Raport: Europejskie kraje zamknięte pod kwarantanną

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
16 marca 2020 16:03
1 komentarz
Na ten moment w 11 europejskich krajach wprowadzono znaczne ograniczenia w podróżowaniu i w ruchu międzynarodowym. Do jakich krajów nie mogą obecnie wjechać obcokrajowcy?
Reklama

Wiele rządów krajów europejskich wprowadziło zakaz wykonywania lotów międzynarodowych w związku pandemią koronawirusa w Europie. Przez to znaczna część linii lotniczych wprowadziła istotną redukcję siatki połączeń, a w niektórych przypadkach w ogóle wstrzymała działalność.

Austria

W związku z wprowadzeniem zakazów wjazdu w kolejnych krajach oraz gwałtownym spadkiem popytu na przewozy lotnicze linia Austrian Airlines podjęła decyzję o tymczasowym zakończeniu wszystkich regularnych połączeń lotniczych, począwszy od środy 18 marca 2020 r. do 28 marca 2020 r.

Na ten moment, ostatni rejs, startujący z Chicago O'Hare z numerem lotu OS 066, wyląduje w Wiedniu 19 marca 2020 r. w godzinach porannych. Do tego czasu operacje lotnicze będą ograniczane w sposób kontrolowany i strukturalny, aby w miarę możliwości sprowadzić wszystkich pasażerów, załogi i samoloty do domu. Działalność operacyjną wstrzymała też austriacka regionalna linia People's.

Linia Lauda należąca do Holdingu Ryanaira również zawiesza swoje połączenia od 17 marca do 8 kwietnia. Otwarcie bazy operacyjnej w Zadarze z trzema samolotami zostało przełożone z sezonu letniego 2020 r. na 2021 r.

Czechy

Linia Czech Airlines i jej spółka matka linia Smartwings zawiesiły wszystkie połączenia lotnicze od 13 do 16 marca po podjęciu przez rząd czeski decyzji o zakazie podróżowania za granicę i wjazdu do kraju zarówno dla swoich obywateli/stałych mieszkańców, jak i obcokrajowców. W ostatnich dniach przewoźnicy realizowali loty repatriacyjne do Czech oraz powrotne z obcokrajowcami do innych krajów.

Obecnie przewoźnicy informują o tymczasowym zawieszeniu wszystkich operacji lotniczych od 16 marca do 11 kwietnia br. w związku z wprowadzonym stanem wyjątkowym przez rząd Czech oraz zakazem wjazdu dla obcokrajowców do tego kraju.

Samoloty linii Smartwings nadal realizują powrotne połączenia czarterowe w Kanadzie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Polsce i Francji. Linia Ryanair z kolei zawiesiła wszystkie połączenia z/do Czech do odwołania.

Dania

Rząd duński zwiększył środki bezpieczeństwa i środki dotyczące wjazdu na granice kraju i lotniska. Od dnia godziny 12:00 czasu lokalnego 14 marca, przez co najmniej jeden miesiąc do Danii będą mogli wjechać i z niej wyjechać wyłącznie duńscy obywatele, osoby mieszkające i pracujące w Danii oraz osoby posiadające wyjątkowe powody. Połączenia krajowe z Wyspami Owczymi i Grenlandią nie zostaną zawieszone.

Francja

Linia La Compagnie zawiesi wszystkie loty od 18 marca br. Ostatni rejs na trasie Paryż-Orly - Newark. Grupa Air France-KLM jest zmuszona stopniowo ograniczać swoją działalność w ciągu następnych dni. Grupa zredukuje liczbę oferowanych miejsc potencjalnie o 70 do 90 proc. oraz uziemi całą flotę airbusów 380, a KLM całą flotę boeingów 747.

Ograniczenia oferowania mają trwać dwa miesiące, podczas których Grupa będzie monitorować rozwój sytuacji i w razie potrzeby na bieżąco dostosowywać swoje działania. Pełne zawieszenie działalności nie zostało na razie zapowiedziane.

Łotwa

Linia airBaltic zaprzestanie lotów w związku z decyzją rządu Łotwy o zawieszeniu całego międzynarodowego ruchu lotniczego do i z kraju od dnia 17 marca. Od 28 lutego airBaltic znajduje się w trybie kryzysowym, a wydarzeniami zarządza grupa działania C19AG, która regularnie ocenia ostatnią sytuację i podejmuje niezbędne działania w czasie tego nadzwyczajnego kryzysu. Również od 17 marca br. wszystkie połączenia airBaltic zostaną wstrzymane.

Oprócz zapowiedzianej redukcji zatrudnienia o 350 pracowników, przewoźnik w najbliższych dniach będzie kontynuował trwające rozmowy z pracownikami i związkami zawodowymi na temat wpływu nowej sytuacji na pracowników. Linia planuje odroczyć dostawy nowych airbusów A220-300 oraz opóźnić uruchamianie nowych połączeń. Wszystkie działania inwestycyjno-rozwojowe są wstrzymane.

Norwegia

Norweskie lotniska i porty morskie będą od dzisiaj (16.03) zamknięte. Na teren Norwegii wpuszczani będą wyłącznie obywatele tego państwa oraz osoby legalnie tam pracujące. W tym tygodniu samoloty z zagranicy będą mogły lądować na norweskich lotniskach, co pozwoli Norwegom wrócić do kraju.

Rząd planuje we współpracy z innymi państwami zapewnić obcokrajowcom możliwość powrotu do ich krajów. W tej chwili jednak nieznane są szczegóły tego programu. Na ten moment lotniska będą otwarte dla lotów międzynarodowych. Przepisy będą obowiązywać do 14 kwietnia.

Polska

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły wszystkie połączenia od 15 do 28 marca w związku z decyzją o zamknięciu granic Polski dla obcokrajowców i wstrzymaniu lotów międzynarodowych. Rejsy LOT-u z Budapesztu, Wilna i Tallinna są również zawieszone. Polski przewoźnik realizuje obecnie rejsy repatriacyjne we współpracy z polskim rządem, które obejmują kierunki europejskie i długodystansowe.

Linia Buzz zawiesi wszystkie połączenia z/do Polski, ale zagraniczne bazy operacyjne przewoźnika będą dalej funkcjonować. Linia Wizz Air zawiesiła do odwołania wszystkie połączenia z/do polskich baz operacyjnych, ale bazy zagraniczne wciąż będą otwarte. Enter Air realizuje rejsy czarterowe powrotne.

Słowacja

Słowacja od dzisiaj zamknęła swoje trzy międzynarodowe porty lotnicze - w Bratysławie, Koszycach i Popradzie, a także nie wpuści obcokrajowców, nierezydentów do kraju. Pasażerowie podróżujący komunikacją międzynarodową autokarową i kolejową będą przechodzić dodatkowe odprawy. Przepisy mają obowiązywać przez 14 dni. W wyniku ograniczeń linie Wizz Air i Ryanair odwołały linie do Słowacji.

Hiszpania

Linie z Grupy Ryanaira - Ryanair, Buzz i Lauda znacznie ograniczą połączenia z/do Hiszpanii od 15 marca do - na razie - 19 marca. Pozostali przewoźnicy również ograniczają lub całkiem zawieszają loty do tego kraju. Połączenia krajowe zwłaszcza te z Balearami i Wyspami Kanaryjskimi są w ograniczonym stopniu utrzymywane.

Według doniesień medialnych, Iberia planuje całkowite wstrzymanie działalności począwszy od wtorkowej (17.03) nowy. Połączenia krajowe również zostałyby wstrzymane, zważywszy na to, że Hiszpania jest jednym z najbardziej dotkniętych przez koronawirusa krajów europejskich. Pracownicy Iberii zostaną wysłani na bezpłatne urlopy. Przewoźnik na ten moment nie potwierdza zawieszenia działalności.

Szwecja

Linia SAS poinformowała o zawieszeniu większości swoich połączeń od 16 marca. Przewoźnik utrzyma jedynie niektóre trasy oraz skieruje 90 proc. pracowników na urlopy bezpłatne, czyli aż 10 tys. pracowników.

Władze linii SAS wyraziły nadzieję, że w związku z trudną sytuacją otrzymają pomoc od państwa szwedzkiego, które jest ich udziałowcem. Szwecja nie zdecydowała się na zamknięcie granic ani portów lotniczych.

Turcja

Turcja wprowadziła zakaz wjazdu dla pasażerów/obywateli z Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Danii, Hiszpanii i Francji, ci będą mogli wjechać na terytorium Turcji dopiero 17 kwietnia br.

Z powodu pandemii koronawirusa w Europie, loty przewoźnika z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Danii, Belgii, Szwecji, Austrii i Holandii są zawieszone od 14 marca do 17 kwietnia br.

Artykuł będzie aktualizowany.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_68f6a 2020-03-16 19:53   
gość_68f6a - Profil gość_68f6a
Chyba nikt się tego nie spodziewał.... To jest naprawde tragedia! Ale myslmy pozytywnie! Najwazniejsze byc zdrowym!
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama