×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PPL podpisało umowę na budowę terminalu w Radomiu


PPL podpisał dziś (6.03) z firmą Mirbud S.A. umowę na budowę terminala Portu Lotniczego Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku.


W przetargu wystartowało trzech wykonawców – Mirbud S.A., Budimex Budownictwo Sp. z o.o. i Hochtief Polska S.A., którzy w ramach aukcji elektronicznej obniżali proponowaną cenę za wykonanie przedmiotu zamówienia. Ostatecznie najniższą kwotę zaoferował Mirbud, który zaproponował 280,5 mln złotych brutto i tym samym wyprzedził Budimex i Hochtief. Dzięki aukcji udało się obniżyć kwotę, którą PPL planował przeznaczyć na tę inwestycję o ponad 60 mln złotych brutto.

Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie obiektu o powierzchni 30 tys. m.kw., w którym będzie 30 stanowisk check-in, 9 - kontroli bezpieczeństwa, zaś po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W budynku będzie także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.


Jak zapewnia PPL, będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 9 mln pasażerów. Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, chodzi o loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie.

Aktualnie na lotnisku prowadzone są prace związane z przebudową i wydłużeniem drogi startowej z 2000 m do 2500 m wraz z urządzeniami nawigacyjnymi i systemami bezpieczeństwa dla startujących i lądujących maszyn. Dzięki temu w Radomiu będą mogły być odprawiane samoloty najpopularniejszych typów: Boeing B737 i Airbus A320.

PPL rozstrzygnął również dwa ogłoszone pod koniec ubiegłego roku przetargi. Pierwszy z nich, na opracowanie koncepcji oraz projektów budowlanych dla rozbudowy lotniska Radom oraz przeprowadzenie w koniecznych przypadkach postępowania w przedmiocie pozyskania dla prac objętych projektami budowlanymi decyzji Wojewody Mazowieckiego o zezwoleniu na realizacje inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego (procedura ZRIL) wygrała firma WLC Inżynierowie sp. z o.o. sp. k. Firma była jedynym wykonawcą, zaproponowała 2,45 mln złotych czyli o prawie 500 tys zł mniej od kwoty, jaką PPL przeznaczył na ten cel.

Do dziś PPL podpisało 5 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę ponad 154 mln zł.Przedmiotem umów są: 
• wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych dla Lotniska Radom-Sadków. 
• wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych. 
• wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. 
• wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym budowy terminala dla lotniska Radom-Sadków. 
• opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej lotniska w Radomiu.gość_2bbb5 - Profil
gość_2bbb5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie