmy infrastrukturę, więc nie jesteśmy uzależnieni tylko od ruchu pasażerskiego. Rozwinięta baza cargo oraz ta służąca do obsługi technicznej samolotów, pozwoli nam szybciej uporać się z negatywnymi gospodarczymi skutkami pandemii - dodaje.

W chwili obecnej, w związku z wstrzymanie lotów, spadek przychodów lotniska w Pyrzowicach sięga kilkuset tysięcy złotych dziennie.

Większość pracowników administracyjnych została skierowane do pracy zdalnej w domu. Działy operacyjne zostały ograniczone do minimum. Osoby, które dysponują zaległymi urlopami mają je wykorzystać - mówi.

Dostępność katowickiego lotniska dla przewoźników jest utrzymywana. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, dotyczącego czasowego wstrzymania połączeń lotniczych, mogą być realizowane czartery przylotowe z klientami biur podróży, którzy wylecieli przed 15 marca. 

W ciągu doby mamy kilka takich operacji, ale do końca bieżącego tygodnia one najprawdopodobniej wygasną. Ciągle wykonywane są połączenia cargo, co także jest zgodne z zapisami rozporządzenia i będą one utrzymane w następnych tygodniach. Osobom realizującym czynności służbowe na strefie zastrzeżonej, przed przejściem kontroli bezpieczeństwa, mierzona jest temperatura ciała - mówi. 

Lotnisko przeorganizowało ruch w terminalach pasażerskich. Z użytkowania wyłączony został całkowicie terminal pasażerski B.

Ograniczyliśmy do jednego liczbę wejść do terminalu A i każdej osobie, która wchodzi do wnętrza obiektu, mierzymy temperaturą ciała - dodaje Tomasik.

W spółce powołano także specjalny zespół, który na bieżąco analizuje sytuację.gość_ca762 - Profil
gość_ca762
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie