×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air France: Wycofanie A380 będzie kosztować prawie 300 mln euro


Wycofanie airbusów A380 przez linię Air France będzie kosztowało przewoźnika prawie 300 mln euro, tylko w roku finansowym 2019 r. koszt ten będzie wynosił 126 mln euro.


Francuski przewoźnik ujawnił w ubiegłym roku, że wycofa swoją flotę A380 do 2022 r., zaledwie 13 lat po wprowadzeniu SuperJumbo do eksploatacji. Linia Air France pierwotnie zamówiła 12 airbusów A380, ale odebrała tylko 10, po konwersji pozostałych dwóch sztuk na A350 w 2016 roku. 

Grupa Air France-KLM stwierdza w swoich nowo opublikowanych całorocznych wynikach finansowych, że stopniowe wycofywanie A380 z eksploatacji na wczesnym etapie prawdopodobnie będzie kosztowało 270 mln euro. Kwota ta wynika głównie z przyspieszonej amortyzacji statków powietrznych, która normalnie zakładałaby 20-letni okres eksploatacji.

W roku budżetowym 2019 przedsiębiorstwo odnotowało koszty w wysokości 126 mln EUR. Skutki zmiany zmniejszenia amortyzacji zostaną rozłożone na okres do 2022 r., zgodnie z harmonogramem wycofywania tych maszyn z eksploatacji. Różnica między początkową a przyspieszoną amortyzacją wynosi 52 mln euro.

Nowy plan amortyzacyjny został skorygowany w ten sposób, aby wartość księgowa netto na dzień wycofania samolotu z eksploatacji zbiegała się z szacowaną wartością możliwą do uzyskania. Pozostałe 74 mln euro z kwoty 126 mln euro stanowią inne aspekty majątkowe, a w szczególności koszty retrofitu i modernizacji kabin, kary umowne oraz części zamienne. 

fot. mat. prasowe gość_2bbb5 - Profil
gość_2bbb5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie