Z easyJet do Krakowa

7 marca 2010 19:20
38 komentarzy
Reklama
W kolejnym odcinku Oblatywacza zapraszamy do zapoznania się z angielską linią lotniczą easyJet.



Na pokładzie samolotu brytyjskiego przewoźnika odbyliśmy lot na trasie Bristol-Kraków-Bristol. Linia easyJet Airline Company Limited, gdyż tak brzmi pełna nazwa przewoźnika, została założona w 1995 roku przez greko-cypryjskiego przedsiębiorcę Steliosa Haji-Ioannou. Obecnie samoloty easyJet obsługują 502 trasy z 19 swoich baz rozsianych po całej Europie.

Samolotami linii dolecimy do większości europejskich krajów oraz do Izraela, Turcji, Egiptu i Maroka. W Polsce samoloty easyJet obecne są w Krakowie, skąd latają do Belfastu, Bristolu, Dortmundu, Edynburga, Liverpoolu, Londynu-Gatwick, Londynu-Luton oraz Paryża. Przewoźnik dysponuje flotą 186 samolotów, składającą się z maszyn: Boeing 737, Airbus 319/320, Airbus 321. Posiada również oddział w Szwajcarii gdzie rozlokowanych jest 14 samolotów. Średni wiek samolotów to nieco ponad 3 lata, co czyni tę flotę jedną z najmłodszych w Europie. EasyJet w 2008 roku przejął linię lotniczą GB Airways. W 2009 roku obsłużył ponad 45 milionów pasażerów.

Po przybyciu na lotnisko w Bristolu, posiadając odprawę on-line i wydrukowaną kartę pokładową, kierujemy się bezpośrednio do odprawy paszportowej i kontroli bezpieczeństwa. Lotnisko w Bristolu zaliczane jest do średnich lotnisk na wyspach brytyjskich, w 2009 roku obsłużyło ponad 6 milionów pasażerów. Port lotniczy jest stale rozbudowywany, docelowo w latach 2019-2020 ma obsługiwać 50 milionów podróżnych rocznie.

Na lotnisku swoje bazy samolotów posiadają linie lotnicze easyJet, 10 samolotów oraz Ryanair który bazuje w Bristolu swoje 4 samoloty. Do Bristolu latają również inni przewoźnicy, tacy jak Air France, Aer Arann , Air Southwest, Aurigny, BMI, Brussels Airlines, Continental Airlines, Eastern Airways, Flybe, KLM, OLT, Skybus oraz linie czarterowe - Firstchoice, Thomas Cook, Thomson Fly i inne.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa udajemy się do przestronnej hali odlotów, gdzie znajdują się sklepy, kawiarenki, bary oraz punkty internetowe. W hali odlotów znajdują się również bramki z których następuje bezpośrednio odprawa na konkretny lot.



Lot EZY6277, czyli nasz lot do Krakowa odprawiany jest z bramki nr 12, która znajduję się poza głównym budynkiem hali odlotów i jest połączona z nim łącznikiem. Planowy odlot samolotu do Krakowa to godzina 7.20, niestety nasz lot opóźniony jest o 40 minut według podawanych informacji na monitorach. Sama odprawa rozpoczyna się o godzinie 7:00 i przebiega bardzo sprawnie. Następnie udaliśmy się autobusem na jedną z trzech płyt postoju samolotów. Nasz samolot, a jest nim Airbus 319-111 o numerze G-EZAF stoi na stanowisku postojowym nr 16 . Jest to maszyna wyprodukowana w 2006 roku i od początku używana jest w easyJet.

Po wejściu na pokład "wita nas" czystość i jasność pokładu samolotu oraz uśmiechnięta załoga pokładowa. W samolocie nie ma nachalnych reklam, natomiast wnętrze jest stonowane i przyjazne. Zajmujemy miejsca 24A i 24B, pierwsze wrażenia to dość duża przestrzeń na nogi, wygodne fotele, miłe w dodyku ich obicie z materiału. W poprzedzającym nas fotelu znajduję się kieszonka w której znajdujemy instrukcję bezpieczeństwa, magazyn pokładowy „easyJet Travel” którego lekturze oddamy się w trakcie lotu, „Bistro & Batique” który oferuje nam możliwość zakupu ciepłych posiłków, kosmetyków, gier i zabawek oraz informację o możliwości wypożyczenia konsoli gier.

Z głośników podawane są informacje w języku polskim i angielskim, także nie ma mozliwości nie zrozumienia ich treści przez naszych rodaków. Gdy już na pokładzie samolotu znajdowali się wszyscy pasażerowie, a było ich 152 czyli praktycznie 98% wypełnienia, nastepuje przygotowanie pasażerów i samolotu przez załogę pokładową do startu. Z systemu audio płynie instrukcja bezpieczeństwa w języku polskim oraz angielskim a załoga przystępuje do prezentacji wizualnej tej instrukcji.

Samolot został „wypchnięty” z płyty postojowej a piloci rozpoczęli procedurę uruchomienia silników, następnie rozpoczęło się kołowanie na pas startowy lotniska w Bristolu. Po zakołowaniu na końcówkę pasa startowego czekamy na pozwolenie z wieży kontroli na możliwość zajęcia pasa startowego. Po chwili oczekiwania rozpoczynamy procedurę startu. Po kołowaniu na pas startowy z drogi kołowania bez zatrzymywania się na nim startujemy. Start odbywa się z kierunku drogi startowej 09 ( RWY 09 ) i jest praktycznie nieodczuwalny.

Z 20 minutowym opóźnieniem płynnie wzbijamy sie w powietrze pozostawiając lotnisko w Bristolu gdzieś z tyłu.



Dzięki informacji podanej przez kapitana samolotu wiemy że będziemy lecieć po trasie Bristol, Londyn i nad kontynentalną Europę wlecimy na wysokości Belgi, następnie przelecimy nad Niemcami aby wylądować na krakowskim lotnisku w Balicach. Gdy już osiągamy wysokość przelotową 9800 metrów i prędkość 800 kilometrów na godzinę załoga pokładowa przystępuje do swojej pracy.



Proponują kupno zimnych i gorących napoi, kosmetyków oraz zdrapek. Wszystko odbywa się w miłej i sympatycznej atmosferze, bez nachalności. Pasażerowie ochoczo kupują kawę, herbatę czy też zimne napoje, a załoga pokładowa przez cały czas trwania lotu miała „pełne ręce roboty”.

Na pokładzie przeważają angielscy turyści, jest też 20 osobowa wycieczka szkolna z jednej ze szkól w Bath ( z którą będziemy również lecieć w locie powrotnym), są też turyści z Irlandii Północnej a także z Portugalii, Słowacji oraz nasi rodacy którzy są w zdecydowanej mniejszości. Szacunkowo 80% pasażerów na tym locie to byli zagraniczni turyści.



Oddajemy się lekturze magazynu pokładowego, w którym odnajdujemy informacje o nowych trasach oferowanych przez easyJet, opisy wybranych miejsc, miast, zabytków. Jest obszerny artykuł o Tel Avivie, czy też o sportach ekstremalnych w Walii. Możemy zapoznać się z kulturalna ofertą Lizbony, czy też z przyrodą Estonii i wielu innych miesiąc w Europie i nie tylko do których latają samoloty easyJet.

Z oferty Bistro & Batique możemy wybrać kosmetyki znanych marek takich jak Calvin Klein, Emporio Armani, Dior czy też Dolce & Cabbana. W ofercie znajdują sie również odtwarzacze mp3, radia, aparaty fotograficzne, zegarki, okulary, biżuteria oraz...możliwość wypożyczenia konsoli do gier.

Oferowane są również gorące posiłki. Ich ilosć przyprawia o zawrót głowy i jest większa niż w tradycyjnych liniach lotniczych. Możemy posilić się bagietką z boczkiem na gorąco, tostami z szynką i serem, pizzą margerita, panini z serem mozzarella, zupami oraz salamino piccante. Do wyboru mamy również przekąski na zimno, są to kanapki z szynką i serem, begel z papryką, serem i sałatą , hiszpańska fijita z kurczakiem i serem oraz francuska bagietka z serem mozzarella, pomidorami i sosem pesto. Oferowane są również ciasta z czekoladową muffiną na czele oraz alkohole.

Po niespełna dwóch godzinach lotu rozpoczynamy zniżanie i wytracamy prędkość. Rozpoczyna się procedura przygotowania do lądowania. Załoga pokładowa zbiera śmiecie, sprawdza zamknięcie półek bagażowych. Po włączeniu sygnalizacji zapięcia pasów, sprawdza czy wszyscy pasażerowie zastosowali się tę procedurę. W Krakowie lądujemy 15 minut przed czasem, czyli nadrobiliśmy opóźnienie. Po wylądowaniu na lotnisku w Balicach, żegnają nas: uśmiech załogi pokładowej i słowa podziękowania za wspólny lot.

Tomasz Szymczewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jurek 2010-03-09 19:53   
jurek - Profil jurek
Tak czułem, że coś musi być na rzeczy. Taki prosty zabieg i od razu lepiej wyglądają statystyki punktualności :) Trochę to przypomina 'kreatywną księgowość' w finansach...
marecki 2010-03-09 19:34   
marecki - Profil marecki
ta sama tendencja stopniowego wydłużania lotów widoczna jest np. w stanach, gdzie w ciągu ostatniej dekady niemal wszyscy przewoźnicy na niemal wszystkich trasach wydłuzyli deklarowany czas operacji...no i dzieki temu współczynnik punktualności od razu dużo lepiej wygląda.
mimis 2010-03-09 19:00   
mimis - Profil mimis
Disorder: generalnie zauważam, że FR ma trochę dłuższe czasy sektorów niż inne linie. Raczej na pewno po to, żeby pomimo teoretycznie 25-minutowego czasu na ziemi (a więc łatwo o spóźnienie) dolatywać o czasie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy