Raport: Pandemia koronawirusa uziemia linie lotnicze na całym świecie
Linie lotnicze z całego świata wprowadzają liczne cięcia ofertowe w związku z rozpowszechnianiem się pandemii koronawirusa. To najtrudniejszy moment w historii branży lotniczej.
Reklama
Rosnąca liczba linii lotniczych podejmuje specjalne środki w celu zwalczania skutków pandemii koronawirusa. Przewoźnicy zmuszeni są do znacznej redukcji oferty, uziemiania samolotów, zmniejszania oferowania i wysyłania personelu na bezpłatne urlopy. Poniżej na podstawie informacji od przewoźników oraz serwisu "ch-aviation" przedstawiamy listę głównych zmian w najważniejszych liniach lotniczych:
Uwaga, sytuacja u poszczególnych linii lotniczych zmienia się niezwykle dynamicznie, dlatego poniższe informacje mogą się częściowo dezaktualizować. Poniższe zestawienie będzie aktualizowane
Air Namibia
Linia Air Namibia zawiesiła na okres 30 dni, począwszy od 14 marca, swoją jedyną długodystansową trasę międzynarodową Windhoek-Frankfurt. Przewoźnik na 30 dni uziemi także swoje dwa airbusy A330-200.
Cathay Pacific
Linia Cathay Pacific wraz ze swoimi spółkami zależnymi Cathay Dragon, HK Express i Air Hong Kong uziemiły około 120 ze swoich 237 samolotów - donosi "South China Morning Post". Liczba uziemionych samolotów pozostaje stosunkowo stabilna, a przewoźnicy nie wycofali poszczególnych maszyn, tylko uziemiają je rotacyjnie.
Grupa zmniejszyła również o 75 proc. całkowitą liczbę swoich lotów zaplanowanych początkowo na marzec. Linie planują wysłać 25 tys. pracowników, czyli ok. 75 proc. całego personelu na urlop bezpłatny. Cathay Pacific ogłosił także, że sprzeda sześć swoich boeingów 777-300ER firmie BOC Aviation. Transakcja będzie warta 703,8 mln dolarów i pomoże linii walczyć z konsekwencjami pandemii koronawirusa.
Ponadto dyrektor operacyjny przewoźnika z Hongkongu, Greg Hughes, powiedział, że rozpocznie rozmowy z Airbusem i Boeingiem oraz leasingodawcami w celu zmiany harmonogramu dostaw 70 nowych samolotów, w tym airbusów A350 i boeingów 777-9, które odbierze do roku 2024. Szczegóły nie zostały ujawnione.
Air Asia
Grupa AirAsia zainicjowała cięcia kosztów oraz wydatków i tymczasowe obniżki wynagrodzeń dla kadry zarządzającej. Grupa planuje obniżenie wynagrodzeń, zawieszenie programu Free Munch, ograniczenie podróży służbowych, odwoływanie wydarzeń firmowych i zawieszenie szkoleń wewnętrznych. Pracownicy powinni korzystać z konferencji głosowych lub wideokonferencji, aby uniknąć niepotrzebnych podróży.
Vietnam Airlines
Linia Vietnam Airlines poinformowała, że dysponują nadwyżką zdolności przewozowych wynoszącą około 40 samolotów z całej floty liczącej 101 samolotów, w tym sześciu ATR 72-500 eksploatowanych przez spółkę zależną VASCO. Wietnamski przewoźnik zakończył w połowie lutego br. wet-leasing jednego A321-200 od spółki zależnej Cambodia Angkor Air.
Linia lotnicza stwierdziła, że jej przychody w lutym były prawie 60 proc. niższe od pierwotnego planu, podczas gdy obecna sprzedaż w marcu wynosi zaledwie 7 proc. przeprowadzonej wcześniej prognozy. Aby zmniejszyć wydatki, Vietnam Airlines poprosi wszystkich swoich zagranicznych pilotów o wzięcie trzech tygodni bezpłatnego urlopu, podczas gdy wietnamscy pracownicy będą zwolnieni na dziesięć dni.
Emirates
Linia Emirates poinformowała pracowników w wewnętrznym e-mailu, że jest świadoma wymiernego spowolnienia w biznesie oraz prosi pracowników o rozważenie skorzystania z urlopów płatnych i bezpłatnych - donosi "Reuters". Przewoźnik uziemi również 20 ze 115 airbusów A380 i prowadzi rozmowy z Airbusem na temat odroczenia dostaw ostatnich ośmiu A380.
China Airlines
Linia China Airlines powiedziała w liście otwartym do swoich pracowników, że zredukowała 49 proc. lotów zaplanowanych na marzec i już 33 proc. na kwiecień, podczas gdy średnie obłożenie dla lotów operacyjnych wynosiło poniżej 50 proc. Aby złagodzić lawinowy wpływ epidemii, tajwański przewoźnik powiedział, że ograniczy godziny pracy swoich pracowników, obniży wynagrodzenie podstawowe o 10 proc. i wdroży kompleksową politykę w zakresie bezpłatnych urlopów. Krajowy rywal przewoźnika, Starlux Airlines, zawiesił swoją trasę do Penang, ograniczając tym samym swoją działalność do jednego rejsu dziennie w obie strony z Tajpej do Da Nang.
Qatar Airways
Po ogłoszeniu zmian mających wpływ na niektóre połączenia, Qatar Airways również podobno planuje zwolnić część swoich pracowników - podała saudyjska gazeta "Slaati", powołując się na nieoficjalne źródła. Zważywszy na zakaz wstępu obcokrajowców do Kataru, linia spodziewa się niższego popytu i planuje dalsze redukcje oferowania. Zakaz ten nie dotyczy pasażerów przesiadających się na lotnisku w Dosze.
Korean Air
Linia Korean Air ograniczy swoje oferowanie o 80 proc., w tym ograniczy wiele połączeń do Europy i Stanów Zjednoczonych - podaje "Reuters".
Malindo Air
Malindo Air, malezyjska linia wchodząca w skład Lion Air Group, poprosiła swoich pracowników o wzięcie zarówno dwóch tygodni bezpłatnych urlopów, jak i 50-proc. obniżek wynagrodzeń na kilka kolejnych miesięcy, aż do powrotu normalności - donosi "Reuters".
Qantas
Grupa Qantas zapowiedziała, że zwiększy zapowiadane wcześniej redukcje na trasach międzynarodowych zarówno w przypadku linii Qantas, jak i Jetstar Airways do łącznie 23 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. Cięcia mają potrwać do połowy września 2020 roku. Linie lotnicze skoncentrują się na redukcji zdolności przewozowych na swoich trasach azjatyckich (spadek zdolności przewozowych o 31 proc.), chociaż zdolności przewozowe do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii również zostaną mocno zredukowane.
Qantas potwierdził, że będzie starał się zmniejszyć liczbę samolotów i zmniejszyć częstotliwość lotów, a nie zawieszać trasy. Linia lotnicza uziemiła również sześć A380-800. Kolejne dwa A380 są w trakcie przeglądów, zostawiając jedynie dwa w eksploatacji. Australijski przewoźnik zastąpił również trasę Sydney-Singapur-Londyn, nową trasą Sydney-Perth-Londyn, ponieważ pasażerowie wolą unikać azjatyckich hubów. Uruchomienie połączenia Brisbane - Chicago-O'Hare zostanie przesunięte z 15 kwietnia na połowę września. Grupa Qantas zapowiedziała również mniejsze redukcje krajowego oferowania, co spowoduje zmniejszenie całkowitej podaży o 17 proc., co odpowiada łącznie 38 uziemionym samolotom.
Według najnowszych doniesień, Qantas zredukuje oferowanie na trasach międzynarodowych o 90 proc, ograniczenia te mają potrwać do maja br., nawet 150 samolotów ma zostać uziemionych. Praktycznie cała flota wykorzystywana na trasach międzynarodowych będzie niewykorzystywana. Z kolei na trasach krajowych oferowanie spadnie o 60 proc. Wkrótce Qantas ogłosi konkretny program cięć.
Malaysia Airlines
Malaysia Aviation Group, spółka macierzysta Malaysia Airlines, zapowiedziała, że w odpowiedzi na kryzys jej kadra zarządzająca dokona 10-proc. cięć wynagrodzeń, ale zaznaczyła, że kolejne działania są prawdopodobne.
- Decyzję o natychmiastowych i długoterminowych działaniach podejmiemy w ciągu kilku dni - Izham Ismail, powiedział dyrektor generalny.
Według dziennika finansowego "The Edge", wszystkim 13 tys. pracownikom zaoferowano również możliwość wzięcia trzech miesięcy urlopu bezpłatnego lub pięciu dni urlopu bezpłatnego miesięcznie przez okres trzech miesięcy, począwszy od kwietnia. Oferta wykracza poza głównego przewoźnika i obejmuje inne spółki zależne.
Urząd Lotnictwa Cywilnego Filipin poinformował, że odroczy pobieranie wszystkich opłat i należności lotniskowych we wszystkich portach lotniczych w kraju w przypadku linii lotniczych zarejestrowanych na Filipinach na okres do jednego roku. Operator lotniska w Manili wyjaśnił jednak, że opłaty te nie zostaną zniesione.
Asiana Airlines
Linia Asiana Airlines uziemiła swoją flotę składającą się z sześciu A380-800. Od tego czasu koreański przewoźnik zmniejszył oferowanie na trasach do Frankfurtu, Sydney (odwołany), Bangkoku, Los Angeles, Tajpej i Tokio. Kierunki te były wcześniej obsługiwane samolotami SuperJumbo i zostały zastąpione boeingami 777-200ER i airbusami A350-900.
Air New Zealand
Linia Air New Zealand poinformowała, że będzie musiała rozpocząć proces zwolnień na stałych stanowiskach, ponieważ nadal dokonuje przeglądu swojej bazy kosztowej. Dyrektor generalny przewoźnika, Greg Foran powiedział, że linia współpracuje konstruktywnie z szefami swoich czterech głównych związków zawodowych, reprezentujących ponad 8 tys. pracowników, aby zapewnić odpowiednie warunki dla wszystkich pracowników.
W nadchodzących miesiącach linia lotnicza zmniejszy również o 85 proc. swoje oferowanie na długim dystansie. Linia zawiesza loty pomiędzy Auckland i Chicago O'Hare, San Francisco, Houston, Buenos Aires, Vancouver, Tokio-Narita, Honolulu, Denpasarem i Tajpej od 30 marca do 30 czerwca.
Od 21 marca do końca czerwca linia lotnicza zawiesi również swoje połączenia z londyńskiego Heathrow do Los Angeles. Między kwietniem a czerwcem podaż na Tasmanii i Pacyfiku również spadnie, natomiast krajowa siatka połączeń zostanie zredukowana o ok. 30 proc. w kwietniu i maju, żadne trasy nie zostaną jednak zawieszone.
SAS
Linia lotnicza SAS ogłosiła, że od 5 marca zawiesi swoje połączenia z Kopenhagi do Hongkongu, oprócz już zawieszonych tras do Chin kontynentalnych. Przewoźnik ostrzegł, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie dążył do ograniczenia części swojego oferowania na trasach krótkodystansowych.
Linia wstrzyma także rekrutację i będzie starała się ograniczyć wydatki na administrację i personel, a także dokona przeglądu wszystkich niekrytycznych kosztów, takich jak kampanie marketingowe. SAS poinformował, że jeśli chodzi o środki związane z personelem, rozważy dobrowolne urlopy, tymczasowe zwolnienia, wcześniejsze emerytury i inne inicjatywy. Negocjacje ze związkami zawodowymi obejmują zmniejszenie liczby godzin pracy i wynagrodzeń wszystkich pracowników o 20 proc. Kierownictwo skandynawskiej linii dobrowolnie zrezygnuje z 20 proc. swoich wynagrodzeń bez żadnego ograniczenia czasu pracy.
Linia SAS zawiesi także większość swoich połączeń od 16 marca. Przewoźnik utrzyma jedynie niektóre trasy oraz skieruje 90 proc. pracowników na urlopy bezpłatne, czyli aż 10 tys. pracowników.
Władze linii SAS wyraziły nadzieję, że w związku z trudną sytuacją otrzymają pomoc od państwa szwedzkiego, które jest ich udziałowcem. Szwecja nie zdecydowała się na zamknięcie granic ani portów lotniczych.
Finnair
Finnair zapowiedział, że oprócz zawieszenia wszystkich lotów do Chin, Korei Południowej i Mediolanu, a także zmniejszenia częstotliwości lotów do Osaki i Hongkongu rozpocznie również negocjacje w sprawie planowanych czasowych zwolnień, które dotkną cały personel Finnaira. Linia lotnicza planuje tymczasowe zwolnienia wszystkich pracowników na okres 14-30 dni, na zasadzie rotacji.
Przewoźnik planuje również działania mające na celu czasowe zwolnienie pracowników poza granicami kraju i analizuje wszystkie koszty, w tym inicjatywy w zakresie sprzedaży i marketingu. Finnair ogłosił wcześniej, że w kwietniu zmniejszy swoją zdolność przewozową w ruchu krajowym i europejskim o ponad 20 proc., odwołując w sumie około 2,4 tys. lotów, zmieniając także samoloty na mniejsze na trasach krótkodystansowych.
Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu wprowadzone przez rząd Stanów Zjednoczonych, przedsiębiorstwo odwołuje wszystkie loty do Stanów Zjednoczonych w okresie od 19 marca do 12 kwietnia. W związku z ostatnimi ograniczeniami wizowymi linia odwołuje także loty do Delhi od 15 marca do 14 kwietnia. Następnie Finnair zdecydował, że ograniczy ok. 90 proc. swojej podaży od początku kwietnia aż do poprawy sytuacji.
Trasy, które zostaną utrzymane, obejmują ograniczoną siatkę krajową, a także rejsy o zmniejszonej częstotliwości do europejskich portów lotniczych - Amsterdamu, Berlina-Tegel, Brukseli, Frankfurtu, Londynu-Heathrow, Monachium, Paryża-CDG, Sztokholmu i Zurychu oraz Tokio-Narita.
Virgin Atlantic
Dyrektor naczelny Virgin Atlantic, Shai Weiss obniży swoje wynagrodzenie o 20 proc. w okresie od kwietnia do lipca, podczas gdy pozostałym członkom zarządu brytyjskiego przewoźnika zostanie obniżone wynagrodzenie o 15 proc. Linia lotnicza wstrzymała również rekrutację i zaproponowała personelowi naziemnemu wykorzystanie od jednego do dwóch tygodni bezpłatnego urlopu do 31 lipca.
Przewoźnik planuje odroczenie rocznego wzrostu wynagrodzeń z marca na sierpień. Pod względem operacyjnym linia lotnicza opóźniła uruchomienie pierwszego połączenia z Ameryką Południową do Sao Paulo z 29 marca na 5 października 2020 roku. Peter Norris, prezes Virgin Group, większościowego akcjonariusza Virgin, napisał 16 marca do premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona, aby ostrzec, że branża lotnicza potrzebuje natychmiastowego wsparcia w wysokości do 7,5 mld funtów, aby przetrwać i móc dalej funkcjonować. W liście zwrócił się on do rządu brytyjskiego o zapewnienie przewoźnikom kredytu, który pomoże im finansować się przez długi okres drastycznie zmniejszonych dochodów.
Grupa Lufthansy
Po ogłoszeniu 25 proc. redukcji oferowania na trasach krótko i średniodystansowych, Grupa Lufthansy uziemiła 150 samolotów z 770 - w tym 25 szerokokadłubowych i 125 wąskokadłubowych. Grupa przedłużyła zawieszenie lotów do Chin kontynentalnych do 24 kwietnia, do Teheranu do 30 kwietnia oraz zmniejszyła częstotliwość lotów do Pekinu, Seulu i Włoch. Od 8 marca zawiesiła również wszystkie loty do Tel Awiwu i Eilat. W związku z zamknięciem kolejnych europejskich krajów, przewoźnik był zmuszony zawiesić loty m.in. do Polski.
Grupa Lufthansy oświadczyła, że od dzisiaj (17.03) zmniejszy zdolność przewozów długodystansowych nawet o 90 proc. i będzie obsługiwać tylko 20 proc. lotów w Europie, które planowała do tej pory.
Austrian Airlines początkowo poinformował, że ograniczy możliwości przewozowe do Włoch o 40 proc., a do Europy o 20 proc. Ostatecznie jednak linia zdecydowała o zawieszeniu działalności od 19 do 28 marca br.
Grupa Lufthansy zapowiedziała dalsze ograniczenie oferowania, nawet o 50 proc. w stosunku do pierwotnego planu. Cięcia dotkną wszystkie linie z grupy. Lufthansa uziemi wszystkie czternaście airbusów A380-800. Grupa twierdzi, że rozpoczęła również rozmowy ze związkami zawodowymi na temat środków, które pozwoliłyby jej uniknąć zwolnień.
Norwegian
Norwegian poinformował, że w okresie od 28 marca do 5 maja 2020 r. odwoła 22 loty transatlantyckie, w tym wybrane połączenia z Rzymu-Fiumicino do Los Angeles, Bostonu i Nowym Jorku-JFK oraz z Londynu-Gatwick do Nowego Jorku. W okresie od połowy marca do połowy czerwca 2020 r. odwołane zostanie również około 3 tys. lotów, co stanowi około 15 proc. całkowitej liczby lotów.
Przewoźnik planuje również tymczasowe zwolnienia zarówno personelu pokładowego i kokpitowego oraz naziemnego. Ostatnio przewoźnik poinformował, że anuluje 85 proc. swoich lotów i tymczasowo zwolni około 7,3 tys. pracowników, w tym pilotów, personel pokładowy, mechaników i personel administracyjny. Począwszy od 21 marca, przewoźnik będzie obsługiwał przede wszystkim ograniczoną siatkę lotów krajowych w Norwegii oraz pomiędzy stolicami krajów nordyckich. Niektóre loty europejskie będą obsługiwane. Wszystkie loty międzykontynentalne zostaną odwołane, z wyjątkiem lotów między Skandynawią a Tajlandią (ostatnie loty pod koniec marca).
airBaltic
Linia airBaltic zaprzestanie lotów w związku z decyzją rządu Łotwy o zawieszeniu całego międzynarodowego ruchu lotniczego do i z kraju od dnia 17 marca. Od 28 lutego airBaltic znajduje się w trybie kryzysowym, a wydarzeniami zarządza grupa działania C19AG, która regularnie ocenia ostatnią sytuację i podejmuje niezbędne działania w czasie tego nadzwyczajnego kryzysu. Również od 17 marca br. wszystkie połączenia airBaltic zostaną wstrzymane.
Oprócz zapowiedzianej redukcji zatrudnienia o 350 pracowników, przewoźnik w najbliższych dniach będzie kontynuował trwające rozmowy z pracownikami i związkami zawodowymi na temat wpływu nowej sytuacji na pracowników. Linia planuje odroczyć dostawy nowych airbusów A220-300 oraz opóźnić uruchamianie nowych połączeń. Wszystkie działania inwestycyjno-rozwojowe są wstrzymane.
Czech Airlines
Linia Czech Airlines i jej spółka matka linia Smartwings zawiesiły wszystkie połączenia lotnicze od 13 do 16 marca po podjęciu przez rząd czeski decyzji o zakazie podróżowania za granicę i wjazdu do kraju zarówno dla swoich obywateli/stałych mieszkańców, jak i obcokrajowców. W ostatnich dniach przewoźnicy realizowali loty repatriacyjne do Czech oraz powrotne z obcokrajowcami do innych krajów.
Obecnie przewoźnicy informują o tymczasowym zawieszeniu wszystkich operacji lotniczych od 16 marca do 11 kwietnia br. w związku z wprowadzonym stanem wyjątkowym przez rząd Czech oraz zakazem wjazdu dla obcokrajowców do tego kraju.
Samoloty linii Smartwings nadal realizują powrotne połączenia czarterowe w Kanadzie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Polsce i Francji.
Grupa IAG
Grupa IAG wdraża kolejne inicjatywy w odpowiedzi na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, podejmując działania mające na celu zmniejszenie kosztów operacyjnych i poprawę przepływów pieniężnych. Obejmują one uziemienie nadwyżkowych samolotów, ograniczenie i odroczenie wydatków kapitałowych, zamrożenie rekrutacji i wydatków uznaniowych, wdrożenie opcji dobrowolnego urlopu, tymczasowe zawieszenie umów o pracę i skrócenie czasu pracy.
Oczekuje się, że w pierwszym kwartale 2020 r. zdolność przewozowa grupy, jeśli chodzi o ASK, zostanie zmniejszona o około 7,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na kwiecień i maj grupa planuje zmniejszenie zdolności przewozowych o co najmniej 75 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r.
W celu zapewnienia stabilności zarządzania w całej grupie, ogłoszono również, że Luis Gallego będzie w dalszym ciągu pełnił funkcję dyrektora generalnego Iberii w związku z problemem epidemiologicznym w Hiszpanii. W międzyczasie Willie Walsh będzie nadal pełnił funkcję dyrektora generalnego grupy, a Javier Sanchez pozostanie na stanowisku dyrektora generalnego Vueling Airlines.
British Airways ograniczy swoje europejskie oferowanie, aby odzwierciedlić spadający popyt. W tygodniu rozpoczynającym się 1 marca, tygodniowe częstotliwości europejskie linii lotniczych z jej trzech londyńskich baz: London Heathrow, London City i London Gatwick pozostawały w dużej mierze niezmienione w porównaniu z tym samym tygodniem w 2019 roku.
Jednak w tygodniu rozpoczynającym się 8 marca, linia lotnicza zmniejszyła o 2,4 proc. swoją europejską sieć, a w ciągu siedmiu dni rozpoczynających się 15 marca, łączna redukcja oferowania wzrosła do 9,2 proc. W tygodniu rozpoczynającym się 22 marca British Airways planowało zredukować 17,7 proc. europejskich lotów ze swoich trzech baz w Londynie.
Linia planuje dalsze cięcia w związku z rozszerzeniem zamknięcia Stanów Zjednoczonych o Wielką Brytanię i Irlandię. Przewoźnik będzie zawieszać kolejne trasy, uziemiać samoloty oraz zwolni czasowo dużą część personelu. Według dyrektora generalnego Alexa Cruza, cytowanego przez BBC, skala cięć będzie ogromna, a przewoźnik nigdy wcześniej nie był zmuszony do tak poważnej redukcji. Linia nie jest w stanie dalej funkcjonować z obecnym poziomem zatrudnienia, dlatego też planowane jest jego zmniejszenie, zarówno w krótkiej jak i w długiej perspektywie.
Aeroflot i Aegean
Aeroflot do tej pory ograniczył w dużym stopniu rejsy z Moskwy i Petersburga do Francji, Hiszpanii i Niemiec, cięcia obowiązują od 13 marca do 30 kwietnia. Aegean Airlines dokonuje zmian w swoim rozkładzie lotów na okres do 8 kwietnia włącznie. Zmiany są wprowadzane zarówno w siatce połączeń krajowych jak i międzynarodowych.
Holding Ryanaira
Linia Lauda należąca do Holdingu Ryanaira poinformowała, że zawiesza swoje połączenia od 17 marca do 8 kwietnia. Otwarcie bazy operacyjnej w Zadarze z trzema samolotami zostało przełożone z sezonu letniego 2020 r. na 2021 r.
Tymczasem Ryanair poinformował załogi, że może być zmuszony do wysłania pracowników na bezpłatne urlopy z powodu odwołanych lotów i zmian w rozkładach. Cięcia zaczną wchodzić w życie od 16 marca, zaś linia spodziewa się, że będzie zmuszona uziemić większość swojej floty liczącej 400 samolotów.
- W ciągu ostatnich siedmiu dni Włochy, Malta, Węgry, Czechy, Słowacja, Austria, Grecja, Maroko, Hiszpania, Portugalia, Dania, Polska, Norwegia i Cypr wprowadziły różne zakazy lotów. Na przykład w ciągu weekendu Polska i Norwegia wprowadziły zakaz wszystkich lotów międzynarodowych, podczas gdy w innych krajach (bez zakazów podróży) nastąpiło znaczne ograniczenie spadku popytu - informuje przewoźnik.
Ryanair spodziewa się, że wynikiem tych ograniczeń będzie uziemienie większości samolotów w Europie w ciągu najbliższych 7-10 dni. W krajach, w których flota nie jest uziemiona, ograniczenia związane z wprowadzoną kwarantanną mogą sprawić, że loty we wszystkich kierunkach będą niepraktyczne, a nawet niemożliwe.
W kwietniu i maju Ryanair spodziewa się zmniejszenia oferowania nawet o 80 proc, a nawet uziemienie całej floty jest niewykluczone. Ryanair podejmuje natychmiastowe działania w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych i poprawy przepływów pieniężnych. Działania te obejmą uziemienie nadwyżek samolotów, odroczenie wszystkich wydatków kapitałowych i wykupu akcji, wstrzymanie rekrutacji i wydatków uznaniowych oraz wprowadzenie szeregu opcji dobrowolnych urlopów bezpłatnych, czasowe zawieszenie umów o pracę oraz znaczne ograniczenie liczby godzin pracy. Grupa Ryanaira posiada dużą płynność finansową, z dużą ilością środków pieniężnych i ich ekwiwalentów w wysokości ponad 4 mld euro.
Turkish Airlines
Turkish Airlines uziemi dużą część swojej floty po ogłoszeniu zawieszenia lotów do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Danii, Belgii, Austrii, Szwecji i Holandii od 14 marca do 17 kwietnia. Podaż przewoźnika zmniejszy się o 13,2 proc., czyli o 2,44 mln foteli. Turkish zawiesił już loty m.on. do Chin kontynentalnych, Iranu, Iraku, Włoch, Korei Południowej, Nachcziwanu, Arabii Saudyjskiej, Mongolii i Izraela.
Jet2
Jet2 zawiesił loty do Hiszpanii z dniem 14 marca oraz na Cypr z dniem 20 marca. Ponadto loty do Francji zostaną zawieszone od 15/16 marca, natomiast loty do Budapesztu na i Genewy zostaną zawieszone odpowiednio od 20 i 21 marca. Brytyjski przewoźnik rekreacyjny zakończy również wszystkie loty do Krakowa w Polsce od 15/16 marca.
Air Europa
Linia Air Europa przygotowała swoich pracowników do zbliżających się zwolnień po spotkaniu ze związkami zawodowymi w ubiegłym tygodniu. Chociaż nie ogłoszono jeszcze żadnych konkretnych danych liczbowych, hiszpański przewoźnik zatrudnia w Hiszpanii około 3,6 tys. pracowników, w tym personel pokładowy i pilotów, personel naziemny, mechaników i inny personel pomocniczy. Oczekuje się, że decyzja zostanie ogłoszona w ciągu 15 dni.
easyJet
easyJet przewiduje uziemienie większości swojej floty w związku z zaostrzonymi ograniczeniami w podróży nałożonymi przez rządy i znacznie zmniejszonym poziomem popytu ze strony klientów. Przewoźnik stwierdził w ogłoszeniu giełdowym, że aby złagodzić wpływ koronawirusa, podejmuje wszelkie działania w celu wyeliminowania kosztów i niekrytycznych wydatków z działalności na każdym poziomie.
Linie północnoamerykańskie
Kanadyjski WestJet może wysłać na urlopy ponad połowę swojej załogi kabinowej. Przewoźnik rozważa również możliwość zmniejszenia liczby podwykonawców, wstrzymania projektów inwestycyjnych i zwrócenia się do partnerów o obniżenie cen.
Delta Air Lines uziemi 300 samolotów, biorąc pod uwagę decyzję o zmniejszeniu liczby lotów o 40 proc., w tym o zaprzestaniu obsługi połączeń do Europy najwcześniej do połowy kwietnia. Przewoźnik zapowiedział, że w 2020 r. ograniczy wydatki inwestycyjne o co najmniej 2 mld dolarów, m.in. poprzez opóźnianie modernizacji samolotów, inicjatywy informatyczne i inne plany zabezpieczenia gotówki. Linia opóźni również dostawy nowych samolotów, oferując jednocześnie dobrowolne, krótkoterminowe, bezpłatne urlopy dla pracowników oraz znacznie ograniczając korzystanie z usług konsultantów i wykonawców zewnętrznych.
Linia United Airlines na ten moment planuje, przede wszystkim wysłanie dużej części pracowników na urlopy zarówno płatne jak i bezpłatne. Linia zmniejszy o 50 proc. swoje oferowanie w kwietniu i w maju.
American Airlines planuje do 6 maja 2020 r. zmniejszyć o 75 proc. swoje oferowanie na trasach międzynarodowych ze Stanów Zjednoczonych, a także uziemić znaczną część swoich samolotów i wysłać pracowników na urlopy płatne i bezpłatne.
Linie południowoamerykańskie
Pomimo wciąż stosunkowo niskiej liczby przypadków koronawirusa w Ameryce Łacińskiej, Azul stał się pierwszym dużym przewoźnikiem w regionie, który ogłosił znaczące cięcia w swojej siatce połączeń. Brazylijski przewoźnik poinformował, że podejmuje działania mające na celu obniżenie swoich kosztów stałych, które stanowią około 40 proc. całkowitych kosztów operacyjnych. Osiągnie to poprzez zmniejszenie skonsolidowanych zdolności przewozowych o 20-25 proc. w marcu i o 35 proc. do 50 proc. w kwietniu i w maju, aż do czasu unormowania się sytuacji.
Od 16 marca wszystkie loty międzynarodowe, z wyjątkiem lotów z Sao Paulo, zostaną zawieszone. Inne środki oszczędnościowe obejmują obniżenie wynagrodzeń kadry kierowniczej o 25 proc. do czasu unormowania się sytuacji, wstrzymanie rekrutacji, odroczenie dywidend i prowadzenie programu dobrowolnych urlopów bezpłatnych z ponad 600 zatwierdzonymi dotychczas wnioskami. Dodatkowo planowane jest zawieszenie podróży służbowych, wydatków uznaniowych, uziemienie samolotów i zawieszenie wszystkich nowych dostaw samolotów.
Grupa LATAM Airlines i jej spółki zależne ogłosiły zmniejszenie liczby lotów międzynarodowych o około 30 proc. z powodu niższego popytu i rządowych ograniczeń w podróżowaniu. Na razie środek ten będzie miał zastosowanie przede wszystkim do lotów z Ameryki Południowej do Europy i USA w okresie od 1 kwietnia do 30 maja.
Grupa Avianca podjęła natychmiastowe działania w celu ochrony swoich pasażerów i pracowników, jednocześnie zapewniając ciągłość obsługi i łagodząc skutki finansowe spowolnienia. W oświadczeniu skierowanym do kolumbijskich mediów holding z siedzibą w Panamie powiedział, że od 14 marca ograniczy tymczasowo swoje oferowanie o 30-40 proc.
fot. mat. prasowe