Bombardier stawia wyłącznie na prywatne samoloty

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
19 lutego 2020 08:30
Kanadyjska spółka poinformowała o zamiarze sprzedaży swojej części kolejowej francuskiej firmie Alstom. Bombardier zostanie w ten sposób w posiadaniu wyłącznie działu zajmującego się prywatnymi samolotami biznesowymi.
Reklama

Producent z siedzibą w Montrealu w przeszłości zajmował się produkcją samolotów cywilnych aż po projektowanie skuterów śnieżnych. Po sprzedaży Bombardier Transportation, działu firmy zajmującego się koleją, kanadyjska spółka będzie producentem wyłącznie samolotów biznesowych i technologii z nimi związanej.

Działania podejmowane przez Bombardiera mają na celu zmniejszenie potężnego zadłużenia. Firma zamierza sprzedać część swoich aktywów, aby spłacić swoje długi w wysokości blisko 10 mld dolarów. W poprzednim tygodniu Airbus zakupił pozostałe 33 proc. udziałów w programie A220 od kanadyjskiej spółki za kwotę 591 mln dolarów. Obecnie, firma z prowincji Quebec stara się sprzedać również swój dział transportowy.

Szacunkowa wartość transakcji pomiędzy Bombardierem, a francuską spółką wynosi 4,5 mld dolarów. W oficjalnym komunikacie podano, że negocjacje trwają, jednak na razie nie podjęto żadnych konkretnych decyzji. Obie firmy przewidują, że transakcja dojdzie do skutku w pierwszej połowie 2021 roku.

- To nowy ekscytujący rozdział dla Bombardiera. W przyszłości skoncentrujemy cały nasz kapitał, energię i zasoby na przyspieszeniu wzrostu i zwiększeniu marży w naszej wiodącej działalności, związanej z samolotami biznesowymi, której wartość sięga 7 miliardów dolarów – skomentował Alain Bellemare, pełniący obowiązki prezesa Bombardiera.

W zeszłym roku dział Bombardiera zajmujący się lotnictwem biznesowym dostarczył 147 nowe samoloty, w tym 54 z rodziny Global, 76 z serii Challenger oraz 12 Learjet-ów. W 2020 roku firma zamierza dostarczyć ponad 160 maszyn do swoich klientów.

Najnowszym i zarazem najdroższym modelem Bombardiera jest Global 7500, którego rynkowa cena zaczyna się od 71 mln dolarów. Kanadyjski producent zebrał już zamówienia na omawiany samolot, aby zapełnić swoje sloty produkcyjne do 2022 roku włącznie.

Na świecie w lotnictwie biznesowym wykorzystywanych jest blisko 4,8 tys. samolotów, wyprodukowanych przez Bombardiera.

Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy