×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Komisja Europejska tymczasowo złagodzi reżim slotowy


Europejskie organy regulacyjne mają zwolnić linie lotnicze z obowiązku wykorzystywania slotów, aby zmniejszyć presję na przewoźników, którzy ograniczają swoje oferowanie w celu minimalizacji skutków koronawirusa.


Komisja Europejska zapowiedziała, że przedstawi ukierunkowane przepisy, które tymczasowo zwolnią linie lotnicze od konieczności przestrzegania przepisów dotyczących wykorzystania przydziałów czasu na start lub lądowanie. Komisarz ds. transportu Adina Valean twierdzi, że środki te pozwolą liniom lotniczym na dostosowanie przepustowości do popytu.

Biorąc pod uwagę pilny charakter sprawy, Komisja w odpowiednim czasie przedstawi wniosek ustawodawczy i wzywa Parlament Europejski i Radę do szybkiego przyjęcia tego środka w ramach procedury współdecyzji - dodaje Valean.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przydziałów czasu na start lub lądowanie linie lotnicze muszą wykorzystać każdy przyznany im przydział czasu na start lub lądowanie co najmniej w 80 proc. lub będą zmuszone do jego oddania.


Jednak w związku z epidemią koronawirusa, która doprowadziła do zmniejszenia popytu i wywarła presję na przewoźników, aby ograniczyli swoje oferowanie, linie lotnicze zmuszone są do wykonywania nieekonomicznych lotów tylko po to, aby nie utracić praw do slotów. 

Komisja twierdzi, że sytuacja europejskiej branży lotniczej pogarsza się z dnia na dzień, dodając, że przepisy dotyczące lotów będą korzystne zarówno dla branży, jak i dla środowiska.

- Zmniejsza to presję na całą branżę lotniczą, a w szczególności na mniejsze linie lotnicze. Zmniejszą się również emisje poprzez zapobiegnięcie tzw. pustym lotom, podczas których linie lotnicze latają prawie pustymi samolotami, aby zachować swoje przydziały czasu na start lub lądowanie  - mówi Valean. 

fot. mat. prasowegość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie