Linia z Wietnamu chce kupić 12 boeingów 777X

20 lutego 2020 09:15
Wietnamski start-up Bamboo Airways prowadzi rozmowy z Boeingiem w celu zamówienia 12 boeingów 777X.
Reklama
Transakcja, która po cenach katalogowych miałaby wartość do 5 mld dolarów, mogłaby zostać sfinalizowana w drugim kwartale - donosi portal "Flight Global". Wietnamska linia prowadzi negocjacje z Boeingiem i dostrzega obecnie szansę rynkową, biorąc pod uwagę wyzwania, jakie koronawirus postawił przed głównymi konkurentami linii - Vietnam Airlines i VietJet Air.

Vietnam Airlines w związku ze słabnącym popytem w Azji zamierza wydzierżawić niektóre boeingi 787, airbusy A350 oraz airbusy A321 na okres sześciu miesięcy. Tymczasem linia Bamboo Airways obrała nieco inną strategię i w związku z chwilowo słabszą koniunkturą na rynku, liczy na większe upusty od zamówień.


Przewoźnik wykorzystuje obecnie trzy boeingi 787-9 oraz oczekuje na dostawę kolejnych dziesięciu samolotów tego typu. Linia posiada także podpisane listy intencyjne na kolejne 20 dreamlinerów. Możliwe, że część zamówionych samolotów przejdzie konwersję na większe boeingi 777X. Nie wiadomo także, w jaki sposób zostaną pozyskane nowe maszyny, choć zapewne Bamboo Airways zdecyduje się na leasing jak w przypadku wszystkich pozostałych samolotów w swojej flocie. Potencjalny harmonogram dostaw jest na ten moment nieznany.

Oprócz dreamlinerów, flota linii obejmuje obecnie jednego airbusa A319, dziewięć airbusów A320, trzy airbusy A321, cztery airbusy A320neo i cztery airbusy A321neo. Przewoźnik oczekuje na dostawę dwóch A321neo oraz posiada list intencyjny na kolejne 24 samoloty tego typu.

Linie lotnicze rozpoczynające działalność w Wietnamie mają dynamiczną historię. Konkurent przewoźnika, VietJet bardzo szybko się rozwija i złożył zamówienia na setki samolotów. Z drugiej strony, wietnamski koncern Vingroup zrezygnował w tym miesiącu z planów utworzenia linii lotniczej znanej jako Vinpearl Air, powołując się na chęć skoncentrowania się na swoich głównych atutach i potencjalnej nadpodaży na wietnamskim rynku lotniczym.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy