Air France-KLM publikuje pierwsze wyniki po nastaniu koronawirusa

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
11 marca 2020 08:30
Dane przewozowe grupy Air France-KLM, pokazujące spadek ruchu na trasach Azja-Pacyfik o 25 proc. w lutym, dostarczają pierwszych jasnych danych na temat wpływu epidemii koronawirusa na europejskich przewoźników.
Reklama
Europejskie przedsiębiorstwo jest pierwszym z trzech dużych europejskich grup lotniczych, które ujawniły dane dotyczące ruchu lotniczego w lutym, pierwszym pełnym miesiącu, w którym wybuch epidemii wpłynął w szczególności na trasy do Chin kontynentalnych. Air France i KLM pod koniec stycznia zaczęły zawieszać loty do Chin, gdzie między innymi obsługują Pekin, Chengdu, Hangzhou, Szanghaj, Wuhan i Xiamen.

Ruch pasażerski Air France-KLM spadł w lutym o 24,7 proc. na trasach azjatyckich w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 roku. Spadek ruchu znacznie przewyższył spadek zdolności przewozowych grupy w tym sektorze o 15,8 proc. - co spowodowało spadek współczynnika wykorzystania miejsc na trasach azjatyckich o prawie 10 p.p. do 80,9 proc.

Podczas gdy ruch wzrósł na większości pozostałych połączeń długodystansowych, ogólny ruch pasażerski na trasach długodystansowych spadł o 1,4 proc. Dane z lutego stanowią również pierwszą wskazówkę co do wpływu na ruch na krótkich trasach, ponieważ epidemia w północnych Włoszech zaczęła wpływać na popyt wciągu poprzedniego miesiąca.

Ruch pasażerski na krótkich trasach zmniejszył się o 1,8 proc. Również w tym przypadku wysiłki na rzecz ograniczenia zdolności przewozowych pozostały w tyle w związku ze spadającym popytem. Zdolność przewozowa grupy na krótkich trasach została częściowo zwiększona w lutym, co doprowadziło do niemal 2 p.p. spadku współczynników wypełniania samolotów na krótkich trasach.


Łącznie liczba pasażerów obsłużonych przez linie w grupie Air France-KLM spadła o 1,4 proc., a przepustowość wzrosła o 1,9 proc. W rezultacie wskaźnik wykorzystania miejsc w grupie spadł o prawie 3 p.p. do 83,6 proc.

Spadek wolumenu ruchu lotniczego jest w rzeczywistości jeszcze większy niż wskazują na to dane miesięczne, ponieważ dane porównawcze z lutego obejmują dodatkowy dzień tego samego miesiąca w 2018 r., z racji, że rok 2020 jest rokiem przestępnym.

- Kolejne miesiące będą miały większy wpływ na wyniki przewozowe, biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się koronawirusa na inne części świata i rozszerzenie redukcji przepustowości - ostrzega Air France-KLM.

W marcu Air France spodziewa się anulować 3,6 tys. lotów w tym 13 proc. podaży na trasach długodystansowych, 25 proc. na trasach europejskich oraz 17 proc. na trasach krajowych. KLM spodziewa się ograniczyć oferowanie na długich trasach w podobnym stopniu, co Air France.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N