WOW Air 2.0. rozpocznie działalność... we Włoszech

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 lutego 2020 08:30
Amerykańsko-islandzka linia WOW Air 2.0. zapowiedziała plany szybkiego rozpoczęcia działalności w zakresie przewozów pasażerskich i towarowych. Przewoźnik, który wcześniej miał latać z Islandii skupi się jednak na Włoszech.
Reklama
Zgodnie z komunikatem prasowym, nowa linia lotnicza WOW Italy będzie częścią projektu "WOW World". Kierownictwo linii wcześniej planowało, że nowy przewoźnik będzie latać z Islandii, jednak restart islandzkiego WOW Aira wciąż się opóźniał. Zmienił się także model biznesowy przewoźnika, który przynajmniej na początku zamiast pasażerów miał przewozić...ryby i inne ładunki.

Michelle Ballarin, stojąca za Oasis Aviation Group i USAerospace - właścicielami WOW Air 2.0. - zapowiadała, że WOW Air zaprosi na pokład pasażerów w październiku 2019 r. na trasie z Keflaviku do Waszyngtonu-Dulles. Pod koniec listopada 2019 r. wiadome były dwie rzeczy - linia rozpocznie swoją działalność z wielomiesięczny opóźnieniem, zaś pierwszymi pasażerami na pewno nie będą ludzie, a ryby. WOW Air przynajmniej na początku zamierzał być linią towarową i wozić fracht z Islandii do Stanów Zjednoczonych.

Wygląda na to, że islandzkie plany nie zostaną zrealizowane, a linia znowu całkowicie zmieniła swój plan biznesowy. Przypomnijmy, że na początku WOW Air 2.0. miał być islandzkim przewoźnikiem budżetowym, który jednak oferowałby niezwykle atrakcyjny i zasadniczo nierealistyczny produkt. Po pierwsze, linia zamierzała skupić się na zapewnieniu lepszego odżywiania na pokładzie. W tym celu firma od dwóch lat współpracowała z szefem kuchni restauracji z trzema gwiazdkami Michelin.

Drugim pomysłem było wykorzystanie technologii skanowania biometrycznego, tak aby skrócić czas potrzebny na boarding do samolotu. Skanowanie byłoby dostępne zarówno na lotnisku w Dulles jak i w Keflaviku.

Trzecim najbardziej kontrowersyjnym pomysłem było zapewnienie wstępu do poczekalni biznesowych dla wszystkich pasażerów w samolocie. Ta opcja byłaby dostępna na wszystkich lotniskach, z których będzie latać WOW, co więcej miałaby być ona wliczona w cenę biletu.


Teraz WOW Air deklaruje, że działalność wkrótce zostanie rozpoczęta, a przewoźnik będzie latać m.in. z Rzymu i na Sycylię. Linia ma wypełnić lukę po bankructwie linii Air Italy i Ernest Airlines.

WOW Air jest spółką zależną zarządzaną przez USAerospace Partners, która należy do Michele Ballarin, republikanki i zaangażowanej zwolenniczki Donalda Trumpa. Prywatnie jest ona zadeklarowaną chrześcijanką, gra na organach oraz posiada dwa stopnie w muzyce kościelnej. Co ciekawe, była także zaangażowana w negocjacje z somalijskimi piratami w sprawie wypuszczenia saudyjskiego tankowca i ukraińskiego statku około dekady temu.

Tymczasem PLAY, drugi islandzki przewoźnik, który również zapowiadał rozpoczęcie działalności, do tej pory nie ogłosił swoich pierwszych tras, nie zabezpieczył samolotów i nie zaczął sprzedaży. Nie wiadomo czy linia ta w ogóle finalnie wystartuje.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy