×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Sloty na Heathrow warte majątek. Transakcja za ponad 100 mln zł


Na londyńskim lotnisku Heathrow został sprzedany jeden z najdroższych slotów w historii lotnictwa. Kwota transakcji opiewa na 27 mln dolarów amerykańskich, czyli ponad 100 mln złotych.


Sloty, czyli pozwolenia do wykonywania lotów na lotnisko potrafią w dzisiejszych czasach kosztować więcej niż samolot, który obsługuję tę trasę. Zawrotne kwoty, za które kupowane są prawa do startów i lądowań wynikają z ograniczeń w przepustowości niejednego portu lotniczego na świecie. To właśnie londyńskie Heathrow jest jednym z najdobitniejszych przykładów takich lotnisk.

Ostatnio linia Air New Zealand sprzedała sloty w tym porcie za kwotę 27 mln dolarów, czyli ponad 102 mln złotych. Nowozelandzki przewoźnik nie zdradza, kto został kupcem. Według nieoficjalnych informacji mogłaby być to indyjska linia Vistara, która niedawno zapowiedziała uruchomienie lotów do Europy. Pozwolenie obejmuje zgodę na przylot na londyńskie lotnisko o godzinie 10:50 oraz odlot o godzinie 15:20. Linia pozbyła się wspomnianego slotu wraz z końcem swoich operacji do stolicy Wielkiej Brytanii w październiku br.


Nie jest to jednak rekordowa kwota, za którą sprzedano lotniskowy slot. W 2016 roku Oman Air kupiły od Kenya Airways pozwolenie na wykonywanie 1 lotu dziennie na Heathrow za 75 mln dolarów. Zbliżoną cenę osiągnęła również zgoda na 5 lotów tygodniowo na londyńskie lotnisko sprzedana przez Croatia Airlines do Delta Air Lines za 22 mln dolarów. Proporcjonalnie wartość tych slotów, gdyby umożliwiały one codzienne loty, wynosiłaby nawet 31 mln dolarów.

Nie istnieje oficjalny cennik pozwoleń na start i lądowanie. Transakcje przeprowadzane są pomiędzy przewoźnikami, a ich wartość rzadko podawana jest do wiadomości publicznej. Szacuje się, że największą wartość posiadają sloty w godzinach porannych, a wraz z upływem dnia ich cena spada. W przypadku największego lotniska w Londynie w 2012 roku w godzinach porannych cena jednego slotu wynosiła około 22 mln dolarów, a im bliżej godzin wieczornych jego wartość spada do około 16 mln dolarów.

Ostatnio zablokowana budowa trzeciej drogi startowej na Heathrow może jeszcze bardziej zwiększyć kwoty, za które sprzedaje się tamtejsze sloty. Lotnisko Heathrow w 2019 roku obsłużyło 80,8 mln pasażerów i odbyło się na nim 475 tys. operacji, czyniąc je najbardziej ruchliwym portem lotniczym z dwoma pasami startowymi na świecie. Dopóki nie zostanie osiągnięty kompromis w sprawie rozbudowy, o sloty będzie coraz trudniej.

Fot. mat. prasowe
gość_ca762 - Profil
gość_ca762
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie