×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wielka Brytania przestanie być członkiem EASA


Wraz z końcem okresu przejściowego określonego w umowie o brexicie, Wlk. Brytania opuści Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Od 1 stycznia 2021 roku brytyjski urząd lotnictwa cywilnego (CAA) przejmie większość obowiązków.


O decyzji poinformował Grant Shapps, minister transportu Wlk. Brytanii w rozmowie z "Aviation Week". Oficjalne wystąpienie z organizacji nastąpi 31 grudnia 2020 roku. EASA jest odpowiedzialna za certyfikację załóg lotniczych i samolotów oraz za standaryzację prawa lotniczego w całej Europie. Obowiązki od 2021 roku przejmie brytyjski urząd lotnictwa cywilnego.


International Airlines Group, właściciel British Airways krytykuję decyzję z uwagi na brak doświadczenia brytyjskiej agencji oraz niewystarczający czas na przeprowadzenie odpowiednich zmian wewnątrz struktury CAA.

Shapps podkreśla, że Wlk. Brytanii po wyjściu z EASA będzie dążyła do wzajemnego uznawania certyfikatów z innymi państwami europejskimi. CAA początkowo nie będzie w stanie podjąć się wszystkich zadań, które obecnie wykonuje europejska organizacja.

Szacuje się, że stworzenie odpowiednich struktur zdolnych do wykonywania omawianych zajęć może zająć do 10 lat i kosztować 40 mln funtów każdego roku. Dotychczasowy wkład Wlk. Brytanii w EASA wynosił pomiędzy 1 a 4 mln funtów rocznie.

Dokładne ustalenia pomiędzy Wlk Brytanią i Unią Europejską na temat prawa lotniczego i współpracy w tym zakresie powinny zostać ogłoszone do końca b. roku.

Fot. mat. prasowe
gość_4441d - Profil
gość_4441d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie