IATA: Rządy muszą być gotowe na udzielenie wsparcia przewoźnikom

13 marca 2020 13:59
Stowarzyszenia IATA ostrzega rządy, że muszą być gotowe do udzielenia wsparcia liniom lotniczym, aby przeciwdziałać skutkom zakazów podróżowania wprowadzonych w celu przeciwdziałania pandemii koronawirusa
Reklama
Środki prewencyjne, takie jak zakaz nałożony przez USA, nie zostały uwzględnione przez IATA w ostatnim, gorszym scenariuszu dotyczącym skutków finansowych dla branży lotniczej. Prezydent USA, Donald Trump w przemówieniu wygłoszonym 11 marca w Gabinecie Owalnym ogłosił, że jego rząd wstrzyma wstęp do Stanów Zjednoczonych dla Europejczyków na 30 dni, począwszy od 13 marca.

- Są to nadzwyczajne czasy i rządy podejmują bezprecedensowe środki. Bezpieczeństwo - w tym zdrowie publiczne - jest zawsze najwyższym priorytetem. Linie lotnicze spełniają te wymagania. Rządy muszą również uznać, że linie lotnicze - zatrudniające około 2,7 mln osób - znajdują się pod ogromną presją finansową i operacyjną. Potrzebują wsparcia - mówi Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

Zakaz dotyczy wyłącznie cudzoziemców, którzy przebywają w niektórych krajach europejskich objętych strefą Schengen przez 14 dni przed planowanym przyjazdem do USA. Nie ma on zastosowania do obywateli USA, stałych rezydentów ani bezpośrednich krewnych obywateli amerykańskich. Jest to następstwo podobnych środków ograniczających podróże, wprowadzonych w Izraelu, Kuwejcie i Hiszpanii.

- Wzywamy Stany Zjednoczone i inne rządy, które wprowadziły ograniczenia w podróżowaniu, aby postępowały zgodnie z wytycznymi WHO. To szybko ewoluuje. Zdrowie i bezpieczeństwo to najważniejsze priorytety dla rządów i sektora transportu lotniczego, ale skuteczność i konieczność ograniczeń w podróżowaniu musi być stale weryfikowana - mówi de Juniac.


Stowarzyszenie wzywa rządy do rozważenia skutków finansowych takich działań, a także tego, czy są one zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które nadal odradza stosowanie ograniczeń w zakresie podróży lub handlu w krajach, w których występują ogniska choroby.

- Rządy muszą narzucić środki, które uznają za niezbędne do powstrzymania wirusa. I muszą być w pełni przygotowane do udzielenia wsparcia w celu złagodzenia zakłóceń ekonomicznych, które to spowoduje. W normalnych czasach, transport lotniczy jest katalizatorem wzrostu gospodarczego i rozwoju. Zawieszenie podróży na tak szeroką skalę spowoduje negatywne konsekwencje w całej gospodarce. Rządy muszą to uznać i być gotowe do wsparcia - dodaje de Juniac.

Podejmując takie środki, IATA wzywa rządy do przygotowania się na niekorzystne skutki gospodarcze, jakie będą one powodować. Zauważa ona, że rozmiary rynku amerykańsko-europejskiego są ogromne.

- Działania USA przyczynią się do zwiększenia tej presji finansowej. Całkowita wartość rynku USA-Schengen w 2019 r. wyniosła 20,6 mld dolarów - podaje IATA. Stowarzyszenie zauważa, że największy wpływ mają rynki USA-Niemcy (4 mld dolarów), USA-Francja (3,5 mld dolarów) i USA-Włochy (2,9 mld dolarów).


IATA zmieniała już swoje początkowe estymacje co do tego, jak duży wpływ może mieć koronawirus na tegoroczne wyniki branży lotniczej. W szczególności jej wytyczne z 5 marca dotyczące najgorszego scenariusza - które sugerowały, że w 2019 r. przychody linii lotniczych mogą zostać uszczuplone o 113 mld dolarów - nie uwzględniały środków wprowadzonych później przez USA i inne rządy.

- Stworzy to ogromną presję na przepływy pieniężne dla linii lotniczych. Widzieliśmy już, jak Flybe zbankrutował. A ten ostatni cios może popchnąć innych w tym samym kierunku - ostrzega de Juniac.

- Linie lotnicze będą potrzebowały środków awaryjnych, aby przetrwać ten kryzys. Władze powinny rozważyć wszelkie możliwe środki, aby pomóc branży w tych ekstremalnych okolicznościach. Wydłużenie linii kredytowych, zmniejszenie kosztów infrastruktury, zmniejszenie obciążeń podatkowych - to wszystko są środki, które rządy będą musiały zbadać. Transport lotniczy jest niezbędny, ale bez ostatniej deski ratunkowej ze strony rządów będziemy mieli sektorowy kryzys finansowy piętrzący się na szczycie sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego - podsumowuje mówi de Juniac.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy