×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air France-KLM: Niższy zysk w 2019 r.


Całoroczny zysk operacyjny Air France-KLM spadł prawie o 20 proc. w 2019 r., kiedy to wyższe koszty paliwa i pogarszający się rynek przewozów towarowych miały negatywny wpływ na wyniki grupy.


Francusko-niderlandzka grupa odnotowała zysk operacyjny w wysokości 1,14 mld euro (1,23 mld dolarów), co oznacza spadek o 18,8 proc. w porównaniu z rokiem 2018. W 2019 r. zysk netto spadł o 130 mln euro do poziomu 290 mln euro.

Przychody grupy wzrosły o 3,3 proc., osiągając poziom 27,2 mld euro, jednak jako wpływ na wynik finansowy w 2019 r. grupa podaje wyższe koszty paliwa. Rachunek za paliwo wzrósł w ciągu roku o około 10 proc. do poziomu 5,5 mld euro.

Air France-KLM powołuje się również na trudny rynek przewozów towarowych jako czynnik obniżający zyski. W czwartym kwartale 2019 r. przychody jednostkowe pozostawały pod silną presją i spadły o 17,1 proc. w stosunku do ubiegłego roku w stałej walucie. Grupa dodaje, że negatywny wpływ na wyniki finansowe został częściowo złagodzony przez skuteczne środki kontroli kosztów.


Grupa wskazuje na dobre wyniki linii wakacyjno-turystycznej Transavia oraz spółki zajmującej się utrzymaniem samolotów. Przychody jednostkowe w Transavii wzrosły o 10 proc., co pozwoliło zwiększyć przychody z obsługi pasażerów o 9 proc. Przewoźnik odnotował zysk operacyjny w wysokości 131 mln euro, co oznacza spadek o 14 mln euro w porównaniu z rokiem 2018. Zysk z obsługi technicznej grupy wzrósł o 46 mln euro do poziomu 260 mln euro.

KLM nadal generuje większość łącznych zysków grupy. W 2019 r. holenderski przewoźnik wniósł 853 mln euro do zysku operacyjnego grupy, co oznacza spadek o 238 mln euro w stosunku do roku poprzedniego. Air France osiągnął całoroczny zysk operacyjny w wysokości 280 mln euro, co oznacza spadek o 41 mln euro w porównaniu z rokiem 2018. Te dane liczbowe obejmują Transavię i składki na rzecz działu obsługi technicznej.

We wstępnych celach wytycznych na 2020 r. Air France-KLM wskazuje na wpływ, jaki wybuch koronawirusa prawdopodobnie będzie miał na wyniki finansowe po zawieszeniu przez przewoźnika przewozów do Chin. Szacuje się, że w okresie od lutego do kwietnia może on przynieść od 150 mln euro do 200 mln euro.

fot. mat. prasowe gość_c0bdb - Profil
gość_c0bdb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie