Walsh: Koronawirus nie powinien być wymówką dla słabych linii lotniczych

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
05 marca 2020 09:30
Prezes grupy IAG, Willie Walsh, stanowczo odrzuca wszelkie pomysły o tym, że linie lotnicze powinny mieć preferencyjne warunki na otrzymanie pomocy publicznej, aby radzić sobie ze skutkami koronawirusa.
Reklama

Walsh na szczycie lotniczym A4E w Brukseli 3 marca powiedział, że wybuch epidemii nie może być wymówką dla przewoźników borykających się z trudną sytuacją finansową - m.in. ze względu na koronawirusa - by zwracać się o pomoc publiczną.

- Nie sądzę, aby właściwe było udzielanie przez rządy wsparcia finansowego słabym liniom lotniczym - mówił Walsh.

Szef grupy Lufthansy, Carsten Spohr, nakreślił wpływ sytuacji związanej z koronawirusem na jej działalność, stwierdzając, że grupa uziemiła 23 z prawie 200 samolotów szerokokadłubowych i do 25 proc. floty wąskokadłubowej, w zależności od rozwoju sytuacji. Według niego epidemia dotknęła około jednej trzeciej oferowania do Włoch.


Podczas gdy wskaźnik śmiertelności z powodu koronawirusa jest stosunkowo niski, Walsh nie chciał się wypowiedzieć na temat tego, czy taka reakcja na epidemię była przesadzona. Szef Grupy Air France-KLM, Ben Smith powiedział, że w niektórych częściach świata, w tym w Azji, jest wielu słabych przewoźników i uważa, że epidemia przyspieszy konsolidację w branży. A4E poparło wniosek IATA o czasowe zawieszenie przepisów dotyczących wykorzystania slotów, podczas gdy epidemia nadal trwa.

Europejska organizacja wykorzystała sytuację związaną z koronawirusem, by podczas szczytu wzmocnić swoje wezwanie do dokonania przeglądu przepisów dotyczących transportu lotniczego w zakresie opodatkowania i prawodawstwa - wskazując, że stanowi to nadzwyczajną okoliczność, która skutecznie zwalnia linie lotnicze z obowiązku wypłaty odszkodowań.

A4E stwierdziła, że koszty przestrzegania przepisów dotyczących odszkodowań dla pasażerów wzrastały o 30 proc. każdego roku od 2011 r., co znacznie odbiło się na średnich dochodach, ale dyrektor zarządzający A4E, Thomas Reynaert powiedział, że chorwacka prezydencja UE zachęciła go do przedstawienia zmienionych propozycji przepisów dotyczących praw pasażerów.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama