Qatar Airways zwiększyły swoje udziały w IAG do 25 proc.

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
20 lutego 2020 08:30
Linia z Kataru zwiększyła swoje udziały z 21,4 proc. do
25,1 proc. w International Airlines Group (IAG), w której skład wchodzi chociażby
British Airways oraz Iberia. Szacowany koszt transakcji to 604 mln dolarów.
Reklama

W skład IAG-u wchodzą: Aer Lingus, British Airways, Iberia, LEVEL oraz Vueling. W 2018 roku grupa przewiozła 112,9 mln pasażerów, notując łączny zysk w wysokości 3,5 mld euro.

Na początku 2015 roku linia Qatar Airways kupiła 9,99 proc. akcji w IAG. Rok później spółka zwiększyła swój udział w europejskiej grupie do 21,4 proc. Qatar Airways prowadzi również rozmowy o zwiększeniu do 20 proc. pakietu w LATAM Airlines Group i zakupie 49 proc. udziałów RwandAir.


Za kwotę 604 mln dolarów przewoźnik znad Zatoki Perskiej zwiększył w środę (19.02) swoje udziały do 25,1 proc w IAG. Zgodnie z brytyjskimi prawem inwestor z pakietem ¼ akcji lub większym może blokować specjalne uchwały takie jak zmiany statutu, bądź nazwy firmy. Dzięki temu wpływ Qatar Airways na europejską grupę znacząco wzrośnie. Wcześniej taka transakcja nie była możliwa do przeprowadzenia z uwagi na europejskie prawo, które wymagało, aby spółki zarejestrowane w Unii Europejskiej były w większości własnością firm należących do wspólnoty.

- Nasza dotychczasowa inwestycja była bardzo udana, a ogłoszone zwiększenie udziałów jest dowodem naszego stałego wsparcia dla IAG wraz z ich strategią - mówi Akbar Al Baker, dyrektor generalny Grupy Qatar Airways.

Przewoźnik z Kataru znany jest z inwestycji w inne linie. Poza udziałami w IAG-u posiada również pakiet akcji w Air Italy (49 proc.), Cathay Pacific (9,6 proc.), LATAM (10 proc.), China Southern Airways (5 proc.).

Fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama