Wyspy Kanaryjskie chcą dopłacać do lotów z Polski

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
25 lutego 2020 14:18
6 komentarzy
Organizacja turystyczna Wysp Kanaryjskich wskazała kolejne 20 połączeń do 9 europejskich krajów, do których jest skłonna dopłacić ze środków Flight Development Fund. Na liście pożądanych kierunków znajduje się także trasa z Gran Canarii do Polski.
Reklama

Wśród 20 połączeń pomiędzy Europą a pięcioma lotniskami znajdującymi się na Wyspach Kanaryjskich, znalazły się także loty z Gran Canarii do Gdańska. Oprócz tego, według Organizacji turystycznej Wysp Kanaryjskich, najbardziej potrzebne są trasy do Austrii, Węgier, Włoch, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Norwegii. Nowe kierunki miały zostać wybrane na podstawie analizy obecnego ruchu lotniczego oraz potencjału turystycznego.

Łącznie, na dopłaty do nowych połączeń przeznaczono 3,5 mln euro (ok. 15 mln złotych). Pieniądze zagospodarowano w ramach Flight Development Fund – funduszu na dopłaty do nowych połączeń lotniczych na Wyspy Kanaryjskie, które są szczególnie pożądane z turystycznego punktu widzenia.


Na dopłaty do samego połączenia Gran Canaria–Gdańsk przeznaczona zostanie kwota przynajmniej 206 tys. euro (ok. 886 tys. złotych), a jej wysokość zależeć będzie od częstotliwości z jaką realizowane byłoby dotowane połączenie oraz jego sezonowości. Przewoźnicy zainteresowani uruchomieniem trasy powinni zgłosić się do 28 lutego br. Zgodnie z warunkami dopłat, linia powinna uruchomić połączenie najpóźniej 78 tygodni od zakończenia procedury konkursowej.

Loty do Gdańska nie są jednak pierwszym polskim kierunkiem, do któego hiszpańska organizacja turystyczna byłaby skłonna dopłacać. Wyspy Kanaryjskie wciąż szukają chętnych na otworzenie 36 pożądanych połączeń, do obsługi których nie udało się dotąd znaleźć chętnych. Na liście połączeń znajdują się m. in. trasy Gran Canaria–Wrocław, Fuerteventura–Kraków (zgłoszone w 2017 r.) oraz Fuerteventura–Warszawa (zgłoszone w 2018 r.). Termin składania ofert przez przewoźników został przedłużony na czas nieokreślony.


Z pieniędzy zgromadzonych w ramach Flight Development Fund korzystał już Ryanair po uruchomieniu lotów Kraków–Gran Canaria oraz Wizz Air na trasach z Katowic na Lanzarote i Teneryfę.

Obecnie z gdańskiego lotniska nie odbywają się rozkładowe loty na żadną z Wysp Kanaryjskich – na hiszpańskie wyspy można wybrać się jedynie rejsami czarterowymi, wraz z touroperatorami. Do otwierania połączeń m. in. do Hiszpanii czy Portugalii zniechęca tanich przewoźników przede wszystkim czas trwania lotu. W czasie tak długiej rotacji, samolot można z łatwością wykorzystać np. na dwóch bliższych kierunkach.

Fot.: Routes Online, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a6f73 2020-02-26 01:57   
gość_a6f73 - Profil gość_a6f73
a gdzie KRK? kto blokuje?
gość_4cf23 2020-02-26 00:35   
gość_4cf23 - Profil gość_4cf23
ale NIE roby z Łodzi NIE chcą i NIE Potrafią tego wykorzystać
strazak411s 2020-02-25 19:24   
strazak411s - Profil strazak411s
Dziwie się, że nie ma na liście trasy KTW - LPA bo to był by strzałw 10, Teneryfa, Fiertevntura i właśnie Gran Canaria.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama