PPL podpisało umowę na budowę terminalu w Radomiu

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
06 marca 2020 12:54
12 komentarzy
PPL podpisał dziś (6.03) z firmą Mirbud S.A. umowę na budowę terminala Portu Lotniczego Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku.
Reklama

W przetargu wystartowało trzech wykonawców – Mirbud S.A., Budimex Budownictwo Sp. z o.o. i Hochtief Polska S.A., którzy w ramach aukcji elektronicznej obniżali proponowaną cenę za wykonanie przedmiotu zamówienia. Ostatecznie najniższą kwotę zaoferował Mirbud, który zaproponował 280,5 mln złotych brutto i tym samym wyprzedził Budimex i Hochtief. Dzięki aukcji udało się obniżyć kwotę, którą PPL planował przeznaczyć na tę inwestycję o ponad 60 mln złotych brutto.

Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie obiektu o powierzchni 30 tys. m.kw., w którym będzie 30 stanowisk check-in, 9 - kontroli bezpieczeństwa, zaś po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W budynku będzie także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.


Jak zapewnia PPL, będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 9 mln pasażerów. Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, chodzi o loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie.

Aktualnie na lotnisku prowadzone są prace związane z przebudową i wydłużeniem drogi startowej z 2000 m do 2500 m wraz z urządzeniami nawigacyjnymi i systemami bezpieczeństwa dla startujących i lądujących maszyn. Dzięki temu w Radomiu będą mogły być odprawiane samoloty najpopularniejszych typów: Boeing B737 i Airbus A320.

PPL rozstrzygnął również dwa ogłoszone pod koniec ubiegłego roku przetargi. Pierwszy z nich, na opracowanie koncepcji oraz projektów budowlanych dla rozbudowy lotniska Radom oraz przeprowadzenie w koniecznych przypadkach postępowania w przedmiocie pozyskania dla prac objętych projektami budowlanymi decyzji Wojewody Mazowieckiego o zezwoleniu na realizacje inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego (procedura ZRIL) wygrała firma WLC Inżynierowie sp. z o.o. sp. k. Firma była jedynym wykonawcą, zaproponowała 2,45 mln złotych czyli o prawie 500 tys zł mniej od kwoty, jaką PPL przeznaczył na ten cel.

Do dziś PPL podpisało 5 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę ponad 154 mln zł.Przedmiotem umów są:
• wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych dla Lotniska Radom-Sadków.
• wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych.
• wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.
• wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym budowy terminala dla lotniska Radom-Sadków.
• opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej lotniska w Radomiu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0de08 2020-03-11 16:37   
gość_0de08 - Profil gość_0de08
Wszyscy odpowiedzialni za budowę lotnisk w Radomiu, Łodzi, Olsztynie, Gdyni, Lublinie powinni być skazani na kary dożywocia oraz przepadek mienia i kary po milionie zł.
gość_23b7f 2020-03-09 22:34   
gość_23b7f - Profil gość_23b7f
Akcje Mirbud S.A. lecą na łeb na szyję, tylko dziś - 4,58% - za jedna płacą tylko 90 groszy. Wiekszość pracowników tej firmy to Ukraińcy, którzy zaczeli uciekać przed koronawirusem do siebie na Ukraine, firma boryka się z zatrudnieniem nowych pracowników.
gość_8ab1c 2020-03-09 11:57   
gość_8ab1c - Profil gość_8ab1c
Szkoda, że Ci, którzy wywalają tyle pieniędzy w błoto, nie poniosą tego konsekwencji...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama