Czechy, Słowacja, Węgry i Ukraina zamykają granice

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
12 marca 2020 19:42
1 komentarz
Czechy podjęły decyzję o zamknięciu granic i wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni. Na dodatkowe środki bezpieczeństwa zdecydowały się także Słowacja, Ukraina i Węgry. Wszystkie działania mają związek z szerzącą się w Europie epidemią koronawirusa.
Reklama

Czechy

Rząd w Pradze zdecydował się na przywrócenie kontroli granicznych na przejściach z Niemcami i Austrią. Wiele punktów zostanie zamkniętych. Dostępne będzie zaledwie 17 i to tylko dla obywateli z czeskimi paszportami. Czesi nie mogą także podróżować do krajów wysokiego ryzyka, do kraju nie będą wpuszczani obcokrajowcy. Dodatkowo znacząco ograniczono działanie kawiarni, barów, restauracji, urzędów użyteczności publicznej, instytucji kultury. Restrykcje dotyczące przejść granicznych wejdą w życie w piątek o północy, a te dotyczące życia obywateli - w piątek o godz. 6:00.


Słowacja

Na wiele ograniczeń zdecydowała się także Słowacja. Do kraju nie wpuszczani będą podróżni z innych państw. Ograniczenia podróżne dotkną także Słowaków. Jak donosi agencja Bloomberga zdecydowano się także na zamknięcie lotnisk, szkół, pubów i restauracji. Zakazano działalności basenów, stoków narciarskich, miejsc zbiorowej rozrywki. Centra handlowe mają być zamknięte w weekendy. Wszystkie te restrykcje obowiązywać mają do odwołania.

Węgry

Węgry postanowiły najszybciej jak to możliwe przywrócić kontrole graniczne na wszystkich przejściach. Do kraju nie wjedzie także nikt, kto przybywa z państw wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem, chyba że jest powracającym obywatelem - wtedy obowiązkowa będzie kwarantanna domowa lub szpitalna. Zdecydowano się także na zamknięcie szkół i uniwersytetów. Poważnie ogranicza się również działalność instytucji kultury organizujących wydarzenia mogące gromadzić większe skupiska ludzi.


Ukraina

Ogólną decyzję o zamknięciu granic - w tym z Polską - podjęła także Ukraina. Póki co nie wiadomo kiedy i na jakich zasadach obowiązywało będzie zarządzenie. Precyzyjne wytyczne i zalecenia zostaną sformułowane na najbliższym posiedzeniu rządu w Kijowie. Jednak nowe zasady mogą wejść w życie już dzisiaj wieczorem - podało rmf24.pl. Do 3 kwietnia obowiązuje kwarantanna kraju: zamknięte są szkoły i uczelnie.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_2c3e9 2020-03-13 02:07   
gość_2c3e9 - Profil gość_2c3e9
"Dostępne będzie zaledwie 17 i to tylko dla obywateli z czeskimi paszportami" Rozumiem, że te 17 punktów to na całą linię graniczną, tj. nie tylko z Niemcami i Austrią? Druga sprawa, jak to wpłynie na polaków pracujących w Czechach? Spory odsetek mieszkańców Kotliny Kłodzkiej pracuje głównie w Skodzie w Kvasinach przy granicy. Jeden Polak był już dzisiaj transportowany stamtąd do szpitala w Ostravie (niemal pół kraju) z podejrzeniem koronawirusa.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama