Największa koreańska linia o krok od bankructwa

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
10 marca 2020 08:00
1 komentarz
Ponad dwie trzecie floty koreańskiej linii Korean Air jest uziemione. Dyrektor generalny przewoźnika obawia się, że jeśli ta sytuacja będzie się dłużej utrzymywać, to linia zbankrutuje.
Reklama
Korean Air zwykle wykorzystuje ok. 145 samolotów do realizacji swojej siatki połączeń, obecnie aż 100 maszyn jest uziemionych. Linia była zmuszona drastycznie zredukować oferowanie ze względu na coraz częstszą odmowę wjazdu południowokoreańskim obywatelom do innych z powodu koronawirusa. Podaż przewoźnika została zredukowana o aż 80 proc. Według Woo Kee-honga, dyrektora generalnego linii, jest to sytuacja bezprecedensowa, która się nie zdarzyła nigdy wcześniej w całej historii linii. Nawet podczas azjatyckiego kryzysu finansowego w 1997 i 1998 roku spadki oferowania wahały się tylko do 17-18 proc.

- Jeszcze bardziej zniechęcające jest, że sytuacja może się pogorszyć w każdej chwili i nie możemy powiedzieć, jak długo to potrwa - Woo Kee-hong, w komunikacie wewnętrznym do pracowników, cytowany przez Reutersa.


Przewoźnik podobnie jak konkurencyjne linie podjął już środki w celu redukcji kosztów; pracownicy są proszeni o udanie się na dobrowolny urlop bezpłatny, zrezygnowano z inwestycji, a koszty operacyjne są stale obniżane. Jeśli epidemia będzie się dłużej utrzymywać, linia może nawet zbankrutować.

- Wtedy możemy dojść do punktu, w którym nie będziemy mogli zagwarantować, że firma przetrwa - dodał Woo.

Korea Płd. jest drugim po Chinach krajem z największą liczbą potwierdzonych przypadków koronawirusa. W poniedziałek po południu było ich 7458.

Korean Air od pewnego czasu notuje straty. W poprzednim roku finansowym linia zanotowała stratę w wysokości 416 mln euro.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_9b09b 2020-03-10 13:41   
gość_9b09b - Profil gość_9b09b
Spoko, LOT (tzn. PGL) chętnie ich przejmie. :D
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy