Gdynia-Kosakowo blisko otwarcia

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
06 marca 2020 09:30
5 komentarzy
Po długich negocjacjach z Komisją Europejską, gdyński port lotniczy jest gotowy do rozpoczęcia operacji. Lotnisko w Gdyni na razie nie będzie obsługiwało regularnych połączeń rejsowych ani czarterów.
Reklama
Lotnisko w Gdyni nie przejmie jednak lotów rozkładowych ani czarterowych z gdańskiego lotniska. To lotnictwo ogólne (ang. general aviation) ma być podstawową formą ruchu lotniczego obsługiwanego w porcie Gdynia-Kosakowo, co udało się ustalić po negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie modelu funkcjonowania lotniska. Popyt na usługi i infrastrukturę obejmujące sektor lotnictwa ogólnego w ostatnich latach mocno wzrosły, więc gdyńskie lotnisko ma realną szansę z tego skorzystać – tłumaczą włodarze nadmorskiego miasta.

Lotnisko zyskało ponowną szansę na funkcjonowanie, po tym jak w listopadzie 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z 2014 r. nakazującą zwrot pomocy publicznej udzielonej lotnisku w Gdyni, co doprowadziło do upadłości portu lotniczego. Wówczas władze Gdyni zapowiadały, że uruchomienia lotniska mogłoby nastąpić już w ciągu najbliższego roku, ponieważ cała potrzebna infrastruktura jest gotowa do pracy.

Komisja Europejska stwierdziła wówczas, że dokapitalizowanie spółki budującej lotnisko w Kosakowie kwotą 91,7 mln zł, przez samorządy Gdyni i Kosakowa, było niedozwoloną pomocą publiczną. Zdaniem Komisji, prognozy dotyczące ruchu lotniczego i przychodów przedstawione w biznesplanie lotniska w Gdyni nie były realistyczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że lotnisko w Gdańsku – sukcesywnie rozbudowywane przy współudziale unijnych pieniędzy – nie jest zatłoczone i znajduje się w odległości zaledwie 25 km od Kosakowa. Finalnie TSUE unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z 2015 r., jednak jedynie z powodów proceduralnych – w ogóle nie odnosząc się do treści postępowania.

Znaleźliśmy model funkcjonowania, który pozwoli na uruchomienie gdyńskiego lotniska. Dzięki wstępnym uzgodnieniom na poziomie Komisji Europejskiej, przychylności Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Infrastruktury, oraz porozumieniu z Gminą Kosakowo wszystko jest już na najlepszej drodze do obsługi w Gdyni ruchu general aviation – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Gdynia ma teraz zamiar w drodze przetargu wyłonić operatora lotniska, który dostosuje infrastrukturę lotniska do nowej roli lotniska i będzie nim zarządzać. Miasto chce też w Kosakowie prowadzić działalność pozalotniczą – sportową, rekreacyjną, rozrywkową, kulturalną a także wynajmować powierzchnie komercyjne – informuje Dziennik Bałtycki.

Z analiz jasno wynika, że to właśnie optymalne warunki do prowadzenia działalności w zakresie GA i organizacji innych wydarzeń, które mogą się odbywać na lotnisku, stanowią naszą przewagę konkurencyjną. Sukces portu lotniczego w Gdańsku, który ogromnie nas cieszy, zarazem utrudnia operacje z obszaru lotnictwa ogólnego – choćby ze względu na duże natężenie ruchu komercyjnego. [...] Zarówno obecna, jak i prognozowana liczba lotów wojskowych, odbywanych na tym lotnisku, nie powinna stanowić problemu dla przewidywanej działalności cywilnej, w tym lotów turystycznych, biznesowych, szkoleniowych oraz eventów lotniczych – powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Przedstawiciele Gdyni zaznaczają, że liczba lotnisk obsługujących general aviation, szczególnie dysponujących nowoczesną infrastrukturą, taką jak utwardzona drogą startowa, jest w Polsce zdecydowanie mniejsza niż w krajach Europy Zachodniej. Brak lotnisk ogólnodostępnych ma być dla gdyńskiego lotniska szansą.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b3221 2020-08-27 22:55   
gość_b3221 - Profil gość_b3221
Niech startuje to lotnisko jak najszybciej, to będzie następne i największe okno na świat dla Gdyni.
gość_91e77 2020-03-08 20:56   
gość_91e77 - Profil gość_91e77
Spokojnie nie denerwuj się Marian . Powoli.... ,powoli..... ruszy się i rozkręci się .Cargo przyleci , potem czartery , spokojnie dla każdego starczy.
gość_cca99 2020-03-06 17:25   
gość_cca99 - Profil gość_cca99
Jaki sens ma to lotnisko?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N