Od 2021 r. Lufthansa przestanie współpracować z Condorem

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
26 lutego 2020 13:07
47 komentarzy
Grupa Lufthansy nie zamierza rozwiązać umów z turystyczną linią Condor, ale gdy te wygasną nie jest planowane ich wznowienie. Z racji, że niemiecka grupa ma w planach stworzenie własnego przewoźnika budżetowego na długich trasach.
Reklama

Po planowanym przejęciu Condora przez Polską Grupę Lotniczą, Lufthansa będzie czekać na wygaśnięcie kontaktów na współpracę z niemieckim przewoźnikiem turystycznym - donosi "Handelsblatt". Zatem, gdy umowy przestaną obowiązywać, nie jest planowane ich wznowienie, co będzie skutkowało tym, że Lufthansa przestanie dostarczać pasażerów dla Condora na jego trasy średnio- i długodystansowe.

- Nie rozwiążemy natychmiast wszystkich umów z firmą Condor. Przecież to są nasi klienci, których nie możemy i nie chcemy zostawić samych, ale kiedy umowy wygasną, wtedy nie będą wznawiane - powiedział w rozmowie z "Handelsblatt", Harry Hohmeister, członek zarządu Lufthansy.

Do tej pory nie było jasne, jaki stosunek będzie mieć Grupa Lufthansy do Condora, po tym jak ten zostanie przejęty przez PGL. Prezes niemieckiej linii, Ralph Teckentrup, był optymistycznie nastawiony, co do dalszej współpracy z Lufthansą, która dostarcza ok. 30 proc. pasażerów na trasy długodystansowe Condora. Obecna umowa obowiązuje do sezonu letniego 2021 r. i jak zostało to potwierdzone przez Lufthansę, nie jest ona przedmiotem żadnej dyskusji czy zmian.


Jednak zważywszy na wypowiedź Hohmeistera i plany utworzenia przez niemiecką grupę własnej linii turystycznej i niskokosztowej, która byłaby bezpośrednią konkurencją dla Condora, niemiecka linia turystyczna nie będzie mogła liczyć na przedłużenie współpracy z Lufthansą. Nie jest to dobra wiadomość, choć nie można ukrywać, że była ona do przewidzenia. Lufthansa dostarczała Condorowi pasażerów do portów we Frankfurcie, Monachium i Düsseldorfie, oferując specjalne, niższe niż rynkowe stawki. Po 2021 r. Grupa Lufthansy będzie zatem dowozić pasażerów na rejsy własnego, konkurencyjnego przewoźnika turystycznego.

Hohmeister zauważył, że otoczenie konkurencyjne znacznie się zmieniło, wcześniej Condor był częścią touroperatora Thomas Cook i tylko w ograniczonym zakresie oferował te same trasy co Lufthansa. Teraz, gdy niemiecka linia stanie się prawdopodobnie częścią polskiego holdingu państwowego, Condor zacznie uruchamiać nowe trasy, które w coraz większym stopniu będą konkurencją dla Lufthansy. Niemiecka grupa ma również ambitne plany rozwoju na rynku turystycznym. Lufthansa będzie monitorować obecną współpracę z Condorem i zwróci szczególną uwagę na lojalność klientów m.in. w ramach współpracy w programie Miles & More. Po tym grupa wyciągnie wnioski, które pomogą jej w pracy nad jej własną linią.

- Będziemy się tu rozwijać jeszcze szerzej. Ostatecznie chodzi o dotarcie do nowych rynków, których nie możemy dziś obsługiwać jako Lufthansa z czteroklasowym produktem ze względu na koszty - tłumaczy zarząd Lufthansy.

Decyzja o nieprzedłużaniu umów z Condorem, gdy te wygasną nie jest zaskoczeniem, zważywszy na nową sytuację konkurencyjną i plany niemieckiej grupy. Dobrym znakiem jest jednak to, że Lufthansa nie wycofa się z obecnie obowiązującego kontaktu, co daje Condorowi czas na przygotowanie się. Od sezonu letniego 2021 r. przewoźnik straci ruch dostarczany przez Lufthansę i ten problem musi zostać w pewien sposób rozwiązany, albo poprzez budowę własnej siatki dowozowej lub współpracę z LOT-em, albo przez skoncentrowanie się na pasażerach P2P i współpracy z touroperatorami. Te kwestie znajdą się w nowej strategii krótko- i długoterminowej Condora i PGL, która zacznie być opracowywana po finalizacji transakcji przejęcia przez polską grupę.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0da6c 2020-03-01 08:07   
gość_0da6c - Profil gość_0da6c
Lufthansa zawsze była i będzie największym rywalem LOTu. Dlatego LOT musi zastanowić się po co należy do Sojuszu Star Alliance oraz dlaczego ciągle jest w programie Miles & More.
Jeśli chodzi o Condora, to czas aby Condor miał swoje własne rejsy krajowe w Niemczech aby dowozić pasażerów do Frankfurt i Monachium na rejsy dalekodystansowe
gość_895bb 2020-02-29 16:27   
gość_895bb - Profil gość_895bb
gość_8b80a
bajki wymyślone aby jakoś wytłumaczyć stratę 13 mld na sam zakup Możejek a później jeszcze kolejne miliardy na inwestycje.
Rosjanie mają rafinerie przy samej granicy (dawne NRD) i jakoś nie są w stanie niczego zdziałać na rynku polskim.
Slowacy nie ugrali nic w Polsce podobnie jak Polacy na Słowacji. Podobnie Węgrzyi i Austriacy. .
Trzeba jeszcze mieć sieć sprzedaży. Możejki nie miały dlatego zakup nie miał sensu. To taka rafineria jak te na Białorusi. Bez rynku zbytu mogą paść z dnia na dzień.
gość_66614 2020-02-29 16:15   
gość_66614 - Profil gość_66614
@gość_8b80a
Oj tam, już każdy kto ma odmienna zdanie co do stanu Eurowings nie zna się na strategii. Nie przesadzajmy. Jako taki należący do właśnie tego gronu, przyznam że Eurowings w jakimś stopniu jest po to, żeby spowolnić wzrost tanich linii.

Ale pytania nasuwają się takie, czy robi to skutecznie i jak sam na tym wychodzi. Według danych z 2018 roku, Ryanair ma marże w wysokości 16% i Wizzair 12%. Nawet Vueling, który działa podobnie w IAG jak Eurowings w LH, zarobił ponad 5%. Dodajmy, że wbrew uziemienia Maxów, Rynair przewiózł w 2018 roku 130 mil. paxów, a w 2019 142 mil, czyli wzrost o prawie 10%. Jeśli nawet uznamy, żę Eurowings jest wyłącznie od hamowania rozwoju tanich linii, kiepsko sobie z tym radzi.

Pamiętajmy, że inwestorzy wsadzają pieniądze w firmę nie z sentymentu, tylko żeby zarobić. Straty w celu zapobiegania rozwoju konkurenta na swoim runku można uzasadnić przez jakiś czas. Ale w którymś momencie, nasuwa się inwestorem pytanie, czy nie lepiej po prostu zainwestować w Ryanair czy inną tanią linie która zarabia. Właśnie dlatego LH musiała już zrezygnować z German Wings.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama