Opozycja do premiera: Zawieśmy loty do Chin

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
05 marca 2020 14:54
7 komentarzy
Posłowie opozycji chcą natychmiastowego zawieszenia połączeń lotniczych pomiędzy Polską a Chińską Republiką Ludową z powodu epidemii koronawirusa (SARS-CoV-2). Poseł Mirosław Szczerba zwrócił się w tej sprawie bezpośrednio do szefa rządu.
Reklama

Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej, zwrócił się w tej sprawie bezpośrednio do Mateusza Morawieckiego, ponieważ, jak sam uważa, sprawa jest pilna.

Poseł Szczerba powołuje się na art. 119 ust. 2 Prawa Lotniczego, który mówi, że Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić zakazy i ograniczenia w ruchu lotniczym niezbędne ze względu na cztery okoliczności: ważny interes polityki zagranicznej RP, względy obronności i bezpieczeństwa RP, ważny interes gospodarczy RP oraz zobowiązania zaciągnięte przez RP w drodze umów międzynarodowych.

Szczerba skierował się bezpośrednio do premiera, ponieważ uznał sprawę za pilną – kolejny lot z Lotniska Chopina do Pekinu ma odbyć się już 20 marca. Do wpisu na Twitterze dołączony został odpis z KPRM, któremu szef Kancelarii nadał urzędowy bieg. Interpelacja poselska została skierowana do rozpatrzenia przez Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury.

Przypomnijmy, że Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesił wszystkie połączenia z Warszawy do Pekinu 31 stycznia 2020 r., po tym jak zdecydowało się na to większość przewoźników, a w połowie lutego decyzja została przedłużona co najmniej do 28 marca. Loty pomiędzy Warszawą a Pekinem–Capital kontynuuje jednak Air China. Chiński przewoźnik znacznie zmniejszył jedynie częstotliwość lotów z powodu malejącego zainteresowania ze strony pasażerów, a polskie władze argumentowały, że nie ma prawnej możliwości zmuszenia Air China do zaprzestania lotów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_276c9 2020-03-06 20:14   
gość_276c9 - Profil gość_276c9
A zaraził się jakiś Polak w Chinach?
dareck 2020-03-06 13:02   
dareck - Profil dareck
Epidemia panuje w Chinach od miesięcy, a osłowie wpadają na genialny pomysł zakazu bezpośrednich lotów dopiero gdy w Polsce pojawili się pierwsi zarażeni? Nie za szybka ta reakcja?

I w ogóle po co bawić się w jakieś półśrodki? Mało to Polaków lata z/do Chin, Korei czy Włoch z przesiadkami w jednym z wielu europejskich hubów? Niech zablokują zatem wszystkie loty międzynarodowe skoro tak im leży na sercu koronawirus. I od razu też przewozy autokarowe i prywatny transport samochodowy. Jak szaleć to szaleć...
gość_f6ba3 2020-03-05 22:11   
gość_f6ba3 - Profil gość_f6ba3
Na samym początku może to odwoływanie lotów do Chin miało jakieś minimum sensu, choćby po to by nie narażać załóg, ale obecnie? Praktycznie nie ma już chyba w Europie kraju bez zakażonych, a pierwszy w Polsce przypadek przywiózł sobie wirusa z Niemiec, to może komunikacje z Niemcami tez zlikwidujmy? Krótki czas, gdy można było się łudzić, ze ten wirus nie dotrze do Europy już dawno minął i obecnie takie histeryczne gesty nie maja sensu, zwykła gra pod publiczkę.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama