Chiński rząd dofinansuje linie dotknięte koronawirusem

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
05 marca 2020 13:55
Chiński rząd ma szczegółowe plany dotyczące systemu finansowania mającego na celu zachęcenie linii lotniczych do kontynuowania lub przywrócenia usług w związku z poważnymi cięciami oferowania w związku z koronawirusem.
Reklama

Dziś (5.03) Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAC) przedstawił inicjatywę mającą na celu zapewnienie wsparcia krajowym i zagranicznym przewoźnikom lotniczym w utrzymaniu lub wznowieniu międzynarodowych połączeń z Chinami kontynentalnymi.

System nagród został podzielony na subsydia w wysokości 0,0176 juanów (0,0025 dolarów) za kilometr za miejsce w przypadku lotów na trasach obsługiwanych przez wiele linii lotniczych oraz subsydia w wysokości 0,0528 juanów za kilometr za miejsce w przypadku trasy, na której linia jest jedynym przewoźnikiem. Okres dofinansowania połączeń obejmuje termin od 23 stycznia do 30 czerwca br.

Obsługa połączeń międzynarodowych z i do Chin kontynentalnych została znacznie ograniczona od czasu pojawienia się w styczniu w Wuhan wybuchu epidemii. Wielu przewoźników międzynarodowych zaczęło zawieszać połączenia z Chinami kontynentalnymi pod koniec stycznia i od tego czasu zawiesiło loty do lutego i marca, a wielu z nich przedłużyło te zawieszenia do kwietnia br. Również chińscy przewoźnicy zostali zmuszeni do zawieszenia lub ograniczenia połączeń w ramach swoich siatkach międzynarodowych.Dane opublikowane dziś przez IATA za styczeń wskazują na globalny wzrost ruchu lotniczego o 2,4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 r. - co oznacza najwolniejszy miesięczny wzrost liczby pasażerów od czasu sparaliżowania ruchu lotniczego przez wybuch wulkanu na Islandii w kwietniu 2010 r.

- Styczeń był tylko wierzchołkiem góry lodowej pod względem wielkości ruchu, jaki obserwujemy z powodu wybuchu epidemii Covid-19, biorąc pod uwagę, że poważne ograniczenia w podróży w Chinach rozpoczęły się dopiero 23 stycznia. Mimo to, wyniki te wciąż wystarczyły, aby spowodować najwolniejszy wzrost ruchu od prawie dekady - mówi Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

W szczególności IATA informuje, że w styczniu ruch lotniczy w ruchu krajowym w Chinach spadł o 6,8 proc., co odzwierciedla wpływ odwołań lotów i ograniczeń w podróży związanych z epidemią wirusa. Ponieważ zdolność przewozowa spadła jedynie o 0,2 proc., współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich na chińskich trasach krajowych spadł o ponad 5 p.p. do 76,7 proc.

fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama