Unia Europejska zamknie strefę Schengen na 30 dni

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
16 marca 2020 16:50
3 komentarze
Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła tymczasowe ograniczenie podróżowania do strefy Schengen na okres co najmniej 30 dni. Posunięcie to ma związek ze staraniami opanowania pandemii koronawirusa, której epicentrum jest obecnie UE.
Reklama

Zapowiedź ta została dziś po południu ogłoszona przez Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej dziś po południu. Zakaz podróżowania został wprowadzony, ponieważ w zeszłym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump ogłosił podobny zakaz dla osób wyjeżdżających z Europy do Stanów Zjednoczonych.

Przesłanie von der Leyen wydawało się bardziej skoncentrowane wokół granic lądowych, ale dotyczyło również podróży lotniczych. Zasadniczo zakaz ten byłby podobny do tego, jaki Stany Zjednoczone nałożyły na obywateli UE. Trump zakazał pasażerom, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii, Irlandii i strefie Schengen w ciągu ostatnich 14 dni, wjazdu do Stanów Zjednoczonych na okres co najmniej 30 dni.

Obywatele UE i osoby na stałe mieszkające na jej terytorium nadal będą mogli wjeżdżać na terytorium UE wraz z innymi osobami, takimi jak pracownicy medyczni pomagający w walce z koronawirusem oraz osoby przewożące towary importowane/eksportowane przez państwa członkowskie.

Ponieważ kwestia ta ma wpływ na wjazd na terytorium Unii Europejskiej, loty wewnątrz strefy Schengen będą prawdopodobnie mogły być kontynuowane, przy jednoczesnym poszanowaniu ograniczeń państwowych. Nie było od razu jasne, jak to ogłoszenie wpłynie na podróżnych ze Zjednoczonego Królestwa, które obecnie znajduje się w okresie przejściowym w związku z brexitem.

- Tu, w Europie, jesteśmy mocno dotknięci przez wirusa. Wiemy, że wszystko, co zmniejsza interakcje społeczne, zmniejsza również szybkość rozprzestrzeniania się wirusa. Im mniej podróży, tym bardziej możemy powstrzymać wirusa. Proponuję szefom państw i rządów wprowadzenie czasowych ograniczeń w podróżach do Unii Europejskiej, które nie są niezbędne - mówiła von der Leyen.

Poza tą ogólną propozycją ogłoszoną przez przewodniczącą Komisji Europejskiej, na szczeblu państwowym wprowadzono kilka innych zamknięć granic i zakazów podróży. Przykładowo w Polsce wprowadzono tymczasowy zakaz wjazdu dla obcokrajowców i zawieszono połączenia międzynarodowe. Pełna lista europejskich krajów objętych kwarantanną dostępna jest tutaj.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_04510 2020-03-18 08:47   
gość_04510 - Profil gość_04510
Co na to TSUE, ta decyzja sparaliżuje przyjmowanie uchodźców, a to jest Nie Do Zniesienia!
gość_a0177 2020-03-17 08:06   
gość_a0177 - Profil gość_a0177
Ta decyzja powinna być podjęta już na przełomie stycznia i lutego. Samoloty z Azji latały , a linie Europejskie były skazane na indywidualne decyzje i ponoszenie ogromnych strat.
Cała Unia Europejska - Komisja Europejska przespały dwa miesiące. Państwa same podejmowały decyzje o zamykaniu granic , wstrzymaniu ruchu lotniczego. A Komisja Europejska reaguje dopiero gdy wszystko rozlało się. Kompromitacja.
Rynek lotniczy będzie inny , będzie odbudowywał się długie miesiące bo, a co gorsza wirus będzie jeszcze tlił się długie miesiące i paraliżował umysły ludzi, pasazerow.
Nie ma co straszyć, ale linie na normalne obroty wrócą dopiero na wiosnę 2021 i to pod warunkiem ze następna zima będzie w miarę wolna od wirusa.
Komisja nie powinna ograniczać pomocy publicznych dla firm w tym lini lotniczych. Dali d.... to teraz powinni ze wstydu zakopać się i nie analizować kto jak komu pomaga.
Nie wiem co z lowcostami ale te miały ogromne zapasy gotówki i po kryzysie to te linie właśnie będą dużo szybciej odrabiać straty gdyż to oni będą głównym źródłem transportu dla zubożałej Europejskiej społeczności.
gość_803a1 2020-03-16 18:12   
gość_803a1 - Profil gość_803a1
„Proponuje” - za sianie paniki i szukanie klikalności powinieneś wyleleciec z roboty, szkodzisz rynkowi lotniczemu. Głupota.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama