W Mszczonowie ruszyła... konkurencja LOT-u i Condora

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
20 lutego 2020 10:00
4 komentarze
Dziś (20.02) swoje podwoje otwiera park wodny Suntago pod Mszczonowem. Zamiast kilkugodzinnego lotu z Lotniska Chopina wystarczy 40 minut, żeby znaleźć się w tropikach.
Reklama

Starania o realizację budowy pod Mszczonowem koło miejscowości Wręcza trwały od 2012 r. Projekt Suntago, w który zainwestowano 700 mln zł jest największym krytym parkiem wodnym w Europie. Do budowy zużyto 30 tys. ton betonu i 5 tys. ton stali, a sam proces wymagał wielu uzgodnień i wysiłków projektantów, żeby ta nowoczesna konstrukcja spełniała wymogi polskiego prawa budowlanego. Potrzeby energetyczne do pracy parku wodnego są w 60 proc. zaspakajane z wód termalnych o temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza.


Po ośmiu latach zachodów, w tym niespełna trzech budowy, powstał obiekt liczący 18 basenów, 32 zjeżdżalnie, symulator do surfowania, 12 rodzajów saun oraz strefy relaksu i spa. Dodatkowo w Suntago działa pięć restauracji i cztery koktajl bary w basenach. W najbliższych tygodniach ma zostać oddane do użytku miasteczko domków wypoczynkowych (bugalow), a za parę lat powinien powstać hotel, którego realizacja jest obecnie na etapie uzgodnień środowiskowych.


Na park składają się trzy strefy. Są to Jumango, Relax i Saunaria. Pierwszy obszar jest dostępny dla wszystkich i składa się z atrakcji przeznaczonych głównie dla młodzieży i osób preferujących rozrywkowy sposób spędzania czasu. Dwie pozostałe strefy są dostępne wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życie poszukujących spokoju i odnowy dla swojego organizmu. W parku panuje stała temperatura 32 stopni Celsjusza, co na dłuższą metę jest męczące, dlatego w strefie Jumango jest możliwość skorzystania z basenu znajdującego się na świeżym powietrzu.


Obecne otwarcie to tylko pierwszy etap projektu, który poza hotelem ma również objąć park rozrywki i wykorzystać akwen wodny, nad którym Suntago się znajduje. Inwestorzy nie chcieli zdradzić, jak szybko zostaną zrealizowane kolejne fazy rozwojowe podwarszawskiej atrakcji. W obiekcie znalazło zatrudnienie już obecnie 350 pracowników, z czego ok. 30 proc. pochodzi z terenów gminy mszczonowskiej. Najbardziej widoczna część personelu to młodzi ludzie, wykonujący swoje obowiązki w strojach kąpielowych w stylu amerykańskiego serialu „Słoneczny Patrol”.


Cena najdroższego biletu dla osoby dorosłej (16-65 lat), dającego możliwość wstępu do wszystkich trzech stref parku wynosi 129 zł. Trzeba jednak pamiętać, że dłuższy pobyt, a więc ponad cztery godziny wiąże się ze spożywaniem posiłków, których koszt na pewno nie będzie należeć do najtańszych. Całodniowy pobyt w Suntago dla jednej osoby dorosłej z dostępem do wszystkich stref oraz napojami i posiłkami to prawdopodobnie wydatek ok. 200 zł. Z kolei czteroosobowa rodzina musi liczyć, że jednodniowy pobyt w Suntago wyniesie ok. 500 zł.


Przy parku wodnym znajduje się parking na 2,5 tys. samochodów. Obecnie jest on bezpłatny, co jest ważne o tyle, że dojazd środkami transportu publicznego jeszcze nie istnieje. Co prawda z Warszawy można dojechać autobusem z przystanku Suntago na rogu Alei Jerozolimskich i Jana Pawła II (naprzeciwko Dworca Centralnego), ale nie wiadomo jak długo ten sposób dowożenia gości będzie funkcjonować. Burmistrz Mszczonowa wspominał o dowozie chętnych z dworca kolejowego w Żyrardowie, ale bez podania konkretów. Sama podróż autobusem z centrum stolicy do Wręczy trwa ok. 40 minut.


Właścicielem obiektu pod Mszczonowem jest spółka Global Parks Poland posiadająca kapitał zakładowy w wysokości 500 tys. zł. Jest ona w 100 proc. kontrolowana przez Suntago Park B.V., czyli firmę zarejestrowaną w Holandii z siedzibą w Rotterdamie. Z kolei technologia parku wodnego pod Mszczonowem została zapewniona przez niemiecką grupę Wund, specjalizującą się w rozwiązaniach opartych na wykorzystywaniu wód termalnych.


Inwestorzy twierdzą, że jeden milion odwiedzających w pierwszym roku funkcjonowania parku będzie dla nich liczbą zadowalającą. Aktualnie, na pierwsze dni działania parku, bilety już zostały wyprzedane, do czego przyczyniły się zapewne trwające na Mazowszu ferie zimowe.


Sukces całego projektu ma opierać się na założeniu, że Suntago oferuje krótkie, atrakcyjne wakacje będące alternatywą dla wycieczek do odległych kierunków wypoczynkowych, takich jak Dominikana czy Tajlandia. Dla osób, które od pobytu na wakacjach oczekują tylko wysokiej temperatury, ciepłej wody w basenach i relaksu, park wodny we Wręczy będzie ciekawą opcją. Ci jednak, którzy wolą słońce, otwarte przestrzenie i prawdziwe morze będą nadal woleli wsiąść do samolotu i odlecieć do dalekiego, ale rzeczywistego świata.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
ReadySteadyGo 2020-02-24 18:43   
ReadySteadyGo - Profil ReadySteadyGo
Mi się podobało. Mam tylko nadzieję, że nie będzie za dużo kradzieży w szatniach.
gość_b5495 2020-02-20 19:37   
gość_b5495 - Profil gość_b5495
Wspaniałe. Suntago znajdzie się zaledwie 20km od terminala najwazniejszego lotniska w CEE i niewiele mniej od hoteli w Airport City. Przewoźnicy latający na CPK będą tu przywozić tysiące chętnych popaplać się w tutejszych basenach pod palma. Dla linii lotniczych i pobliskich hoteli, które powstaną wokół lotniska będzie to doskonały biznes i sposób na wypełnienie samolotów/pokoi hotelowych w weekendy, kiedy nie lata ruch biznesowy.
gość_c3ded 2020-02-20 18:18   
gość_c3ded - Profil gość_c3ded
LOT'u i Condora? Nie, to konkurencja Lufy i Eurowings. Tak się czepiliście tego LOT'u i Condora, ale cóż, portal w służbie rzeszy!
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama